Jak nawilżyć skórę twarzy?


jak nawilżyć skórę twarzy

Normalna, sucha, tłusta, mieszana… wszystkie te rodzaje cery mają nieco inne potrzeby, jednak jest coś, co je łączy — wszystkie potrzebują kompleksowego nawilżania. Jak nawilżyć skórę twarzy zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz? Podpowiadamy!

Co wpływa na utratę nawilżenia?

To, że skóra nie jest w odpowiednim stopniu nawilżona, może być skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji cery (kosmetykom z dodatkiem alkoholu mówimy NIE). Ponadto, środowisko, w którym żyjemy ma bardzo duży wpływ na to, jak wygląda skóra twarzy. Powietrze, którym oddychamy jest coraz bardziej skażone i zanieczyszczone, co ma ogromny wpływ na stan organizmu i, w efekcie, na stan skóry. Negatywnie na stan skóry twarzy wpływa też zbyt długie przebywanie w nagrzanych pomieszczeniach. 

Do utraty nawilżenia może przyczynić się także twarda woda, którą myjemy twarz i samo mycie twarzy, jeśli wykonywane jest zbyt często. 

Nie bez znaczenia jest również nasz stan zdrowia. Stres, zaburzenia hormonalne, przewlekłe choroby, np. atopowe zapalenie skóry — zwykle nie myślimy o nich w kontekście przyczyn utraty nawilżenia, a jak najbardziej mogą one powodować przesuszenie skóry.

Nie można zapomnieć o kwestii diety. Nieodpowiednie odżywianie, zapominanie o owocach i warzywach oraz o regularnym piciu wody — to wszystko prowadzi do pogorszenia się stanu cery i znacznej utraty nawilżenia. Sugerujemy też ograniczenie kawy, ponieważ nadmiar kofeiny prowadzi do wypłukania składników odżywczych, a w rezultacie, do odwodnienia skóry.

Nawilżenie skóry twarzy – dlaczego jest istotne?

Nawilżona skóra zdecydowanie dłużej zachowuje młodość i wygląda zdrowo. Bez odpowiedniego nawilżenia, skóra traci promienność, staje się szorstka i wygląda na zaniedbaną. Często możemy doświadczyć uczucia ściągnięcia, bywa, że skóra swędzi i łuszczy się.

Chcesz spróbować spowolnić proces starzenia się skóry? Regularne nawilżanie stwarza ku temu szansę! Nie warto więc omijać tego kroku podczas codziennej pielęgnacji. Twoja skóra zasługuje na szczególne traktowanie, dlatego nie zaniedbuj działań ukierunkowanych na zmniejszenie dyskomfortu wynikającego z jej przesuszenia.

Sprawdzone sposoby na nawilżanie skóry twarzy

Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, by skóra była odpowiednio nawilżona. O skórę można zatroszczyć się z powodzeniem zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Co dokładnie należy zrobić?

Nawilżanie skóry od wewnątrz — dostarczaj organizmowi wody i opóźniaj procesy starzenia

Nawilżaj skórę OD WEWNĄTRZ. Woda stanowi jeden z najważniejszych składników występujących w skórze naturalnie. Odpowiada za prawidłowy przebieg procesów komórkowych, dlatego jest absolutnie niezbędna dla organizmu.

Pierwszym krokiem szczególnie w pielęgnacji cery suchej powinno być odpowiednie nawodnienie. Regularne picie wody — minimum dwóch litrów dziennie — powinno każdemu wejść w nawyk. Taka ilość wody ułatwia filtrowanie i przepływ krwi, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii oraz toksyny, a także usprawnia trawienie. Korzystne dla organizmu jest także spożywanie innych płynów, tj. naparów ziołowych oraz świeżych soków z warzyw i owoców.

Nawilżenie twarzy – Postaw na dietę bogatą w składniki odżywcze

O odpowiednie nawilżenie skóry od wewnątrz zadbać można także poprzez postawienie na dietę bogatą w składniki odżywcze (jako naturalny czynnik nawilżający). W Twoim jadłospisie powinny pojawić się przede wszystkim produkty pełnoziarniste, warzywa i mięso. Zadbaj o dostarczanie organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych — znajdziesz je np. w makreli i łososiu.

Zdrowe tłuszcze są „na wyciągnięcie ręki” w wielu produktach spożywczych. Nie rezygnuj z oleju rzepakowego, orzechów i oliwy z oliwek — kwasy tłuszczowe znajdujące się w tych produktach są niezwykle ważne dla nawilżenia skóry.

Częściej sięgaj po awokado, cenione za bogactwo witamin (A, C, D, E, K). Smaczliwka wdzięczna (bo tak również nazywamy awokado) może pomóc nawilżyć cerę, odbudować warstwę hydrolipidową skóry i nawet spowolnić procesy starzenia. Nie chodzi o rozpoczęcie diety na chwilę, a o zmianę nawyków na dobre! Odpowiednio połączone ze sobą, bogate w wartości odżywcze i witaminy produkty smakują wyśmienicie i dodatkowo sprawiają, że skóra jest zdrowa i nawilżona. Czego chcieć więcej?

Jak nawilżyć skórę twarzy od zewnątrz?

