Zmarszczki na czole – jak się ich pozbyć?


Zmarszczki na czole to zmora wielu osób. Powodów ich powstawania jest wiele. Do najczęstszych należy: niewłaściwa pielęgnacja ochronna, brak odpowiedniego nawodnienia oraz zła dieta. Zmarszczki na czole są także efektem naturalnego procesu starzenia skóry. Poziome linie zlokalizowane tuż nad brwiami (lwia zmarszczka) oraz u nasady nosa nadają twarzy zły bądź zmartwiony wygląd i tym samym przyciągają uwagę. Jak zlikwidować zmarszczki na czole? Zachęcamy do przeczytania poradnika!

Skąd biorą się zmarszczki na czole?

Zmarszczki są nieuniknioną częścią naturalnego procesu starzenia się skóry. Do ich powstawania przyczynia się wiele czynników zewnętrznych – wiek, styl życia, promieniowanie UV, czy odziedziczone geny. Zmarszczki na czole mogą pojawić się u bardzo młodych osób. Zwykle są następstwem bogatej mimiki twarzy. Warto mieć na uwadze, że młode zmarszczki mają tendencję do wygładzania się. Na tym etapie dobrze zapobiegać zmarszczkom poprzez starannie dobraną pielęgnację, ponieważ z wiekiem będą się one utrwalać i pogłębiać.

Częstą przyczyną powstawania zmarszczek na czole jest stres. W wyniku długotrwałego napięcia nerwowego funkcja ochronna płaszcza lipidowego ulega osłabieniu. Skóra traci swoją jędrność, staje się przesuszona, szara i niezwykle podatna uszkodzenia. Zagłębienia w skórze mogą również powstawać w wyniku braku odpowiedniego nawodnienia organizmu. Skóra twarzy i całego ciała staje się przesuszona i narażona na powstawanie zmarszczek. Należy więc pić bardzo dużo wody. Głębokie zmarszczki na czole mogą być następstwem złej diety. Nie od dziś wiadomo, że zdrowe odżywianie jest kluczem do pięknej i gładkiej cery. Skórę twarzy koniecznie trzeba chronić przed promieniowaniem UV. Wszystko dlatego, że przyspiesza ono proces starzenia skóry. Również wilgotne i suche powietrze może mieć negatywny wpływ na skórę. Z uwagi na fakt, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, bardzo istotna jest właściwa pielęgnacja przeciwzmarszczkowa.

pielęgnacja skóry

Jak pozbyć się zmarszczek na czole?

Zmarszczki na czole to powód do zmartwień wielu osób – nie tylko starszych, ale i młodszych. Jeżeli zauważymy, że mamy tendencję do powstawania zmarszczek, powinniśmy koniecznie wdrożyć nawilżającą pielęgnację skóry. Najlepiej wybierać sprawdzone kosmetyki, które są wolne od parabenów, silikonów i barwników. Dobrze, jeśli w ich składzie znajdziemy delikatny kwas hialuronowy. Występuje on naturalnie w ciele człowieka, a stosowany na skórze zapewnia jej optymalne nawilżenie i wygładzenie (wiąże włókna kolagenowe z cząsteczkami wody). Warto, by w kosmetykach przeciwzmarszczkowych znalazły się także witaminy: A, C i E, kolagen oraz ceramidy.W profilaktyce przeciwzmarszczkowej świetnie sprawdzą się kremy do twarzy, kremy pod oczy, serum, jak również maski zapewniające optymalne nawilżenie skóry. Dobrze systematycznie wykonywać masaż twarzy – to z całą pewnością pomoże w niwelowaniu powstałych zagłębień. Możemy zrobić to za pomocą własnych rąk, specjalnego rollera czy masażera. Takie sprzęty zdecydowanie usprawnią cały proces pielęgnacji przeciwzmarszczkowej.

Co na zmarszczki na czole?

Zmarszczki na czole przybierają postać poziomych lub pionowych linii. Mogą pojawić się tak naprawdę w każdym wieku. Kluczowe znaczenie ma pielęgnacja dobrana adekwatnie do wieku oraz potrzeb skóry. Jeśli chodzi o osoby młode, w wieku 25+, najważniejsze jest odpowiednie nawilżenie cery. Dlaczego? Ponieważ nawilżona skóra jest gładka, jędrna, sprężysta i przy tym mniej podatna na powstawanie zagłębień w skórze. Warto wybierać kosmetyki o działaniu silnie nawilżającym, a także nawadniać organizm poprzez picie dużej ilości wody. Z pewnością pomoże to wygładzić zmarszczki. Postarajmy się kontrolować mimikę twarzy, a przede wszystkim nie marszczyć brwi (pomoże to pozbyć się też lwiej zmarszczki).

Wraz z upływem czasu skóra traci jędrność, a zmarszczki mimiczne coraz bardziej zaczynają się uwydatniać. To znak, że potrzebuje ona bardziej złożonej pielęgnacji. Oczywiście podstawę stanowią kosmetyki nawilżające, najlepiej z kwasem hialuronowym. Warto także wdrożyć produkty, które pobudzają cerę do regeneracji. Pomocne mogą także okazać się specyfiki, zwiększające produkcję kolagenu w skórze (dobrze wiedzieć, że z każdym rokiem nam ubywa 1% tego składnika).Cera dojrzała, czyli w wieku 45 i wzwyż wymaga zaawansowanej pielęgnacji. Na tym etapie stan skóry ulega znacznemu pogorszeniu, przez co jeszcze bardziej zwiększa się widoczność zmarszczek i bruzd. Zmarszczki mimiczne są widoczne nawet wtedy, kiedy nie marszczymy czoła czy brwi. Codzienna pielęgnacja powinna obejmować kosmetyki o bogatej zawartości kosmetyków aktywnych. Nadrzędne znaczenie ma retinol, czyli składnik, który zwiększa produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego. Poprawia elastyczność skóry, zapewnia cerze promienny wygląd oraz co najważniejsze – redukuje oznaki starzenia. Niezwykle skuteczne mogą okazać się także profesjonalne masaże skóry, dlatego będąc w dojrzałym wieku, warto z nich skorzystać.

Jak zapobiec powstawaniu zmarszczek na czole?

Wraz z biegiem czasu skóra traci swoją jędrność i elastyczność. Zwiększa się jej podatność na powstawanie zmarszczek. Dodatkowo ekspresyjna mimika twarzy zwiększa ryzyko pojawienia się nieestetycznych zagłębień na czole i nie tylko. Usuwanie zmarszczek to bardzo złożony proces, któremu z pewnością należy poświęcić sporo czasu. Kluczową rolę odgrywa przede wszystkim regularność w stosowaniu odpowiednich kosmetyków. Nie bez znaczenia jest także odpowiednio zbilansowana dieta oraz nawadnianie organizmu.Redukcja zmarszczek jest możliwa, o ile będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad. Jedną z najważniejszych jest to, by każdego dnia wykonywać demakijaż. Dzięki temu dokładnie oczyścimy skórę twarzy, jednocześnie zapobiegając wypryskom oraz zmarszczkom. Trzeba także chronić skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a zwłaszcza promieniowaniem słonecznym. Przed wyjściem na zewnątrz należy zawsze nałożyć na twarz krem z filtrem SPF. Kiedy słońce mocno świeci, pamiętajmy, by założyć okulary przeciwsłoneczne. Mając na celu redukcję zmarszczek zadbajmy o barierę hydrolipidową skóry. Możemy zrobić to stosując łagodne preparaty do pielęgnacji. Unikajmy tych, w których znajdują się szkodliwe substancje.

