Rodzaje cery – jak rozpoznać typ skóry?


Prawidłowo wykonywane zabiegi pielęgnacyjne są ważnym czynnikiem decydującym o wyglądzie i zdrowiu skóry, a więc i o Twoim dobrym samopoczuciu. Rodzaj stosowanych kosmetyków należy dopasować do rodzaju skóry – czy wiesz, jaki typ skóry posiadasz? Jak rozpoznać konkretny rodzaj cery i jak prawidłowo zadbać o potrzeby różnych typów skóry? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

cera mieszana

Jak rozpoznać typ cery?

Wyróżniamy różne rodzaje cery, a każdy typ cery ma pewne cechy charakterystyczne oraz specyficzne dla siebie problemy – jeśli uda Ci się je wszystkie określić, dowiesz się, jaki jest Twój. Ta wiedza da Ci z kolei możliwość skutecznego dbania o skórę twarzy tak, aby poprawić jej funkcjonowanie i odzyskać jej nieskazitelny wygląd. Wyróżniamy trzypodstawowe typy skóry. Oto praktyczne wskazówki jak rozpoznać rodzaj cery.

Skóra normalna

Cera normalna charakteryzuje się brakiem defektów i problemów związanych z przesuszeniem czy nadmiernym przetłuszczaniem się. Jest gładka i jędrna, a jej pory są mało widoczne. Jej pielęgnacja nie jest kłopotliwa – w zupełności wystarczy lekki krem nawilżający.

Skóra tłusta

Nadprodukcja sebum wynikająca ze zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych to jej główny problem. Przetłuszczenie zazwyczaj pojawia się w tak zwanej strefie T (czoło, nos, broda) – w tych miejscach skóra tłusta błyszczy się, często pojawiają się na niej wypryski i stany zapalne. Dla tego typu skóry charakterystyczne są widoczne, rozszerzone pory. Późno natomiast pojawiają się na niej zmarszczki. Dodatkowo jest odporna na zewnętrze czynniki np. promienie słoneczne. Wzmożoną aktywność gruczołów łojowych mogą powodować wahania hormonalne, stres, dieta i wiele innych czynników.

W przypadku skóry tłustej istotna jest regulacja pracy gruczołów łojowych. Osoby posiadające skórę tłustą, powinny wybierać kosmetyki, które nie zatykają porów, ale skutecznie nawilżają i odżywiają skórę. W przypadku skóry z nadprodukcją sebum koniecznie trzeba też wykonywać codzienne oczyszczanie jej stosując lekkie kosmetyki. Do pielęgnacji cery tłustej i usuwania nadmiaru sebum świetnie sprawdzi się nasza pianka oczyszczająca do mycia twarzy – Moisturising Foam Cleanser.

Skóra sucha

W przypadku cery suchej obserwowane są suche skórki łuszczenie się i szorstkość powodowane nadmierną utratą wody z komórek. Skóra sucha bywa ściągnięta, zwłaszcza po myciu. Inaczej niż cera tłusta, cera sucha starzeje się wcześnie. Jej pory są natomiast małe i prawie niewidoczne.

Cerze suchej potrzebne są kosmetyki silnie nawilżające i odbudowujące barierę lipidową – na przykład serum nawilżające z kwasem hialuronowym lub wygładzające oraz odżywczy krem.

A Ty już wiesz, jaki masz typ cery?

Dodatkowy podział typów skóry

Oprócz podstawowych rodzajów skóry, wyróżniamy również ich cztery dodatkowe podtypy cery:

  • cera wrażliwa – ten podtyp skóry charakteryzuje się podatnością na podrażnienia wywołane przez różne czynniki zewnętrzne i warunki atmosferyczne. Wymaga stosowania bardzo delikatnych kosmetyków. Jest skłonna do zaczerwienienia i swędzenia. Skóra wrażliwa może występować u posiadaczek zarówno skóry tłustej, jak i suchej. Przy skórze wrażliwej należy unikać długiej ekspozycji na słońce, bez odpowiedniej ochrony;
  • cera trądzikowa – skórę trądzikową charakteryzuje nadmiar sebum, produkowanego przez gruczoły łojowe. U osób ze skórą tłustą często występują grudki, krostki i zaskórniki, zmiany zapalne. Objawia się także rozszerzonymi porami;
  • cera naczyniowa – to typ cery rozpoznamy po rozszerzonych, wyraźnie widocznych naczynkach krwionośnych. Zwykle występuje też uczucie pieczenia i zaróżowienie skóry w okolicy policzków;
  • cera dojrzała – widoczne zmarszczki, wiotka, cienka i opadająca skóra. brak elastyczności i sprężystości oraz przebarwienia. Skóra dojrzała ma duży związek z wiekiem.

