Błędy w pielęgnacji twarzy


Nikt nie lubi, kiedy wytyka mu się błędy, dlatego postaramy się być delikatni. 🙂 Zwrócimy Twoją uwagę na kilka istotnych aspektów, o których zawsze powinnaś/eś pamiętać, by by świadomie stosować naprawdę skuteczną pielęgnację. Mamy nadzieję, że świadomość, którą zyskasz, pozwoli Ci już zawsze cieszyć się zdrową i piękną skórą.

pielęgnacja twarzy

 „Ten krem nic nie daje!” — takie zdanie zapewne nie raz padło z Twoich ust, gdy z frustracją wypisaną na twarzy przyglądałaś się w lustrze swojej cerze. Być może usłyszałaś je też od którejś ze swoich przyjaciółek, równie rozczarowanej nieskutecznością stosowanego kosmetyku. Jakie mogą być przyczyny tego, że choć konsekwentnie trzymamy się naszych pielęgnacyjnych rytuałów, wciąż nie widzimy pożądanych efektów? Powodów może być co najmniej kilka, dlatego chcemy Ci wskazać, na co powinnaś/eś zwracać szczególną uwagę przy swoich kosmetycznych, a także innych codziennych wyborach. Czas ostatecznie rozliczyć się z błędami popełnianymi podczas pielęgnacji skóry twarzy, po to, by nigdy więcej ich nie powtarzać. Oto i one.

BŁĄD 1. Niezwracanie uwagi na skład kosmetyków

Nie wszyscy musimy znać się na chemii kosmetycznej, ale wszyscy, wybierając dla siebie kosmetyki, powinniśmy być wnikliwi. Jeśli liczysz na to, że jakiś produkt spełni Twoje oczekiwania — dogłębnie nawilży skórę, wygładzi ją, pomoże zredukować widoczność zmarszczek czy usunąć nadmiar sebum — musisz wiedzieć, jakie substancje aktywne mogą Ci w tym pomóc. Na dobry początek odsyłamy Cię do lektury naszego artykułu  „TOP 9 składników w kosmetykach, które naprawdę działają!”. Dowiesz się z niego m.in. na jaki efekt możesz liczyć, wybierając serum, którego głównym komponentem jest kwas hialuronowy, a jakie rezultaty może przynieść Twojej skórze regularne stosowanie witaminy C. W świetle powyższego, dużego znaczenia nabiera też to, czy jesteśmy świadomi, jakiego typu cerę mamy. Kosmetyki, które doskonale sprawdzą się w przypadku cery tłustej, nie będą równie efektywne, jeśli głównym problemem naszej skóry jest skłonność do podrażnień, alergii czy przesuszania (cera wrażliwa lub cera sucha). Dlatego, zanim zdecydujesz się kupić entuzjastycznie polecany przez koleżankę krem lub szeroko reklamowane serum, upewnij się, że interesujący Cię produkt zawiera te składniki aktywne, których Twoja skóra szczególnie potrzebuje.

Substancje aktywne są niezwykle istotne, ale jeszcze ważniejsze jest to, w jakim stężeniu występują oraz jak się łączą. W Dr Ambroziak Laboratorium zadbaliśmy o to, żeby składniki zawarte we wszystkich naszych kosmetykach miały najwyższe możliwe stężenie i występowały w optymalnych kombinacjach, dzięki czemu wykazują niezwykłą skuteczność i pomagają nam zadbać o dobrą kondycję naszej skóry. Badania kliniczne dotyczące każdego z produktów znajdziesz na poszczególnych podstronach.

BŁĄD 2. Brak regularności stosowania

W skutecznej pielęgnacji ogromne znaczenie ma systematyczność. Nie możesz oczekiwać cudów w postaci długotrwałego i spektakularnego efektu już po jednym użyciu określonego kosmetyku. Wiele osób odstawia krem zaledwie po kilku zastosowaniach, bo nie widzi natychmiastowej poprawy wyglądu skóry. Warto jednak dać kosmetykom trochę czasu, bo wiele z substancji np. retinol, właśnie tego potrzebuje, by pokazać pełne spektrum swoich dobroczynnych właściwości. Jeśli Twoja skóra nie buntuje się przeciwko zawartym w produkcie składnikom — wyrazem takiego buntu często jest reakcja alergiczna — bądź wytrwała/y, a może się okazać, że będziesz zachwycona/y efektami, jakie przyniósł kosmetyk, który już miał wylądować w koszu.