Podsumowanie

Zmarszczki to nic innego, jak zagłębienia w skórze, usytuowane ponad brwiami. Mogą być widoczne z daleka, przez co stanowią duży problem – zwłaszcza dla kobiet w młodym i dojrzałym wieku. Pojawiają się na skutek różnych czynników. W spłycaniu zmarszczek na czole z pewnością pomoże odpowiednio dobrana pielęgnacja. W zależności od wieku może się ona nieco różnić. Osoby młodsze powinny kłaść nacisk nade wszystko na nawilżenie, zaś starsze – na przywrócenie skórze jędrności i elastyczności.

Warstwy skóry – jakie są i jaką pełnią funkcję?


Skóra to jeden z najważniejszych narządów, w które wyposażony jest organizm ludzki. Pokrywa ona niemal cały obszar ciała i waży około 20 kilogramów. Przybiera różną grubość, w zależności od okolicy, którą pokrywa, a na jej kondycję wpływa szereg czynników zewnętrznych.

Czym jednak dokładnie jest ten narząd? Na jakie warstwy możemy podzielić skórę i jakie pełni ona funkcje? Sprawdź koniecznie!

Czym jest skóra? Warstwy i budowa skóry

Ludzka skóra składa się zasadniczo z trzech warstw podstawowych: naskórka, tkanki podskórnej oraz skóry właściwej. Ponadto wyróżnić możemy także przydatki skóry, naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe oraz naczynia chłonne.

W naszej skórze istnieje unaczynienie tętniczo-żylne i limfatyczne. Układ naczyniowy skóry złożony jest z żył i tętnic, a te tworzą dwa sploty: splot brodawkowy głęboki (umiejscowiony na pograniczu tkanki podskórnej i skóry właściwej) oraz splot brodawkowy powierzchniowy (umiejscowiony znacznie bliżej naskórka). Co więcej, osobne sploty zlokalizowane są przy przydatkach skóry.

Naczynia żylne włosowate gwarantują dotlenienie oraz odżywienie poszczególnych warstw komórkowych skóry właściwej, a dodatkowo pełnią bardzo ważną funkcję w procesie termoregulacji. Z kolei naczynia limfatyczne pozwalają na pozbywanie się szkodliwych substancji z organizmu.

Co ciekawe, naskórek nie jest ukrwiony ani unerwiony. Jak dochodzi do jego odżywiania? Pochodzi ono ze skóry właściwej i jest możliwe dzięki dyfuzji.

Naskórek

Naskórek jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry. Pełni on funkcję ochronną i ma zdolność do samodzielnej regeneracji. W warstwie tej zlokalizowane są komórki barwnikowe, komórki układu immunologicznego oraz nerwowego. Naskórek zbudowany jest z dojrzewających komórek nabłonkowych. Komórki te tworzą kilka warstw takich jak warstwa podstawna, warstwa kolczysta, warstwa ziarnista, warstwa jasna i warstwa rogowa.

 • Warstwa podstawna – położona jest najniżej. To najgłębsza warstwa naskórka, w której umiejscowione są komórki odpornościowe, dzięki którym zwalczane są biologiczne zagrożenia z zewnątrz. Składa się z keratynocytów (potrzebnych do tego, aby zaistniał proces wytwarzania keratyny) i melanocytów (komórek barwnikowych, które produkują melaninę). W warstwie podstawnej znajdziemy też komórki Langerhansa i komórki Merkla.
 • Warstwa kolczysta – jest najgrubszą warstwą naskórka. Składa się z wielu rzędów komórek wielobocznych. W przypadku uszkodzenia wyższych warstw naskórka to tutaj inicjowane są procesy regeneracyjne.
 • Warstwa ziarnista – składa się z komórek wrzecionowatych, które uczestniczą w syntezie białek keratynowych. Dzięki niej głębsze warstwy skóry są chronione przed wodą. W warstwie ziarnistej powstają ziarna keratohialiny i ciałka Odlanda.
 • Warstwa jasna/pośrednia – stanowi tylko niewielkie pasmo i występuje tam, gdzie wymagane jest dodatkowe wzmocnienie, czyli szczególnie na wewnętrznej stronie dłoni i na piętach. Składa się ona ze ściśle przylegających keratynocytów.

Warstwa rogowa – dzieli się na warstwę zbitą i warstwę rogowaciejącą. To najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka, mająca kontakt z otoczeniem. Jest więc pierwszą barierą ochronną organizmu. Zapobiega ona również utracie wody.

Skóra właściwa

Skóra właściwa to najgrubsza warstwa skóry. Stworzona jest z tkanki łącznej zwartej, włókien kolagenowych (odpowiedzialnych za wytrzymałość skóry) i elastyny (odpowiedzialnej za elastyczność skóry) oraz innych cząstek strukturalnych. W skórze właściwej znajdują się też gruczoły i korzenie włosów oraz układ naczyniowy składający się z tętnic, żył i naczyń limfatycznych. To również warstwa środkowa skóry.

Wspominając o skórze właściwej, warto nadmienić, że składa się ona z:

 • Warstwy siateczkowej – chroni głębsze struktury i styka się z tkanką podskórną. Stanowi osiemdziesiąt procent grubości całkowitej skóry. Budują ją włókna elastanowe i włókna retikulinowe oraz komórki tkanki łącznej i włókna kolagenowe (warto nadmienić, że charakteryzuje się ona zbitą strukturą włókien kolagenowych). Znajdziemy tu także gładkie komórki mięśniowe. Warstwa ta uboga jest natomiast we włosowate naczynia krwionośne, a głębiej znajdziemy tylko żyłki tkanki podskórnej i odgałęzienia tętnic.

Warstwy brodawkowej – odpowiada za odżywienie naskórka, łączy się z nim i odprowadza produkty przemiany materii w komórkach naskórka. Znajdziemy w niej drobne naczynia krwionośne, włókna nerwowe oraz kolagenowe, elastanowe i retikulinowe. Te ostatnie tworzą siatkę w otoczeniu naczyń krwionośnych włosowatych, mieszków włosowych, włókien nerwowych oraz gruczołów łojowych i potowych.

Tkanka podskórna

Pod skórą właściwą zlokalizowana jest tkanka podskórna. Tkanka podskórna zbudowana jest z tkanki łącznej właściwej luźnej i zawiera komórki tłuszczowe. Ich ilość zależna jest od wieku, płci, diety oraz lokalizacji na ciele. Tutaj znajdziemy też dolne odcinki korzeni włosów, niektóre receptory i części wydzielnicze gruczołów. Co ważne, tkanka podskórna odgrywa niezwykle istotną funkcję w regulowaniu temperatury ciała. Utrzymuje ciepło, amortyzuje urazy i stanowi zapas energii dla komórek skóry. Przebiegają przez nią naczynia limfatyczne oraz naczynia krwionośne i włókna nerwowe.

Warto jednak pamiętać, że tkanka podskórna nie jest częścią skóry w sensie dosłownym. Stanowi jednak podściółkę dla skóry i pełni pomocnicze funkcje.

Przydatki skóry – czym są?

Przydatki skóry to wytwory naskórka, wśród których znajdują się gruczoły łojowe i potowe, gruczoły sutkowe i mlekowe oraz mieszki włosowe i paznokcie.

Gruczoły potowe umożliwiają skórze pełnienie funkcji termoregulacyjnej. Pot transportuje toksyny i produkty uboczne przemiany materii poza organizm. Gruczoły łojowe są odpowiedzialne za produkcję substancji nawilżającej skórę, a gruczoły sutkowe i mlekowe odpowiadają za laktację u kobiet.

Funkcje skóry – co warto wiedzieć?

