Kwas hialuronowy na twarz — jak stosować, efekty, działanie


Kwas hialuronowy to jeden z istotnych składników kosmetyków o działaniu nawilżającym i odmładzającym. Powszechnie wykorzystywany jest również w medycynie estetycznej — stosuje się go w celu wypełnienia zmarszczek. Czym jest kwas hialuronowy i jakie ma właściwości? Jakie są efekty jego stosowania?

potrójny kwas hialuronowy

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest polisacharydem, czyli cukrem, naturalnie występującym w organizmach zwierząt kręgowych, a więc i w organizmie człowieka. W naszej skórze, mazi stawowej, chrząstkach i ciele szklistym oka, naturalnie występuje jako hialuronian potasu lub hialuronian sodu (tj. w postaci soli sodowej). Jego zadaniem jest wiązanie wody, utrzymywanie nawilżenia skóry i nadawanie sprężystości tkankom. W mniejszych ilościach występuje również w ścianach naczyń krwionośnych oraz jest budulcem ciała szklistego oka.

Jeśli chodzi o skórę, kwas hialuronowy jest jednym z jej podstawowych budulców. Stanowi składnik przestrzeni wypełniającej komórki skóry, wypełnia przestrzenie między włóknami kolagenu i elastyny zapewniając skórze sprężystość i elastyczność. Niestety wraz z wiekiem stężenie kwasu hialuronowego w skórze stopniowo maleje, a efektem tego procesu jest utrata elastyczności skóry, obniżenie poziomu jej nawilżenia i pojawienie się zmarszczek. Klientki gabinetów medycyny estetycznej próbują odwrócić ten proces, decydując się na wypełnianie zmarszczek właśnie kwasem hialuronowym.

Właściwości kwasu hialuronowego

Jak działa kwas hialuronowy? Zdolność do wiązania wody jest jedną z jego najważniejszych właściwości — kwas hialuronowy może zatrzymać wodę w ilości aż 1000 razy przekraczającej jego własną masę. Innymi słowy, to właśnie on odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry, a poza tym chroni ją i wzmacnia jej barierę hydrolipidową, przeciwdziała procesowi starzenia się skóry i pojawieniu zmarszczek oraz regeneruje ją, koi i łagodzi podrażnienia.

Jak działa kwas hialuronowy zawarty w kosmetykach?

W kosmetykach stosowany jest zwykle w formie soli kwasu hialuronowego (sodium hyaluronate), który dzięki niskiej masie cząsteczkowej, lepiej wnika w głąb naskórka. Zdolność do wiązania wody jest jedną z jego najważniejszych właściwości — kwas hialuronowy może zatrzymać wodę w ilości aż 1000 razy przekraczającej jego własną masę. Innymi słowy, to właśnie on odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry, a poza tym chroni ją i wzmacnia jej barierę hydrolipidową, przeciwdziała procesowi starzenia się skóry i pojawieniu zmarszczek oraz regeneruje ją, koi i łagodzi podrażnienia.

Rodzaje kwasu hialuronowego

Warto wiedzieć, że kwas hialuronowy może mieć różną masę cząsteczkową i długość łańcucha. W praktyce oznacza to, że jego różne rodzaje charakteryzują się nieco odmiennymi możliwościami oddziaływania na naszą skórę. Kwas hialuronowy małocząsteczkowy ma zdolność do wnikania do najgłębszych warstw skóry, dogłębnie ją nawilżając i powodując spłycenie zmarszczek. Kwas średniocząsteczkowy działa jedynie w obrębie naskórka, a wielkocząsteczkowy z kolei pozostawia na skórze delikatny film zapobiegający odparowywaniu z niej wody.

Jak można stosować kwas hialuronowy?

Zasadniczo można używać kwasu hialuronowego na dwa sposoby: wykorzystać możliwości, jakie daje medycyna estetyczna i zdecydować się na wypełnienie nim zmarszczek lub też stosować go w codziennej pielęgnacji, sięgając po kosmetyki, które mają go w swoim składzie. Kwas hialuronowy może bowiem być skutecznie dostarczany do skóry właśnie za pomocą kosmetyków. Przykładami produktów, jakie możesz włączyć do swojej pielęgnacyjnej rutyny są Hydrating Face Drops Serum, Light Face Cream lub inne preparaty Dr Ambroziak Laboratorium.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w warunkach domowych nie jest związane z koniecznością poddawania się żadnym zabiegom, które mogą wydawać się inwazyjne — kosmetyki te stosuje się dokładnie tak, jak wszystkie inne produkty do pielęgnacji skóry twarzy. Warto również dodać, że kremy i serum z kwasem hialuronowym lepiej wnikają w głąb skóry niż kosmetyki, które tego składnika nie mają.Kwas hialuronowy bowiem, zapewniając dogłębne nawilżenie skóry, poprawia wchłanialność witamin i innych składników odżywczych w skórze właściwej.