Nawilżenie skóry twarzy od wewnątrz jest potrzebne i skuteczne — wszak przynosi wiele korzyści dla skóry. Niestety, bez odpowiedniego nawilżania od zewnątrz, to wciąż za mało. Dopiero po zmianie przyzwyczajeń żywieniowych oraz wyrobieniu w sobie nawyku codziennej pielęgnacji cery z nastawieniem na nawilżanie, efekty mogą być zadowalające. Przesuszona skóra twarzy nie wygląda korzystnie nawet pod dobrym makijażem.

Zacznij od oczyszczania

Odpowiednia pielęgnacja skóry to proces wieloetapowy. Czy wyobrażasz sobie nakładanie kremu lub serum na twarz z niezmytym makijażem? Na pewno nie — i słusznie! Cerę trzeba najpierw dokładnie oczyścić. Nawilżenie skóry jest możliwe dzięki włączeniu do rutyny pielęgnacyjnej produktów z wysoką zawartością substancji odżywczych, nawilżających i regenerujących.

Do zmywania makijażu świetnie sprawdzi się pianka oczyszczająca do twarzy, płyn micelarny, mleczko oraz żel do twarzy. Wśród wymienionych produktów nie bez powodu nie ma mydła, którego pH jest zasadowe i odtłuszcza cerę.Jeżeli z twarzy znika warstwa sebum działająca jak naturalna ochrona, utrzymująca nawilżenie skóry na odpowiednim poziomie, skóra staje się wysuszona i traci swoją elastyczność. Nie pozwól na to!

Przywróć skórze prawidłowe pH

Kolejnym krokiem codziennej pielęgnacji twarzy jest przywrócenie skórze prawidłowego pH. Warto sięgnąć po tonik o właściwościach nawilżających — w składzie takich produktów najczęściej znajdziesz kwas hialuronowy lub aloes. Wybierz specyfik kojący podrażnienia i zaczerwienienia, wyrównujący koloryt, wzmacniający skórę i dodający całej twarzy blasku.

Nawilżenie skóry twarzy – Użyj serum

Oczyszczona skóra po zastosowaniu toniku jest gotowa na to, aby potraktować ją serum — produktem o mocno skoncentrowanym składzie, doskonale uzupełniającym pielęgnację. Serum nawilżające z kwasem hialuronowym posiada wiele aktywnych składników, szybko wchłania się w skórę, nie pozostając na jej powierzchni, a to zaledwie kilka z wielu zalet tego produktu.

Warto zaopatrzyć się dodatkowo w serum pod oczy i to tego produktu użyć w pierwszej kolejności. Skóra pod oczami to najwrażliwsza część twarzy, wymaga więc bardzo delikatnego traktowania łagodnym kosmetykiem. Tego typu produkt nie tylko nawilży skórę, ale też może usunąć cienie pod oczami i pomóc zniwelować drobne zmarszczki. Serum do oczu należy delikatnie wklepywać, nie wcierać.

Kolejnym krokiem jest zaaplikowanie odpowiedniego serum na twarz zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Pamiętaj, że serum to kosmetyk o mocno skoncentrowanym składzie i wystarczy naprawdę niewielka ilość rozprowadzona na twarzy i szyi.

Pamiętaj! Regularne dostarczanie substancji nawilżających ( zwłaszcza gdy cera jest przesuszona) przyczyni się do regulacji wydzielania sebum oraz spowalnia procesy starzenia.

Nałóż krem

Ostatnim etapem pielęgnacji skóry twarzy powinno być nałożenie nawilżającego kremu. Najlepszym wyborem będzie krem nawilżający pozostawiający na powierzchni skóry delikatną warstwę okluzyjną, która chroni przed odparowywaniem wody z naskórka.

Dobry krem nawilża, ale nie obciąża. Jest lekki i nie klei się, ale równocześnie jest bogaty w składniki zatrzymujące wodę w skórze. Po jego użyciu skóra powinna być nawilżona rozświetlona i miękka w dotyku.

Poza żelami, tonikami, serami i kremami, na rynku kosmetycznym dostępne są także dobrej jakości maseczki nawilżające. Działają odżywczo, przeciwzmarszczkowo, a nawet przeciwzapalnie. Warto rozważyć nałożenie maseczki na twarz raz na jakiś czas — nie ma potrzeby korzystania z maseczek każdego dnia.

Kwas hialuronowy — Twój sprzymierzeniec w nawilżaniu skóry

Jeśli szukasz sprzymierzeńca w walce z niewystarczająco nawilżoną skórą, weź pod uwagę kwas hialuronowy. Ma on właściwości wiążące wodę w skórze. Można znaleźć go w kremach, serach czy tonikach. Dobrze się wchłania, dzięki niemu można stosunkowo szybko pozbyć się zaczerwienień oraz „suchych skórek”. Produkty zawierające kwas hialuronowy zwykle mają lekką konsystencję i sprawdzą się zarówno w przypadku cery suchej, jak i cery tłustej. Nawilżanie kwasem hialuronowym może być więc odpowiedzią na potrzeby Twojej skóry.

Podsumowanie

Skórę twarzy można nawilżyć na wiele sposobów. Można, a wręcz trzeba dbać o regularne picie wody, postawić na zdrowe odżywianie i produkty bogate w składniki odżywcze oraz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji twarzy. Warto korzystać z dobrej jakości kosmetyków nawilżających bez alkoholu w składzie. Pomóc może także chronienie skóry przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i unikanie nadmiaru słońca, wiatru czy mrozu.

(5/5), głosów: 1
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...