Skóra osłania narządy wewnętrzne oraz pozwala na utrzymanie prawidłowej równowagi pomiędzy otoczeniem a ustrojem. Ponadto jest zdolna do zwalczania patogenów, bierze udział w produkcji melaniny oraz w procesie termoregulacji, a także ma swój udział w regulowaniu gospodarki wodno-elektrolitowej (gruczoły potowe). Chroni organizm przed drobnoustrojami, oparzeniami, urazami czy substancjami chemicznymi i innymi czynnikami zewnętrznymi. Do podstawowych funkcji skóry zaliczamy też wchłanianie niektórych substancji czy odbiór bodźców ze środowiska zewnętrznego poprzez receptory umieszczone w skórze i naskórku.

Kondycja skóry jest jednak uwarunkowana przez różnego rodzaju czynniki. Na jej wygląd zewnętrzny ma wpływ rasa, płeć, wiek i ogólny stan zdrowia. Z biegiem czasu skóra wiotczeje i słabnie, dlatego niezbędna jest jej odpowiednia pielęgnacja.

Warto pamiętać, że funkcje skóry możemy podzielić na czynne i bierne.

 • Funkcje czynne skóry – to funkcja wydzielnicza, wydalnicza, czuciowa, obronna i regulacyjna, czyli m.in. wykrywanie alergenów, przeciwdziałanie drobnoustrojom, wytwarzanie melaniny oraz odbieranie bodźców czy produkcja potu.
 • Funkcje bierne skóry – to funkcje ochronne i barierowe, w tym ochrona przed ciepłem, zimnem czy promieniowaniem, ochrona przed czynnikami mechanicznymi takimi jak tarcie, uderzenie czy ucisk oraz przed czynnikami chemicznymi i biologicznymi.

Budowa i funkcje skóry – podsumowanie

Budowa skóry to niezwykle fascynujące zagadnienie. Wspominając o budowie skóry, należy wyróżnić: naskórek, skórę właściwą oraz tkankę podskórną. Naskórek składa się z warstwy podstawnej, kolczystej, ziarnistej, jasnej i rogowej. Skóra właściwa zbudowana jest natomiast z warstwy siateczkowej i brodawkowej. Podążając w głąb skóry, dotrzemy do tkanki podskórnej. Nie jest ona częścią skóry w sensie dosłownym, jednak stanowi dla niej podściółkę i pełni pomocniczą funkcję.

Nasza skóra zapewnia niezmienne warunki dla środowiska wewnętrznego organizmu, chroni ciało przed czynnikami zewnętrznymi, biologicznymi i chemicznymi, a zakończenia nerwowe, które się w niej znajdują, pozwalają nam odbierać bodźce ze środowiska. Skóra pełni też wiele, wiele innych ważnych funkcji.

Jedno jest pewne, bez niej nasz organizm nie byłby w stanie działać prawidłowo, dlatego warto o nią dbać, niezależnie od jej wieku!

Świadoma pielęgnacja twarzy


Jak wygląda Twoja wieczorna pielęgnacja twarzy? Kończysz ją błyskawicznym ochlapaniem twarzy wodą, a może działasz według starannie opracowanej pielęgnacyjnej rutyny? Jeśli należysz do pierwszej grupy, to zostań tu koniecznie – codzienna pielęgnacja twarzy to podstawa utrzymania zdrowego wyglądu Twojej cery.

Continue reading

Serum z retinolem – jakie wybrać?


Dobre serum z retinolem to klucz do pięknej i zdrowej cery. Zawarty w kosmetyku retinol przyczynia się do regeneracji skóry, zmniejsza widoczność zmarszczek i pobudza produkcję kolagenu, skutecznie opóźniając procesy starzenia się skóry. To jednak nie wszystkie z dobroczynnych działań retinolu. Na co więc jeszcze wpływa ten składnik, jak wybrać odpowiednie serum z retinolem i jak go stosować, aby skóra nabrała blasku i młodszego wyglądu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym wpisie!

Czym jest retinol i jak wpływa na skórę?

Retinol to nic innego jak pochodna witaminy A, jednak w najbardziej aktywnej postaci. Wiele badań wykazało, że witamina A ma ogromne znaczenie w syntezie hormonów, podziałach komórkowych, a także w procesach gojenia i prawidłowego funkcjonowania nabłonków skóry. Retinol nazywany jest jednym z najskuteczniejszych składników, umożliwiających pozbycie się obecnych niedoskonałości skóry, jednocześnie zapobiegając powstawaniu nowych.

Składnik potrafi przeniknąć nawet do głęboko położonych warstw skóry, docierając do źródła zmian. Retinol pobudza komórki do produkcji kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny, odpowiadających za spowolnienie procesu starzenia się komórek. Składnik nie tylko ujędrnia skórę i wygładza zmarszczki, ale także reguluje wydzielanie sebum. Retinol działa również na cerę z przebarwieniami, dzięki czemu z łatwością można wyrównać koloryt skóry bez ingerowania w cerę innymi sposobami.

Dzięki regulacji procesów odnowy naskórka, retinol złuszcza tzw. warstwę rogową i hamuje przedostawanie się do komórek naskórka zbyt dużej ilości melaniny, odpowiedzialnej za prawidłową barwę skóry. Co więcej, retinol ułatwia przepływ składników odżywczych w skórze, dostarczając jej niezbędnych do utrzymania prawidłowej kondycji witamin. Ponadto składnik hamuje aktywnośćenzymów wpływających na zmniejszanie w skórze ilości kolagenu i elastyny.

Kiedy stosować serum i na co pomaga?

Serum różni się od kremu przede wszystkim konsystencją oraz intensywnością działania. Delikatne, emulsyjne kremy wymagają regularnego stosowania, aby zauważyć efekt działania zawartych w nich składników. Serum z kolei to produkt występujący zazwyczaj w wodnisto-żelowej lub oleistej formie. Taka konsystencja zdecydowanie ułatwia składnikom przedostawanie się do warstw skóry, dzięki czemu działanie serum można zauważyć niemalże od razu. Zawarte w serum cząsteczki są mocniej skoncentrowane niż w kremie, dlatego produkt można nazwać zadaniowym

Zarówno kremy, jak i serum stosuje się do ogólnej i stałej pielęgnacji skóry. Większość osób używa serum w konkretnym celu – np. serum z kwasem hialuronowym mana celu głębokie nawilżenie, a serum z witaminą C rozświetlenie skóry. Serum z retinolem służy głównie do odbudowy naskórka, uelastycznienia skóry i zmniejszenia widoczności zmarszczek i przebarwień. Warto więc traktować serum jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji i jako produkt spełniający konkretne zadania.

Jak wybrać serum z retinolem do codziennej pielęgnacji?

Wybór odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji skóry twarzy ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim należy skupić się na własnych potrzebach i dobrać serum, które będzie odpowiednie dla cery oraz będzie przetestowane pod kątem działania. Jak więc wybrać odpowiednie serum z retinolem?

Określ potrzeby swojej cery

Po pierwsze należy więc skupić się na wyglądzie cery i jej potrzebach. Przyjrzyj się sobie w lustrze i oceń, czy na Twojej twarzy wystąpiły jakieś zmiany, które chciałabyś skorygować. Jeśli skóra jest wiotka, ma szary odcień, występują na niej przebarwienia i liczne zmarszczki, serum z retinolem może być niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji cery.

Zwróć uwagę na badania nad kosmetykiem

Każdy z nas lubi stosować produkty z potwierdzoną jakością. Dobierając odpowiednie serum zwróć więc uwagę na wyniki badań potwierdzającego jego skuteczność. Zazwyczaj w testach bierze udział określona liczba osób, która po ustalonym czasie stosowania serum wyraża swoją opinię na temat efektów działania kosmetyku.

