Cera sucha — charakterystyka, przyczyny i zalecana pielęgnacja


kobieta z sucha skórą - pielęgnacja skóry

Czy Twoja skóra jest delikatna, cienka i łatwo ulega podrażnieniom? A może jest pozbawiona energii i blasku? Odczuwasz dokuczliwe swędzenie, albo zaobserwowałaś, że naskórek się łuszczy? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na wszystkie pytania, najprawdopodobniej jesteś posiadaczką suchej i wrażliwej cery. Czym charakteryzuje się sucha skóra twarzy i jakie czynniki powodują, że taka jest? Jak dbać o tego typu cerę i co jest absolutną podstawą jej pielęgnacji? Poniżej odpowiadamy na wszystkie nurtujące Cię pytania na temat cery suchej!

Cera sucha — czym się charakteryzuje?

Skóra sucha charakteryzuje się przede wszystkim szorstkością. Bywa, że swędzi i łuszczy się, szczególnie w okolicach kolan, łokci, dłoni, stóp oraz twarzy. Cerze suchej towarzyszy niezbyt przyjemne uczucie ściągnięcia. Niektórzy błędnie myślą, że gorąca kąpiel pomaga w nawilżeniu suchej skóry. Nic bardziej mylnego — po takiej kąpieli lub prysznicu, objawy wręcz się nasilają. Dzieje się tak, ponieważ woda i mydło o działaniu ściągającym zmywają ze skóry warstwę lipidową.

Sucha skóra na twarzy jest niezwykle wrażliwa na nieodpowiednio dobrane, intensywne i wręcz podrażniające kosmetyki. Na suchej skórze wcześnie widoczne są pierwsze zmarszczki mimiczne. Skóra sucha łatwo ulega odwodnieniu i uszkodzeniom. Niestety, jest to także skóra cienka, co w praktyce oznacza, że prześwitują przez nią naczynka krwionośne, nierzadko dając efekt jasnoróżowego koloru skóry.

Jakie są przyczyny suchej skóry?

Przyczyn suchej skóry może być sporo. Na suchość skóry wpływ mogą mieć zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Bariera ochronna skóry jest narażona na uszkodzenie każdego dnia, chociażby ze względu na nieodpowiednią pielęgnację — niewłaściwie dobrane kosmetyki mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Przyczyną suchej skóry może być też twarda woda, zbyt częste mycie skóry twarzy, szorstkie ubrania, stres, czy nawet zaburzenia hormonalne wynikające z ciąży lub menopauzy. Bywa, że za suchą skórę odpowiedzialne są przewlekłe choroby, takie jak łuszczyca, cukrzyca czy atopowe zapalenie skóry.

Używanie kosmetyków z dodatkiem alkoholu

Kosmetyki do pielęgnacji i makijażu z dodatkiem alkoholu to kolejny powód, dla którego skóra staje się wysuszona. Należy pamiętać, że istnieją różne rodzaje alkoholi stosowanych w kosmetykach: nawilżające oraz wysuszające. Zastosowanie na suchą skórę alkoholu o właściwościach wysuszających (INCI: Alcohol denat lub Alcohol/Ethyl Alcohol) znacznie pogarsza stan cery suchej. Jeśli do tej pory korzystałaś z takich produktów — jak najszybciej przestań. Ujmując to nieco filozoficznie: życie jest zdecydowanie zbyt krótkie, by używać kosmetyków zawierających w składzie alkohol; nie jest jednak zbyt krótkie, by dokładnie czytać składy kosmetyków i wystrzegać się złych wyborów.

Smog i zanieczyszczenia powietrza

Następną, i nie dla każdego oczywistą, przyczyną suchej skóry jest smog i zanieczyszczenia powietrza. Skutki działania smogu są najbardziej odczuwalne zimą, tj. w pełni sezonu grzewczego. Niestety, złej jakości opał i — co gorsza — śmieci, wykorzystywane niekiedy do palenia w piecach, powodują ogromne zanieczyszczenia, co ma negatywny wpływ na stan cery suchej.

Niezdrowe jedzenie, za dużo kofeiny

Picie zbyt dużej ilości kawy prowadzi do odwodnienia i wypłukania składników odżywczych, co przekłada się na odwodnienie i wysuszenie skóry (zwłaszcza suchej skóry twarzy). Podobnie sprawy mają się w przypadku alkoholu — produktu, z powodu którego skóra traci elastyczność i jędrność.