Jak dokonać autoanalizy i określić swój typ cery?

Znamy już podstawowe i dodatkowe typy cery. Jak rozpoznać konkretny rodzaj skóry? Ważne jest, aby przed analizą starannie ją oczyścić, nie należy natomiast aplikować żadnych kremów i innych kosmetyków nawilżających..

Obejrzyj dokładnie skórę – czy jej powierzchnia jest sprężysta i gładka? Czy obecne są na niej grudki lub ujścia gruczołów łojowych? Czy błyszczy się lub wydaje szorstka? Zwróć uwagę również na to, jak skóra wygląda w ciągu dnia, zanim ją oczyścisz. Jeśli odczuwasz jej napięcie i szorstkość, możesz mieć cerę suchą. A jeśli się błyszczy w okolicach czoła, nosa i brody – masz cerę tłustą. Czy pokrywają ją wypryski wskazujące na skórę trądzikową? Być może niedoskonałości pojawiają się po nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV lub w wyniku błędów żywieniowych?

Tak przeprowadzona analiza pozwoli Ci stwierdzić, jaki masz typ skóry, a dzięki temu dowiesz się, w jaki sposób ją pielęgnować, aby odzyskała równowagę i piękny, zdrowy wygląd.

Dlaczego określenie swojego typu cery jest ważne?

Cera odwodniona wymaga odmiennej pielęgnacji niż cera normalna czy tłusta. Odpowiednie kosmetyki pozwolą Ci kompleksowo zadbać o potrzeby skóry.

Sucha skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji – szczególnie delikatnej, ale skutecznie nawilżającej. Dlatego kosmetyki powinny nie tylko dostarczać, ale również zatrzymywać wilgoć w skórze. Jednym z najlepiej działających składników jest kwas hialuronowy. Warto jednak zadbać nie tylko o skórę policzków, czoła i nosa, ale też szczególnie delikatną skórę pod oczami. Jeśli zmagasz się ze skórą suchą, wybierz serum nawilżające do twarzy i serum nawilżające pod oczy. U osób z suchą skórą szybko widoczne są oznaki starzenia.

Cerę normalną najprościej jest pielęgnować, nie ma ona bowiem większych problemów. Jej jednak również potrzebne są delikatne produkty, które chronią skórę przed utratą wilgoci. Do cery normalnej sprawdzi się na przykład krem nawilżający na dzień i krem odżywczy na noc.

Do pielęgnacji cery tłustej potrzebne Ci będą kosmetyki o działaniu oczyszczającym – stosować je powinnaś zarówno wieczorem, jak i rano. Nie zapomnij jednak o tym, że nawet ona potrzebuje nawilżenia i odżywienia.

Skóra mieszana łączy w sobie cechy cery tłustej i suchej, w strefie T produkuje dużo sebum i ma widoczne pory, a w okolicach policzków jest przesuszona. Aby zadbać o skórę mieszaną, powinnaś mieć dwa rodzaje produktów – jeden na skórę suchą, drugi na tłustą. Na suche partie twarzy (przede wszystkim policzki i skórę pod oczami) stosuj krem lub serum o silnym działaniu nawilżającym z kwasem hialuronowym i prowitaminą B5, a na strefę T z widocznymi porami i oznakami przetłuszczania – kosmetyki łagodnie oczyszczające, regulujące i nawadniające.

Niezależnie od tego, czy masz skórę normalną, suchą, tłustą czy mieszaną – odpowiednio dobrane kosmetyki pomogą Ci pożegnać się z jej problemami na dobre. Pamiętaj jednak, że podstawą powinny być kosmetyki wysokiej jakości bez szkodliwych dodatków.

Jeśli jednak, mimo stosowania odpowiedniej pielęgnacji i dobrej jakości kosmetyków, Twoja cera nadal nie wygląda dobrze, a Ty odczuwasz dyskomfort, wybierz się na konsultację lekarską. Czasem za problemy skóry odpowiedzialne są zaburzenia hormonalne, stres, nieprawidłowa dieta czy nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych.

Podsumowanie

Wszystkie typy cery mogą prezentować się pięknie pod warunkiem, że poznasz potrzeby swojej skóry. Odżywiona, nawilżona i ujędrniona – odwdzięczy Ci się zdrowym, pięknym wyglądem. Przy każdym rodzaju skóry zadbajmy o odpowiednią pielęgnację.

(5/5), głosów: 1
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...