Skład kosmetyku ma znaczenie

Wybierając serum, zwróć uwagę na inne, znajdujące się w preparacie składniki. Dobre serum najczęściej składa się także z licznych składników aktywnych o działaniu nawilżającym i odżywczym, takich jak oleje, panthenol, czy skwalan. Wybierając kosmetyk o dobrym składzie, gwarantujesz sobie i swojej skórze szybkie efekty kuracji bez obaw o niepożądane zmiany skórne.

Jak odpowiednio przygotować się do stosowania retinolu?

Należy wiedzieć, że u osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z retinolem, składnik nie powinien być stosowany codziennie. Skóra musi przyzwyczaić się do mocnego preparatu i stworzyć swego rodzaju tolerancję, dlatego serum należy wprowadzać stopniowo.

W pierwszym i drugim tygodniu stosowania kosmetyku używaj serum jeden lub dwa razy w tygodniu na noc. Jeśli nie zauważysz oznak podrażnienia lub zaczerwienienia, w trzecim tygodniu kosmetyk możesz stosować co drugi dzień. W czwartym tygodniu, o ile nie pojawiły się żadne zmiany, serum możesz stosować codziennie.

Trzeba też pamiętać, że retinolu nie należy stosować w ciąży i podczas karmienia piersią.

Z czym można łączyć retinol?

Stosując retinol, należy pamiętać o nawilżaniu cery. Warto więc dodatkowo stosować nawilżający krem odżywczy lub kwas hialuronowy. Stosowanie retinolu można wzbogacić o dodatkowe składniki aktywne (np. ekstrakty roślinne), potęgujące działanie kosmetyku. Przy stosowaniu retinolu nie należy zapominać o kremie z SPF, który jest niezbędny, by uniknąć przebarwień.

Należy jednocześnie pamiętać, aby na początku stosowania retinolu powstrzymać się przed używaniem silnie działających kwasów, które mogłyby prowadzić do poważnego podrażnienia skóry

Kiedy nakładać serum? – Pielęgnacja skóry krok po kroku

Niezależnie od rodzaju nakładanych kosmetyków, pierwszym krokiem prawidłowej pielęgnacji jest dokładne oczyszczenie skóry z nadmiaru sebum i martwego naskórka. Wówczas tworzymy odpowiednie podłoże, umożliwiające przenikanie składników w głąb skóry. Kolejno warto wykonać tonizowanie cery, a następnie należy nałożyć serum. Gdy produkt się wchłonie, można przejść do aplikacji zabezpieczającego kremu.

Podsumowanie

Serum z retinolem to produkt, który wykazuje doskonałe właściwości i świetnie się sprawdza w celu zatrzymania procesów starzenia się skóry. Ponadto retinol pobudza produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego, odpowiedzialnych za utrzymanie cery w doskonałej kondycji. Wybierając odpowiedni produkt, należy przede wszystkim skupić się na potrzebach skóry i dobrać serum o pożądanym działaniu. Ponadto należy pamiętać o prawidłowym, stopniowym wprowadzaniu produktu do pielęgnacji, aby skóra mogła przyzwyczaić się do silnego działania kosmetyku.

Składniki kosmetyków, które są wartościowe


Skład kosmetyków to coś, na co zdecydowanie należy zwracać uwagę jeszcze przez zakupem danego produktu. Zdarza się, że mamy swoje ulubione kosmetyki o sprawdzonych, prostych składach. Najczęściej jednak nie ograniczamy się do kilku i jesteśmy ciekawi nowości na kosmetycznym rynku. Jak znaleźć te najlepsze? Co warto wiedzieć, by “nie dać się nabrać” i nie kupić produktu, który nie będzie w stanie spełnić naszych oczekiwań? Podpowiadamy, jakie komponenty powinny wchodzić w składy przyjaznych skórze kosmetyków!

Dlaczego tak ważne jest, by czytać składy kosmetyków?

Dbanie o skórę powinno kojarzyć się z czymś przyjemnym i stosunkowo prostym. Niestety, dla wielu ludzi pielęgnacja skóry i dobór odpowiednich produktów to wręcz coś przytłaczającego. Prawdą jest, że przy ogromie dostępnych na rynku kosmetyków, trudno wybrać ten właściwy.

Skład powie nam — konsumentom — wszystko o produkcie

Zadanie jest jeszcze trudniejsze, gdy skład chemiczny kosmetyków wydaje się długą listą nazw niemożliwych do wymówienia. Jednak to właśnie wśród obco brzmiących nazw znajdziemy wszystko, co powinniśmy wiedzieć o produkcie.

Znajomość poszczególnych składników i potrzeb własnej cery popłaca

Czytanie składu kosmetyków jest ogromnie ważne. Kosmetolodzy i dermatolodzy słusznie doradzają swoim pacjentom, by Ci uważnie czytali informacje podane na opakowaniu. Jednak samo czytanie niewiele pomoże, jeśli wcześniej nie zdobędziemy wiedzy na temat poszczególnych składników i… swojej cery! Konieczne jest lepsze poznanie swojej skóry, problemów, z jakimi się zmaga oraz jej unikalnych potrzeb.

Jak zwykle wygląda skład kosmetyku?

W skład kosmetyków wchodzą zazwyczaj składniki bazowe, aktywne, oraz pomocnicze. Jak sama nazwa wskazuje, składniki bazowe to te, które stanowią większość masy kosmetyku i jednocześnie są rozpuszczalnikami dla pozostałych elementów..

Składniki bazowe

Najczęściej spotykanymi składnikami bazowymi są substancje tłuszczowe, takie jak oleje czy woski, a także hydrolaty oraz woda, w składzie występująca pod nazwą Aqua. Woda to główny składnik większości kosmetyków. Ta wykorzystywana podczas produkcji kosmetyków różni się od pitnej i kranowej przede wszystkim tym, że musi zostać wcześniej specjalnie oczyszczona pod kątem mikrobiologicznym i chemicznym. Należy podkreślić, że to właśnie substancje bazowe i sama baza kosmetyku determinuje stopień przenikania innych składników w głąb włosów lub skóry.

Składniki aktywne (substancje czynne)

Jeśli chodzi o składniki aktywne, ich zadaniem jest wywieranie konkretnego działania w danym produkcie. Przykładowo, potrafią one zniwelować określone problemy skórne. Pomagają skórze suchej, tłustej czy też z niedoskonałościami. Zmniejszają widoczność zmarszczek i drobnych linii. Aktywne składniki nadają kosmetykom konkretnych właściwości pielęgnacyjnych. Do składników aktywnych zaliczamy ekstrakty, oleje, kwasy oraz proteiny.


Substancje aktywne to także przeciwutleniacze — witaminy A, C, oraz E. Nie sposób nie wspomnieć o probiotykach, kwasach AHA, kwasie hialuronowym i koenzymie Q10, występującymi w produktach pielęgnacyjnych. Należy jednak pamiętać o umiarze, szczególnie wtedy, gdy przygotowujemy sobie SPA w domowym zaciszu. Dozwolona ilość substancji aktywnych w kosmetyku nie może zostać przekroczona. Zbyt duża ilość substancji czynnych może podrażnić skórę!

Składniki pomocnicze

Z kolei składniki pomocnicze są surowcami stosowanymi w celach technologicznych. Odpowiadają one za barwę, konsystencję, trwałość i zapach kosmetyku. Nie należy kojarzyć konserwantów z czymś złym w kontekście kosmetyków. Dzięki nim możemy dłużej cieszyć się produktem i nie musimy obawiać się rozwoju bakterii czy mikroorganizmów.