Co więcej, nadmiar soli zatrzymuje wodę w organizmie, przez co skóra jest słabo nawilżona, sucha i zmęczona. Jedzenie produktów bogatych w tłuszcze nasycone, i równocześnie ubogich w minerały i witaminy, to również częsta przyczyna wysuszenia skóry.

Zimne powietrze, mróz, wiatr

„Mam skórę suchą. Czy to przez mróz?” — to pytanie często pada w gabinetach dermatologów, a odpowiedź na nie brzmi: jak najbardziej! Pielęgnacja cery suchej nie jest łatwa a zimne powietrze, mróz i wiatr widocznie pogarszają stan skóry. Zimno powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych w skórze, co utrudnia odżywienie komórek. Zimne powietrze samo w sobie jest… suche, więc nikogo nie dziwi, że wilgoć szybciej ucieka z naskórka oraz głębszych warstw skóry.

Po dłuższej chwili spędzonej na mrozie może pojawić się uczucie ściągnięcia, swędzenia lub pieczenia. Wrażliwą skórę powinno się chronić przed wiatrem, np. zakładając na dłonie rękawiczki z naturalnych materiałów.

Chemikalia, alergeny, detergenty

Czasami sucha skóra jest wynikiem zbyt dużego narażenia na chemikalia, np. w pracy. Zdarza się, że powodem przesuszenia jest zbyt częste mycie rąk. Warto dodać, że najbardziej podatnymi na wysuszenie obszarami skóry (ze względu na brak gruczołów łojowych) są podeszwy stóp, skóra pod oczami oraz wewnętrzna strona dłoni. Jeśli np. używamy drażniących mydeł, produktów do mycia naczyń, prania i sprzątania, czy też żeli dezynfekujących z alkoholem, możemy się spodziewać, że skóra naszych dłoni stanie się zdecydowanie bardziej sucha.

Sucha skóra i co dalej? Jak nawilżyć suchą skórę głowy, twarzy i ciała?

Istnieje kilka sposobów na to, by nawilżyć suchą skórę (nie tylko odpowiednimi kosmetykami). Warto je poznać, bo połączenie odpowiedniej pielęgnacji kosmetykami o świetnym składzie ze świadomym dbaniem o siebie „od wewnątrz” może przynieść naprawdę zaskakujące rezultaty. Odpowiednie nawilżenie cery suchej to podstawa!

Zmień nawyki żywieniowe

Wiemy już, że zła dieta wpływa negatywnie na stan skóry, w tym również w przypadku cery suchej). Wiemy, jakich produktów unikać. Warto dowiedzieć się, czym zastąpić wszystkie niesprzyjające skórze i organizmowi produkty. Przede wszystkim, warto wyrobić w sobie nawyk regularnego picia wody — w przypadku kobiet dwa litry dziennie to ilość zalecana przez dietetyków. Warto pamiętać, że każda ilość wody przekłada się na lepsze nawilżenie skóry suchej.

Dieta powinna być bogata w owoce, warzywa oraz produkty pełnoziarniste. Bakalie to kolejne źródło witamin, urozmaicające smak wielu potraw. Włącz je do swojej diety, a Twoja skóra Ci za to podziękuje!

Chroń skórę przed szkodliwymi czynnikami

Skóra odpowiednio chroniona przed szkodliwym wpływem warunków zewnętrznych nie utraci swojej elastyczności tak łatwo, jak skóra narażona na nadmiar słońca, mrozu, wiatru czy zanieczyszczeń powietrza. Nie rezygnuj więc z kremów z filtrem UV — nie tylko latem. Z kolei w miesiącach zimowych pomóc mogą kremy o nieco cięższej i tłustszej strukturze, które zapewnią ochronę przed zimnem i wiatrem.

Pielęgnacja skóry suchej — jak powinna wyglądać?

Pielęgnacja cery suchej to nie tylko unikanie kosmetyków na bazie alkoholu. To także unikanie mocnego pocierania skóry twarzy, omijanie szerokim łukiem solarium i ograniczanie przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Nie możemy zapomnieć o korzystaniu z odpowiednich kosmetyków! Jakie są najlepsze kosmetyki do cery suchej? Przede wszystkim odżywcze kremy i sera!