BŁĄD 3. Niedostateczne oczyszczanie twarzy

Właściwa pielęgnacja twarzy to złożony proces, którego niezwykle ważnym aspektem jest oczyszczanie. Jeśli chcesz mieć pewność, że prawidłowo dbasz o kondycję skóry, nie zaniedbuj mycia twarzy. Niby oczywiste. Zastanów się jednak, czy nigdy nie zdarzyło Ci się pójść spać bez uprzedniego zmycia makijażu. Jeśli tak, nie powtarzaj tego błędu. Pozostawiona na twarzy warstwa kosmetyków działa jak tarcza blokująca dopływ tlenu, którego Twoja skóra desperacko potrzebuje, by móc się zregenerować podczas nocy. Dokładny demakijaż oczu i twarzy pozwoli skutecznie pozbyć się nagromadzonych przez cały dzień bakterii i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, dzięki czemu Twoja skóra… odetchnie. Do usuwania pozostałości kosmetyków doskonale sprawdzi się płyn micelarny lub mleczko, twarz możesz też myć delikatną pianką lub łagodnym, pozbawionym detergentów żelem. Pamiętaj jednak, by podczas mycia twarzy nie używać zbyt ciepłej lub zbyt zimnej wody. Unikaj też intensywnego szorowania skóry, które może prowadzić do uszkodzenia jej naturalnej bariery ochronnej.

Po oczyszczeniu skóry dobrze jest też użyć toniku, który przywróci właściwe pH skóry. Dopiero dogłębnie oczyszczona i stonizowana skóra jest gotowa na dawkę nawilżenia, które zapewni nałożenie kremu odpowiedniego dla potrzeb konkretnego typu cery.

BŁĄD 4. Niepożądana ingerencja rąk

Jeśli wyciskasz pryszcze, popełniasz jeden z najbardziej powszechnych wykroczeń przeciwko swojej skórze. Większość z nas ma taką niewytłumaczalną tendencję: wystarczy chwila zapomnienia, a ręce już wędrują do twarzy, gotowe zlokalizować każdą niedoskonałość i interweniować, w szkodliwy sposób. Jeśli więc zirytowana pojawieniem się nieestetycznego wyprysku, zdecydujesz, że najlepszym sposobem na pozbycie się intruza będzie jego wyciśnięcie, spodziewaj się efektu odwrotnego do zamierzonego. Istnieje bowiem ryzyko rozprowadzenia bakterii po całej twarzy, w wyniku czego może pojawić się jeszcze więcej niepożądanych wykwitów. Zabieg wyciskania wyprysków w warunkach domowych w żadnym wypadku nie służy więc skórze i ma zdecydowanie negatywny wpływ na jej wygląd, ponieważ może prowadzić do powstania blizn i przebarwień. W przypadku wystąpienia niedoskonałości możesz udać się do specjalisty, który wykonana oczyszczanie skóry we właściwy i profesjonalny sposób.

BŁĄD 5. Pielęgnacja skóry to nie tylko to, co na nią nakładamy, ale także dbanie o siebie „od wewnątrz”

Nawet najbardziej doskonały kosmetyk na świecie nie odmieni stanu Twojej skóry, jeśli Twoja dieta i styl życia będą pozostawiały wiele do życzenia. Nie namawiamy do przejścia na weganizm, dietę bez glutenu, bez laktozy czy bez smaku. Zwracamy tylko Twoją uwagę na zasadność podejmowania świadomych i mądrych wyborów — są nimi pełnowartościowe, zbilansowane posiłki, które dostarczą organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. No i oczywiście! Woda. Picie odpowiedniej ilości wody każdego dnia ma zbawienny wpływ na skórę: podnosi poziom jej nawilżenia, widocznie ją uelastycznia i nadaje jej piękny, promienny wygląd.

Zadbaj o swoją skórę!

Mamy nadzieję, że tych kilka wskazówek pomoże Ci spojrzeć na kwestię codziennej pielęgnacji twarzy bardziej świadomie i pozwoli wyeliminować ewentualne błędy. Pamiętaj, że rutyna pielęgnacyjna to proces, w którym wszystko ma znaczenie. Niezależnie od tego, czy masz cerę wrażliwą, podatną na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, cerę tłustą, która sprawia, że często zmagasz się z niedoskonałościami, czy skłonną do podrażnień cerę suchą — każdy rodzaj cery wymaga delikatnego traktowania i przyjęcia odpowiedniej strategii pielęgnacyjnej, opartej między innymi na doborze właściwych kosmetyków. Bądź cierpliwa i systematyczna, a Twoja skóra odwdzięczy Ci się swoją najpiękniejszą wersją.

(4.7/5), głosów: 18
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...