Uzyskanie pożądanego koloru to zasługa barwników, a kompozycje zapachowe odpowiadają za nadanie odpowiedniego aromatu. Dodatkowymi składnikami produktów kosmetycznych mogą być środki konsystencjotwórcze oraz hydrofilowe substancje nawilżające.

INCI — czym jest?

Jeśli jeszcze nie znasz tego skrótu, śpieszymy z wyjaśnieniem! INCI to skrót od International Nomenclature of Cosmetic Ingredients — międzynarodowej nomenklatury składników i substancji kosmetycznych. Innymi słowy, INCI jest systemem oznaczania produktów kosmetycznych. Obowiązuje on głównie w państwach członkowskich Unii Europejskiej, ale też w Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Według prawa Unii Europejskiej, na każdym produkcie kosmetycznym — na opakowaniu lub załączonej ulotce — musi widnieć jego skład. Składniki kosmetyków każdorazowo wymieniane są według malejących stężeń. Warto podkreślić, że wszystkie składniki mają znaczenie, nie tylko te znajdujące się na początku składu. W zasobnej bazie INCI znajdziesz informacje o wszystkich substancjach, których europejskie firmy kosmetyczne używają w swoich produktach.

Analiza składu kosmetyków — jakie są podstawowe zasady? Jak czytać skład kosmetyków?

Analizowanie składów kosmetyków to coś, czego można się nauczyć. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Oczywistym może wydawać się czytanie składników od lewej do prawej strony. Wiemy już też, że składniki znajdujące się na samym początku to te, których stężenie procentowe jest największe. Być może nie wiesz jednak o tym, że istnieją maksymalne dopuszczalne zawartości poszczególnych substancji. Posiadanie takiej wiedzy pomaga zobrazować sobie rzeczywisty udział konkretnych składników w zawartości kosmetyku.

Składniki o zawartości mniejszej niż 1% podawane w losowej kolejności

Jeżeli przyjrzymy się dalszej części składu, zauważymy, że znajdują się tam składniki o zawartości mniejszej niż 1%. Warto wiedzieć, że mogą one być podawane w losowej kolejności, choć producenci nierzadko decydują się na zapis alfabetyczny.

Każdy składnik ma znaczenie!

Każdy składnik w produkcie ma do odegrania jakąś rolę, w związku z czym każdy jest ważny, niezależnie od tego, w jakiej ilości występuje. Dopuszczalne stężenia dla niektórych produktów bywają niskie i z tego względu producenci nie mogą pozwolić sobie na przekroczenie limitów. Bez obaw, składniki aktywne działają, nawet gdy ich zawartość w produkcie jest niska. W kwestii analizowania składów warto dodać jeszcze, że niektóre substancje mają bardzo złożoną budowę i zadaniem producentów jest “rozpisanie” absolutnie każdego składnika.

Jakich składników warto szukać w składach kosmetyków?

Na które składniki należy zwracać szczególną uwagę? Zdecydowanie warto postawić na kluczowe w składzie kosmetyku składniki aktywne, wykazujące działanie lecznicze i terapeutyczne. Ważne, by były one obecne w składzie kosmetyku w odpowiednim stężeniu. Odpowiednio dobrane kosmetyki będą naprawdę świetnie służyć skórze i przeniosą codzienną pielęgnację na całkiem inny poziom!

Witamina C

To jeden z najsilniejszych antyoksydantów o szeregu właściwości poprawiających wygląd i kondycję skóry. Przyczynia się do efektywnej odbudowy kolagenu, którego produkcja zmniejsza się wraz z wiekiem, powodując powstawanie zmarszczek i wiotczenie skóry. Skuteczna jest także w walce z przebarwieniami, ponieważ hamuje nadmierną produkcję melaniny w skórze. Stabilną i odporną na utlenianie witaminę C (Ascorbyl Tetraisopalmitate) o stężeniu 2%, która dociera w głębsze warstwy skóry, znajdziesz m.in. w kremie nawilżającym Light Face Cream Active vitamin C.

Kwas hialuronowy

Prawdopodobnie najbardziej popularny składnik kosmetyków nawilżających. Naturalnie występuje także w ludzkim ciele. Jego strukturę można porównać do gąbki, ponieważ ma doskonałe właściwości wiązania wody, dzięki czemu dogłębnie nawilża i uelastycznia skórę. Czysty, drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy znajdziesz m.in. w składzie kremu nawilżającego Light Face Cream, serum nawilżającego Hydrating Face Drops oraz serum wygładzającego Smooth Face Drops.

Kwas ferulowy

Składnik z grupy silnych antyoksydantów. Spowalnia procesy związane z fotostarzeniem się skóry, na które wpływ ma promieniowanie UV i inne czynniki zewnętrzne. Widocznie i szybko wygładza skórę. Sprawdza się w pielęgnacji skóry trądzikowej i naczynkowej. Kwas ferulowy o stężeniu 1% znajdziesz w serum wygładzającym Smooth Face Drops.

Retinol

Znany także jako witamina A. To hit wśród składników o szeroko rozumianych właściwościach anti-aging, czyli przeciwstarzeniowych. Wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe i odmładzające. Ze względu na imponujący wachlarz efektów, które przynosi, sprawdzi się w przypadku niemal każdego rodzaju cery, a także w okolicach oczu czy ust. Retinol warto wprowadzić do swojej pielęgnacyjnej rutyny już między 25 a 30 rokiem życia. Znajdziesz go w serum pod oczy Under Eye Drops w optymalnym stężeniu 0,2%.

Wąkrotka azjatycka

Cenny składnik w naturalnej pielęgnacji, znany także pod nazwą CICA lub trawa tygrysia. Cechuje go bogactwo składników aktywnych, takich jak madekasozydy i azjatykozydy, Witaminy A, C, K, E oraz flawonoid – kwercetyna. Jego główne właściwości to stymulacja syntezy kolagenu oraz działanie łagodzące, wygładzające oraz regenerujące. CICA 1% znajdziesz w kremie odżywczym Rich Face Cream.

Fucocert®

To zatwierdzony przez Ecocert biosacharyd, który nawilża, odżywia i wspiera regenerację skóry. Dodatkowo przywraca jej świeży wygląd, elastyczność i blask. Fucocert® w stężeniu 2% znajdziesz w kremie nawilżającym Light Face Cream.

Pantenol

Inaczej nazywany także prowitaminą B5. Jest substancją utrzymującą prawidłowy poziom nawilżenia naskórka. Koi, łagodzi, regeneruje, nawilża. W wyższym stężeniu wykazuje także działanie wygładzające i uelastyczniające skórę, przynosząc uczucie komfortu i odprężenia. Pantenol 1% znajdziesz w serum pod oczy Under Eye Drops oraz w stężeniu 5% w serum nawilżającym Hydrating Face Drops.

Witamina E

Witamina E, zwana także „witaminą młodości”, to antyoksydant, który chroni przed wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za przedwczesne starzenie się skóry. Zmniejsza wrażliwość skóry na promieniowanie UV oraz wzmacnia skórę i sprzyja gojeniu się oraz regeneracji uszkodzonego naskórka. Witaminę E o stężeniu 1% znajdziesz w serum pod oczy Under Eye Drops.

Peptydy

To niewielkich rozmiarów aminokwasy o wielkich możliwościach. Zauważalnie wpływają na wygląd skóry. Redukują głębokość i liczbę zmarszczek oraz wygładzają. Mają zdolność wnikania w głębsze warstwy naskórka, dzięki czemu działają jeszcze skuteczniej. Peptydy znajdziesz w kremie odżywczym Rich Face Cream.

