Dobre serum z retinolem to klucz do pięknej i zdrowej cery. Zawarty w kosmetyku retinol przyczynia się do regeneracji skóry, zmniejsza widoczność zmarszczek i pobudza produkcję kolagenu, skutecznie opóźniając procesy starzenia się skóry. To jednak nie wszystkie z dobroczynnych działań retinolu. Na co więc jeszcze wpływa ten składnik, jak wybrać odpowiednie serum z retinolem i jak go stosować, aby skóra nabrała blasku i młodszego wyglądu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym wpisie!

Czym jest retinol i jak wpływa na skórę?
Retinol to nic innego jak pochodna witaminy A, jednak w najbardziej aktywnej postaci. Wiele badań wykazało, że witamina A ma ogromne znaczenie w syntezie hormonów, podziałach komórkowych, a także w procesach gojenia i prawidłowego funkcjonowania nabłonków skóry. Retinol nazywany jest jednym z najskuteczniejszych składników, umożliwiających pozbycie się obecnych i powstawanie nowych niedoskonałości skóry.
Składnik potrafi przeniknąć nawet do głęboko położonych warstw cery, docierając do źródła zmian skórnych. Retinol pobudza komórki do wydzielania kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny, odpowiadających za spowolnienie procesu starzenia się skóry. Składnik nie tylko ujędrnia skórę i wygładza zmarszczki, ale także reguluje wydzielanie sebum i nawadnia naskórek. Retinol działa również na przebarwienia cery, dzięki czemu z łatwością można wyrównać koloryt skóry bez ingerowania w cerę innymi sposobami.
Dzięki regulacji procesów odnowy naskórka, retinol złuszcza tzw. warstwę rogową i hamuje przedostawanie się do komórek naskórka zbyt dużej ilości melaniny, odpowiedzialnej za prawidłową barwę cery. Co więcej, retinol ułatwia przepływ składników odżywczych w skórze, dostarczając jej niezbędnych do utrzymania prawidłowej kondycji witamin. Ponadto składnik hamuje rozmnażanie się enzymów wpływających na zmniejszanie w skórze ilości kolagenu i elastyny.
Kiedy stosować serum i na co pomaga?
Serum różni się od kremu przede wszystkim czasem działania. Delikatne, emulsyjne kremy wymagają regularnego stosowania, aby zauważyć efekt zawartych w nich składników. Serum z kolei to produkt występujący zazwyczaj w wodnisto-żelowej lub oleistej formie. Taka konsystencja zdecydowanie ułatwia składnikom przedostawanie się do warstw skóry, dzięki czemu działanie serum można zauważyć niemalże od razu. Zawarte w serum cząsteczki są mocniej skoncentrowane niż w kremie, dlatego produkt można nazwać zadaniowym.
O ile kremy najczęściej stosuje się do ogólnej i stałej pielęgnacji skóry i cery, serum zwykle stosuje się krótkotrwale, aby zlikwidować dany problem. Większość osób używa serum w konkretnym celu – np. serum z kwasem hialuronowym może mieć za zadanie głęboko nawilżyć cerę, a serum z witaminą C można stosować w celu rozświetlenia twarzy. Serum z retinolem służy głównie do odbudowy naskórka, uelastycznienia skóry i zmniejszenia widoczności zmarszczek i przebarwień. Warto więc traktować serum jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji i jako produkt spełniający konkretne zadania.

Jak wybrać serum z retinolem do codziennej pielęgnacji?
Wybór odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji skóry twarzy ma ogromne znaczenie. Nie warto stosować preparatów polecanych przez koleżanki, gdyż każda z nich może zmagać się z różnymi problemami skórnymi i potrzebować innych kosmetyków. Przede wszystkim należy skupić się na własnych potrzebach i dobrać serum, które będzie odpowiednie dla cery oraz będzie przetestowane pod kątem działania.