Kwas hialuronowy na twarz oraz skórę szyi i dekoltu

W niektórych partiach skóry oznaki gorszego nawilżenia i pierwsze zmarszczki pojawiają się szybciej niż w innych — najwcześniej widoczne stają się na przykład wokół oczu i między brwiami. Nie omijają też szyi i dekoltu. Kosmetyki w postaci serum lub kremu to doskonałe remedium na te problemy — stosowane regularnie, pomogą Ci zadbać o optymalne nawodnienie skóry w tych wrażliwych okolicach i zachować na dłużej młody wygląd skóry.

Kwas hialuronowy sprawdzi się również w przypadku pielęgnacji paznokci — jego silne właściwości nawilżające i odżywcze wzmacniają działanie składników aktywnych zawartych w kremie lub serum, dlatego mogą przywrócić Twoim paznokciom twardość i poprawić ich wygląd. Polecamy nasze kosmetyki tj. krem z kwasem hialuronowym Light Face Cream oraz serum nawilżające z kwasem hialuronowym Hydrating Face Drops. Każdy z kosmetyków nałożony na oczyszczoną skórę twarzy wnika w głąb naskórka, nawilża i wygładza skórę, poprawia jędrność napięcie skóry. Nasz krem jest lekki i nie obciąża skóry, podobnie jak serum. Nasze produkty polecane są dla cery w każdym wieku.

Jakich efektów stosowania kwasu hialuronowego można się spodziewać?

Kosmetyki z kwasem hialuronowym należy stosować codziennie, przestrzegając wskazówek i informacji podanych na etykiecie. Pierwsze efekty, na przykład nawilżenie, lepsze napięcie czy elastyczność skóry, pojawią się właściwie od razu — szybko poczujesz, że Twoja skóra jest bardziej miękka, sprężysta i gładka.

Na część efektów będziesz musiała poczekać, choć zwykle zaledwie kilka dni:

  • zmniejszenie widoczności zmarszczek — wyraźnie mniejsza widoczność zmarszczek, nierówności i drobnych bruzd na skórze będą zapewnione przez wyjątkowo mocne nawilżenie;
  • poprawa kolorytu cery — kolor skóry stanie się bardziej jednolity, a przebarwienia mniej widoczne;
  • zmniejszenie oznak zmęczenia i stresu widocznych na Twojej skórze;
  • złagodzenie stanów zapalnych — kwas hialuronowy, chroniąc skórę przed odparowaniem wody, zapewnia nie tylko jej odpowiednie nawilżenie, ale także sprawia, że składniki aktywne kosmetyków lepiej się wchłaniają, korzystnie wpływając tym samym na stopień odżywienia i odporności skóry;
  • ochrona przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych — kwas hialuronowy działa również na powierzchni naskórka, wzmacniając jego ochronne właściwości.

Czy kwas hialuronowy nadaje się do pielęgnacji każdego typu cery?

Tak, kwas hialuronowy to związek chemiczny, który naturalnie wypełnia przestrzenie międzykomórkowe w ludzkiej skórze i jako substancja fizjologiczna jest odpowiedni do każdego rodzaju cery. Kosmetyki z kwasem hialuronowym mogą stosować osoby z cerą tłustą, mieszaną i suchą, trądzikową i skłonną do podrażnień oraz zmęczoną i narażoną na działanie czynników zewnętrznych (zanieczyszczenia powietrza, niskie temperatury, niska wilgotność powietrza i inne).

Warto też wiedzieć, że czysty kwas hialuronowy nie wywołuje reakcji alergicznych, ale w kosmetykach, poza kwasem hialuronowym, obecne są również inne składniki. Dlatego też zawsze należy wybierać wysokiej jakości kosmetyki z dobrym, prostym składem, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. 

Podsumowanie

Liczne zalety kwasu hialuronowego sprawiają, że coraz większa liczba kobiet i mężczyzn korzysta z niego na różne sposoby — albo w postaci zabiegów wypełniania, albo stosując kosmetyki. Rzeczywiście, w walce z widocznymi oznakami starzenia się i niedostatecznym nawilżeniem skóry, komponent ten nie ma sobie równych. Nic dziwnego, że zajmuje czołowe miejsce wśród najpopularniejszych substancji aktywnych stosowanych w kosmetykach, które aplikuje się w celu poprawy napięcia skóry, w szczególności, że ilość kwasu hialuronowego obecnego w skórze z upływem czasu zmniejsza się.

(3.7/5), głosów: 3
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...