Podsumowanie

Czytanie składów kosmetyków jest ważne — nikt nie powinien mieć co do tego żadnych wątpliwości. Wartościowymi składnikami są między innymi witamina C, kwas hialuronowy, kwas ferulowy, retinol oraz wąkrotka azjatycka. Substancji wartych wymienienia jest naprawdę sporo! Więcej informacji o składnikach w kosmetykach Dr Ambroziak Laboratorium można sprawdzić na kartach produktów. Wybieraj świadomie i ciesz się piękną i zdrową skórą.

Rodzaje cery – jak rozpoznać typ skóry?


Prawidłowo wykonywane zabiegi pielęgnacyjne są ważnym czynnikiem decydującym o wyglądzie i zdrowiu skóry, a więc i o Twoim dobrym samopoczuciu. Rodzaj stosowanych kosmetyków należy dopasować do rodzaju swojej cery – czy wiesz, jaki typ skóry posiadasz? Jak rozpoznać rodzaj cery i jak prawidłowo zadbać o potrzeby różnych typów skóry? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

Jak rozpoznać swój typ cery?

Każdy typ cery ma pewne cechy charakterystyczne oraz specyficzne dla siebie problemy – jeśli uda Ci się je wszystkie określić, dowiesz się, jaki jest Twój. Ta wiedza da Ci z kolei możliwość skutecznego dbania o skórę twarzy tak, aby poprawić jej funkcjonowanie i odzyskać jej nieskazitelny wygląd. Oto praktyczne wskazówki jak rozpoznać typ cery.

Skóra normalna

Cera normalna charakteryzuje się brakiem defektów i problemów związanych z przesuszeniem czy nadmiernym przetłuszczaniem się. Jest gładka i jędrna, a jej pory są mało widoczne. Jej pielęgnacja nie jest kłopotliwa – w zupełności wystarczy lekki krem nawilżający.

Skóra tłusta

Nadprodukcja sebum wynikająca ze zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych to jej główny problem. Przetłuszczenie zazwyczaj pojawia się w tak zwanej strefie T (czoło, nos, broda) – w tych miejscach skóra tłusta błyszczy się, często pojawiają się na niej wypryski i stany zapalne. Dla tego typu skóry charakterystyczne są widoczne, rozszerzone pory. Późno natomiast pojawiają się na niej zmarszczki.

Pielęgnacja cery tłustej opiera się na regulacji pracy gruczołów łojowych. Należy wybierać kosmetyki, które nie zatykają porów, ale skutecznie nawilżają i odżywiają skórę. W przypadku skóry z nadprodukcją sebum koniecznie trzeba też wykonywać codzienne oczyszczanie jej stosując lekkie kosmetyki do mycia twarzy.

Skóra sucha

W przypadku cery suchej obserwowane jest jej łuszczenie się i szorstkość powodowane nadmierną utratą wody z komórek. Skóra sucha bywa ściągnięta, zwłaszcza po myciu. Inaczej niż cera tłusta, cera sucha starzeje się wcześnie. Jej pory są natomiast małe i prawie niewidoczne.

Cerze suchej potrzebne są kosmetyki silnie nawilżające i odbudowujące barierę lipidową – na przykład serum nawilżające z kwasem hialuronowym lub wygładzające oraz odżywczy krem.

Dodatkowy podział typów skóry

Poza podstawowymi rodzajami skóry, wyróżniamy również ich cztery dodatkowe podtypy cery:

 • cera wrażliwa – ten podtyp skóry charakteryzuje się podatnością na podrażnienia wywołane różnymi czynnikami. Wymaga stosowania bardzo delikatnych kosmetyków. Jest skłonna do zaczerwienienia i swędzenia. Skóra wrażliwa może występować u posiadaczek zarówno skóry tłustej, jak i suchej;
 • cera trądzikowa – skóra trądzikowa charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe. Występują na niej grudki, krostki i zaskórniki, a pory są rozszerzone;
 • cera naczyniowa – ten typ cery rozpoznamy po rozszerzonych, wyraźnie widocznych naczynkach krwionośnych. Zwykle występuje też uczucie pieczenia i zaróżowienie skóry w okolicy policzków;
 • cera dojrzała – widoczne zmarszczki, wiotka, cienka i opadająca skóra – charakteryzują cerę dojrzałą.

Jak dokonać autoanalizy i określić swój typ cery?

Znamy już podstawowe i dodatkowe typy cery. Jak rozpoznać konkretny rodzaj skóry? Ważne jest, aby przed analizą starannie ją oczyścić, nie należy natomiast aplikować żadnych kremów i innych kosmetyków nawilżających..

Obejrzyj dokładnie skórę – czy jej powierzchnia jest sprężysta i gładka? Czy obecne są na niej grudki lub ujścia gruczołów łojowych? Czy błyszczy się lub wydaje szorstka? Zwróć uwagę również na to, jak skóra wygląda w ciągu dnia, zanim ją oczyścisz. Jeśli odczuwasz jej napięcie i szorstkość, możesz mieć cerę suchą. A jeśli się błyszczy w okolicach czoła, nosa i brody – masz cerę tłustą. Czy pokrywają ją wypryski wskazujące na skórę trądzikową? Być może niedoskonałości pojawiają się po nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV lub w wyniku błędów żywieniowych?

Tak przeprowadzona analiza pozwoli Ci stwierdzić, jaki masz typ skóry, a dzięki temu dowiesz się, w jaki sposób ją pielęgnować, aby odzyskała równowagę i piękny, zdrowy wygląd.

Dlaczego określenie swojego typu cery jest ważne?

Cera odwodniona wymaga odmiennej pielęgnacji niż cera normalna czy tłusta. Odpowiednie kosmetyki pozwolą Ci kompleksowo zadbać o potrzeby skóry.

Sucha skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji – szczególnie delikatnej, ale skutecznie nawilżającej. Dlatego kosmetyki powinny nie tylko dostarczać, ale również zatrzymywać wilgoć w skórze. Jednym z najlepiej działających składników jest kwas hialuronowy. Warto jednak zadbać nie tylko o skórę policzków, czoła i nosa, ale też szczególnie delikatną skórę pod oczami. Jeśli zmagasz się ze skórą suchą, wybierz serum nawilżające do twarzy i serum nawilżające pod oczy.

Cerę normalną najprościej jest pielęgnować, nie ma ona bowiem większych problemów. Jej jednak również potrzebne są delikatne produkty, które chronią skórę przed utratą wilgoci – na przykład krem nawilżający na dzień i krem odżywczy

Do pielęgnacji cery tłustej potrzebne Ci będą kosmetyki o działaniu oczyszczającym – stosować je powinnaś zarówno wieczorem, jak i rano. Nie zapomnij jednak o tym, że nawet ona potrzebuje nawilżenia i odżywienia.

Aby zadbać o skórę mieszaną, powinnaś mieć dwa rodzaje produktów – jeden na skórę suchą, drugi na tłustą. Na suche partie twarzy (przede wszystkim policzki i skórę pod oczami) stosuj krem lub serum o silnym działaniu nawilżającym z kwasem hialuronowym i prowitaminą B5, a na strefę T z widocznymi porami i oznakami przetłuszczania – kosmetyki łagodnie oczyszczające, regulujące i nawadniające..

Niezależnie od tego, czy masz skórę normalną, suchą, tłustą czy mieszaną – odpowiednio dobrane kosmetyki pomogą Ci pożegnać się z jej problemami na dobre. Pamiętaj jednak, że podstawą powinny być kosmetyki wysokiej jakości bez szkodliwych dodatków.