Określ potrzeby swojej cery
Po pierwsze należy więc skupić się na wyglądzie cery i jej potrzebach. Przyjrzyj się sobie w lustrze i oceń, czy na Twojej twarzy wystąpiły jakieś zmiany, które chciałabyś skorygować. Jeśli cera jest wiotka, ma szary odcień, występują na niej przebarwienia i liczne zmarszczki, serum z retinolem może być niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji cery.
Zwróć uwagę na badania nad kosmetykiem
Każdy z nas lubi stosować produkty z potwierdzoną jakością. Wybierz więc serum, które brało udział w badaniach i zostało przetestowane pod kątem swojego działania. Sprawdź wyniki testów i określ, czy dany kosmetyk, według opinii badanych, spełnia swoją podstawową funkcję.
Skład kosmetyku ma znaczenie
Wybierając serum, zwróć uwagę na inne, znajdujące się w preparacie składniki. Dobre serum najczęściej składa się także z licznych preparatów nawilżających i odżywczych, takich jak oleje, panthenol, czy skwalan. Wybierając kosmetyk o dobrym składzie, gwarantujesz sobie i swojej skórze szybkie efekty kuracji bez obaw o niepożądane zmiany skórne.
Jak odpowiednio przygotować się do stosowania retinolu?
Należy wiedzieć, że u osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z retinolem, składnik nie powinien być stosowany codziennie. Skóra musi przyzwyczaić się do mocnego preparatu i stworzyć swego rodzaju tolerancję, dlatego serum należy wprowadzać stopniowo.
W pierwszym i drugim tygodniu stosowania kosmetyku używaj serum dwa razy w tygodniu na noc. Jeśli nie zauważysz oznak podrażnienia lub zaczerwienienia, w trzecim tygodniu kosmetyk możesz stosować co drugi dzień. W czwartym tygodniu, o ile nie pojawiły się żadne zmiany, serum możesz stosować codziennie.
Z czym można łączyć retinol?
Stosując retinol, należy pamiętać o nawilżaniu cery. Warto więc dodatkowo stosować nawilżający krem odżywczy, kwas hialuronowy lub skwalan. Stosowanie retinolu można wzbogacić o dodatkowe składniki aktywne (np. ekstrakty roślinne), potęgujące działanie kosmetyku. Doskonałym sprzymierzeńcem retinolu jest także SPF, zabezpieczający cerę przed podrażnieniami i działaniem promieni słonecznych.
Należy jednocześnie pamiętać, aby na początku stosowania retinolu powstrzymać się przed używaniem silnie działających kwasów, które mogłyby prowadzić do poważnego podrażnienia skóry. Ponadto stosując równocześnie z retinolem witaminę C, działanie witaminy jest zneutralizowane, dlatego warto stosować ją np. przy porannej pielęgnacji bez użycia retinolu.
Kiedy nakładać serum? – Pielęgnacja skóry krok po kroku
Niezależnie od rodzaju nakładanych kosmetyków, pierwszym krokiem prawidłowej pielęgnacji jest dokładne oczyszczenie skóry z nadmiaru sebum i złuszczonego naskórka. Wówczas tworzymy odpowiednie podłoże, umożliwiające przenikanie składników wgłąb skóry. Kolejno warto wykonać tonizowanie cery, a następnie, ze względu na konsystencję preparatu, należy nałożyć serum. Gdy produkt się wchłonie, można przejść do aplikacji zabezpieczającego kremu. Przy pielęgnacji porannej, na krem należy nałożyć także produkt z SPF.
Podsumowanie
Serum z retinolem to produkt, który wykazuje doskonałe właściwości i świetnie się sprawdza w celu zatrzymania procesów starzenia się skóry. Ponadto retinol pobudza wydzielanie kolagenu i kwasu hialuronowego, odpowiedzialnych za utrzymanie cery w doskonałej kondycji. Wybierając odpowiedni produkt, należy przede wszystkim skupić się na potrzebach skóry i dobrać serum o pożądanym działaniu. Ponadto należy pamiętać o prawidłowym, stopniowym wprowadzaniu produktu do pielęgnacji, aby cera mogła przyzwyczaić się do silnego działania kosmetyku.