Jak oczyszczać suchą cerę?

Sucha cera nie reaguje dobrze na nadmiar kosmetyków — dotyczy to zarówno kosmetyków pielęgnacyjnych, jak i tych do makijażu. Zapominanie o wieczornym oczyszczeniu skóry twarzy z resztek makijażu i pozostałych zanieczyszczeń nie powinno w ogóle mieć miejsca. Umiar i delikatne oczyszczanie skóry suchej to podstawa.

Najlepiej zastosować płyn miceralny, żel, piankę do mycia twarzy lub mleczko do cery suchej. Każda kobieta powinna sama przekonać się, który z wymienionych produktów „polubi się” z jej skórą najbardziej. Jeżeli po użyciu pojawia się uczucie świeżości i brak ściągnięcia/napięcia skóry, to znak, że dobrze wybrałaś! Pamiętaj, że najgorszym z możliwych wyborów jest mydło — nigdy nie używaj go do mycia twarzy, a Twoja cera sucha Ci za to podziękuje!

Pielęgnacja suchej skóry — jak przywrócić skórze równowagę po myciu?

Przywrócenie skórze równowagi i prawidłowego pH,to kolejny krok w pielęgnacji cery suchej, przez niektórych niesłusznie pomijany. Wprowadź etap tonizacji do swojej rutyny, by usunąć ze skóry resztki zanieczyszczeń i zaserwować jej dobroczynne odświeżenie.

Jakie serum wybrać do cery suchej?

Jeśli szukasz produktu, który okaże się odpowiedni dla skóry suchej, odwodnionej, wymagającej regeneracji, ujędrnienia i odżywienia, wypróbuj serum nawilżające Hydrating Face Drops. Tego typu kosmetyk pielęgnacyjny należy aplikować na skórę twarzy, szyi i dekoltu.

Dzięki skoncentrowanej dawce składników o silnych właściwościach nawilżających (takich jak kwas hialuronowy), możliwe jest przywrócenie blasku i elastyczności nawet mocno wysuszonej skórze. 

Kwas hialuronowy pozytywnie wpływa na odpowiednie nawilżenie cery suchej, jest to bowiem naturalny czynnik nawilżający występujący w każdym fragmencie naszego ciała.

Jaki krem nawilżający do suchej cery wybrać?

Na koniec warto dopełnić pielęgnację kremem. Dobrym wyborem jest krem nawilżający na dzień Light Face Cream, który dzięki recepturze łączącej w sobie właściwości witamin C i E oraz kwasu hialuronowego, ma szanse idealnie sprawdzić się w pielęgnacji cery suchej i skłonnej do utraty sprężystości.

Z kolei w przypadku, gdy skóra potrzebuje naprawdę solidnej dawki nawilżenia, strzałem w dziesiątkę może być krem odżywczy Rich Face Cream. Sucha skóra będzie wręcz chłonąć tak pielęgnujący i nawilżający kosmetyk. Produkt ten może pomóc skórze dojrzałej, odwodnionej, mało jędrnej i wrażliwej.

W kosmetykach nawilżających pożądane są także ceramidy – spoiwo wypełniające przestrzenie międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka. Brak odpowiedniej ilości powoduje odwodnienie skóry suchej. Prawidłowa ilość ceramidów wspomaga utrzymanie wody i odpowiednie nawilżenie.

Podsumowanie

O suchą skórę należy się odpowiednio zatroszczyć — nikt nie powinien mieć co do tego żadnych wątpliwości. Pomóc może zmiana diety na zdrowszą i bogatszą w witaminy oraz chronienie skóry przed szkodliwymi czynnikami w stopniu, w jakim jest to możliwe. Konieczna jest też odpowiednia pielęgnacja kosmetykami przeznaczonymi do tego właśnie typu cery — żelami, kremami i serami, które zapewnią  odpowiednie nawilżenie. Wiedza na temat odpowiedniej pielęgnacji i konsekwencja w działaniu może naprawdę pozytywnie wpłynąć na stan Twojej skóry!

(5/5), głosów: 1
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...