Jeśli jednak, mimo stosowania odpowiedniej pielęgnacji i dobrej jakości kosmetyków, Twoja cera nadal nie wygląda dobrze, a Ty odczuwasz dyskomfort, wybierz się na konsultację lekarską. Czasem za problemy skóry odpowiedzialne są zaburzenia hormonalne, stres, nieprawidłowa dieta czy nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych.

Podsumowanie

Wszystkie typy cery mogą prezentować się pięknie pod warunkiem, że poznasz potrzeby swojej skóry.  Odżywiona, nawilżona i ujędrniona – odwdzięczy Ci się zdrowym, pięknym wyglądem.

Czy krem możne odmłodzić twarz?


Jeśli upatrujesz w kremie nadziei na odmłodzenie swojej twarzy mamy dla Ciebie dwie wiadomości – dobrą i złą. Zaczniemy od tej gorszej – żadne kremy nie mają magicznej mocy zatrzymującej czas i nie sprawią, że nagle staniesz się młodsza o 10 lat. Przekonujemy do świadomego podejścia, dlatego pamiętaj o tym, że na zdrową i pięknie wyglądającą skórę składa się wiele czynników. Najważniejszymi z nich jest Twój styl życia i mądre wybory, których dokonujesz każdego dnia.

Jest jeszcze druga i dobra wiadomość:  z tego artykułu dowiesz się, jakimi zasadami się kierować, by faktycznie móc, jak najdłużej cieszyć się młodo wyglądającą i zdrową skórą.

Krem odmładzający twarz

Po pierwsze, wprowadź nawyk czytania składu produktów

Tę zasadę, dla dobra własnej skóry, dobrze mieć z tyłu głowy w przypadku niemal każdych zakupów – spożywczych, odzieżowych czy kosmetyczny. Przede wszystkim, poza pielęgnacją, na zdrową i młodo wyglądającą cerę ogromny wpływ ma nasz sposób odżywiania. To, co możemy zalecić Ci na pewno, to ograniczenie w swojej diecie cukru. Już od lat badania wskazują, że nadmierne spożycie cukru mocno łączy się z przyspieszonym procesem starzenia się. Wpływa także w znacznym stopniu na pogorszenie struktury naskórka i zmniejszeniem jego zdolności do naturalnego złuszczania, a tym samym spowolnieniem procesu regeneracji. Choć wiemy, jak czasami ciężko się powstrzymać, by nie zjeść kusząco na nas spoglądającego ciastka, to z pewnością ograniczenie spożywania cukru może znacząco poprawić wygląd naszej skóry. W przypadku wyboru ubrań także warto przyjrzeć się składowi materiału, z którego są wykonane. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku skóry wrażliwej. Co prawda twarz, aż tak bardzo, jak reszta ciała nie jest narażona na podrażnienia wywołane przez materiał, ale przecież o młodą skórę walczymy także na dekolcie, udach czy na brzuchu. Tu zwrócimy Twoją uwagę na to, że warto unikać sztucznych tkanin, które mogą wywoływać podrażnienia. Takie materiały nie najlepiej przepuszczają powietrze, przez co mogą powodować zwiększoną potliwość, elektryzować się i przyklejać do skóry. Są nimi m.in. poliester, nylon, akryl, sztuczny jedwab, poliamid. Kwestię składu kosmetyków i najskuteczniejszych substancji aktywnych rozwijaliśmy już drobiazgowo w innym wpisie, który przeczytasz tutaj: „TOP 9 składników w kosmetykach, które naprawdę działają!” Koniecznie go sprawdź, żeby poznać najlepszych z najlepszych – składniki o potwierdzonym działaniu, dzięki którym Twoja skóra może znacząco poprawić swoją jakość i zarazem wygląd.

rich face cream

Po drugie, zaufaj nauce

Wszystkie kosmetyki stworzone w Dr Ambroziak Laboratorium powstały w oparciu o wiedzę kliniczną i ponad 20-letnie doświadczenie na rynku medycyny estetycznej. Podczas naszej praktyki, każdego dnia widzimy, jak nauka wyrażona przez odpowiednio dobrane terapie odmienia wygląd skóry. Bazując na tej wiedzy i pięciu pracowitych latach w laboratorium powstała seria kosmetyków pod okiem wybitnego dermatologa – dr Marcina Ambroziaka. Zaawansowane badania nad samymi składnikami, a następnie badania potwierdzające działanie powstałych z nich produktów, dały nam kosmetyki, których jesteśmy w 100% pewni. Chcemy także, abyś i Ty mogła być ich pewna, dlatego na wszystkich naszych produktach oraz stronie internetowej znajdziesz wyniki badań potwierdzające ich działanie i skuteczność.

hydrating face drops

Po trzecie, działaj prewencyjnie i kompleksowo

Zadaniem codziennej pielęgnacji jest działanie na zewnętrzne warstwy skóry, czyli naskórek, bo to na niego, używane kosmetyki mają największy wpływ. Tuż pod nim jest skóra właściwa, do której kremy nie mają bezpośredniego dojścia. Jednakże to, jak dbamy o wyższe warstwy, także na nią oddziałuje, ale nie w takim stopniu, jak mogą to zrobić zabiegi medycyny estetycznej. Dlatego dla kompleksowego działania Twoja idealna odmładzająca pielęgnacja powinna być wzbogacona także o pomoc profesjonalisty. W ofercie zabiegów Kliniki Ambroziak znajdziesz zabiegi, które pomogą Twojej skórze odzyskać jędrność i elastyczność, dzięki czemu twarz będzie wyglądała na młodszą i bardziej wypoczętą. Pamiętaj także, że medycynę estetyczną z zabiegami anti-aging warto stosować prewencyjnie, jeszcze zanim pojawią się pierwsze zmarszczki. Już od ok. 30 roku życia, produkcja kolagenu w organizmie zaczyna spadać, wtedy dobrze wprowadzić do swojej rutyny m.in. ultraodżywczy zabieg mezoterapii.

Pamiętaj o tych 3 rzeczach, a proces starzenia będzie dla Ciebie łaskawszy. 🙂 Odwiedź nasz sklep i wybierz swoją nową ulubioną pielęgnację. Nie wiesz, na które z kosmetyków się zdecydować? Napisz do nas! Z przyjemnością Ci doradzimy

Poznaj 3 sprawdzone sposoby na piękną okolicę oczu


Skóra wokół oczu znosi rocznie ponad 5 milionów mrugnięć. Jej naskórek jest kilka razy cieńszy niż na reszcie twarzy, a ilość gruczołów łojowych znikoma. To wszystko sprawia, że skóra na powiekach i w ich okolicach nie ma najłatwiej. Stale pracuje, rozciąga się i karbuje na przemian, przez co jest wyjątkowo podatna na powstawanie zmarszczek i bruzd. Do tego wszystkiego ma skłonność to przesuszenia, utraty jędrności i powstawania zasinień. Czy w takich trudnych warunkach jest w ogóle szansa, by poprawić jej wygląd?

Czytaj dalej, by poznać sposoby na zadbaną okolicę oczu.

Laboratorium Ambroziak

1. Wyeliminuj szkodliwe czynniki

By pielęgnacja skóry wokół oczu mogła być efektywna, najpierw musimy uświadomić sobie, jakie czynniki zewnętrzne, które najbardziej jej szkodzą, możemy choćby częściowo wyeliminować. Jednym z największych zagrożeń dla tej cienkiej i praktycznie pozbawionej gruczołów łojowych skóry jest promieniowanie UV. Jest ono znaczącą przyczyną fotostarzenia się skóry, szybszego powstawania zmarszczek, a także przebarwień. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie zapominać o stosowaniu wysokiej ochrony SPF. Dodatkowe zabezpieczenie stanowią także uwielbiane przez większość z nas okulary przeciwsłoneczne. Noś je więc przy każdej możliwej okazji, a skóra wokół oczu będzie Ci za to wdzięczna. Pamiętaj tylko, że okulary muszą mieć szkła dobrej jakości, żeby naprawdę skutecznie chroniły. Warto także, żeby zakrywały możliwie jak największy obszar.

2. Zapewnij odpowiednie substancje aktywne

under eye drops

Skóra wokół oczu jest wyjątkowa, dlatego też potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji. W Dr Ambroziak Laboratorium powstało specjalistyczne serum Under Eye Drops, które intensywnie działa na tę delikatną okolicę. Zawiera wysokie stężenie czystego retinolu o efektywnym i kompleksowym działaniu przeciwstarzeniowym, korygującym niedoskonałości, odżywiającym i regenerującym. Skutecznie spowalnia procesy starzenia się skóry. Sprawia, że zmarszczki, bruzdy, kurze łapki zostają wygładzone, jednocześnie przeciwdziała powstawaniu nowych. Delikatna skóra pod oczami nabiera młodzieńczej witalności, elastyczności, sprężystości i jędrności. Staje się promienna, naturalnie rozświetlona, a koloryt wyrównany. Ma właściwości lekko złuszczające, wpływa na odnowę komórkową i odbudowę struktury skóry. Skład tego serum to bogactwo substancji aktywnych o wielopoziomowych działaniu. M.in. retinol w stężeniu 0,2%, który w znaczny sposób wpływa na spłycenie zmarszczek, bruzd, drobnych blizn oraz wyrównanie kolorytu. Jeśli do tej pory nie używałaś retinolu, Twoja skóra musi się do niego przyzwyczaić, dlatego istotne jest, żebyś stosowała serum według poniżej instrukcji. Przez pierwsze 2 tygodnie wystarczy, że będziesz używała go tylko 2 razy w tygodniu na noc. W trzecim tygodniu zacznij nakładać je co drugi wieczór. Dopiero po tym łagodnym przyzwyczajaniu swojej skóry możesz zacząć stosować każdego dnia na noc. Początkowe działanie retinolu, jeśli wcześniej nie miałaś z nim styczności, może Cię trochę zaskoczyć, ponieważ bywa, że powoduje zaczerwienienie, mrowienie lub suchość, dlatego tak ważne jest, żeby stopniowo przyzwyczaić skórę do jego działania, a po kilku tygodniach będziesz zachwycona jego dobroczynnym wpływem na skórę. Pamiętaj również, że używając kosmetyków z retinolem w składzie, konieczna jest wysoka ochronna przeciwsłoneczna. Ponadto nie stosuj z nim innych preparatów z kwasami AHA. Skuteczność serum pod oczy Dr Ambroziak Laboratorium Under Eye Drops potwierdzają także badania. Po 4 tygodniach stosowania 100% badanych zauważyło widoczną redukcję zmarszczek, bruzd i kurzych łapek. Skóra stała się bardziej sprężysta, elastyczna, ujędrniona i napięta. Zmniejszyły się jej niedoskonałości i zyskała zdrowo wyglądający koloryt. Jeszcze więcej informacji o serum Under Eye Drops znajdziesz tutaj

3. Połącz domową pielęgnację z profesjonalnymi zabiegami

Kompleksowe działanie to najlepszy sposób na długotrwałe efekty i znaczące opóźnienie procesów starzenia się skóry. Dlatego poza codzienną skuteczną pielęgnacją warto włączyć do swojej rutyny także rozwiązania prosto z gabinetów medycyny estetycznej. W Klinice Ambroziak skórę wokół oczu można odmłodzić, m.in. dzięki dedykowanemu tej okolicy zabiegowi mezoterapii. Doskonałym sposobem na ciągle młodą okolicę oczu jest także seria zabiegów z użyciem stymulatorów tkankowych. Te wciąż zyskujące na popularności preparaty doskonale pobudzają skórę w jej głębokich warstwach do naturalnych procesów odbudowy, czego efektem jest bardziej sprężysta i zagęszczona skóra.

Trzymaj się tych 3 sprawdzonych sposobów, a pełne blasku młodzieńcze spojrzenie na długo pozostanie Twoim znakiem rozpoznawczym. Odwiedź nasz sklep i już dzisiaj rozpocznij swoją retinolową terapię z serum Dr Ambroziak Laboratorium Under Eye Drops.

Świadoma pielęgnacja w 5 prostych krokach.


Jak wygląda Twój wieczór przed lustrem w łazience? Kończysz go wraz z błyskawicznym oblaniem twarzy wodą, a może działasz według starannie opracowanej pielęgnacyjnej rutyny? Jeśli NIE należysz do tej drugiej grupy, to zostań tu koniecznie, bo musisz otworzyć oczy na świadomą pielęgnację skóry.

Labolatorium Ambroziak

Nawet jeśli każdego wieczora i poranka na Twojej twarzy ląduje krem, to nie jest to jeszcze rytuał, który możemy nazywać świadomą pielęgnacją. Zwłaszcza jeśli, jest to „jakiś” krem, o bliżej nieznanym Ci składzie z substancjami, o których właściwościach nie masz zielonego pojęcia. Co więcej, używając kosmetyków nieświadomie, możesz nawet sobie zaszkodzić. Dlatego, poznaj 5 prostych kroków do świadomej pielęgnacji, dzięki którym już wkrótce, na własnej skórze zobaczysz bardzo satysfakcjonujące efekty!

KROK 1. Nie ma prawidłowej pielęgnacji bez dokładnego oczyszczania.

Jeśli zdarza Ci się kończyć dzień bez dokładnego oczyszczania skóry lub (o zgrozo!) zasypiać w makijażu, musisz wiedzieć, że robisz sobie ogromną krzywdę. Nawet jeśli jeszcze nie zauważasz druzgoczących skutków, jakie te incydenty przynoszą dla skóry, to już za kilka lat możesz być mocno zaskoczona, kiedy Twoja skóra będzie wyglądała na dużo starszą, niż skóra Twoich koleżanek. Dokładne oczyszczanie to absolutna podstawa i pierwszy podstawowy krok w pielęgnacji.

KROK 2. Produkt all-in to za mało.

Kiedy skóra jest już prawidłowo oczyszczona, możesz przejść do właściwego etapu pielęgnacji. By przywrócić skórze równowagę po myciu, pamiętaj o tonizacji. Jest ona często lekceważona, ale kiedy już wprowadzisz ją do swojej rutyny, zauważysz, jak wiele dzięki niej możesz zyskać. Po toniku przychodzi odwieczne pytanie: serum czy krem? Otóż odpowiedź brzmi: serum i krem! Te produkty to dopasowany duet, który potrafi idealnie się uzupełniać. Jeśli potrzebujesz wygładzić skórę, najlepszym wyborem będzie bogata formuła serum wygładzającego Smooth Face Drops. Kiedy natomiast skóra domaga się zastrzyku porządnego nawilżenia, prawdopodobnie zachwyci Cię serum nawilżające Hydrating Face Drops. Choć już te produkty sprawią, że Twoja skóra natychmiastowo będzie wyglądać lepiej, na koniec powinnaś użyć kremu, który w połączeniu z serum da skórze to, czego potrzebuje. Wybierając krem, zwróć uwagę na bogactwo składników aktywnych. Idealne formuły znajdziesz w kremie nawilżającym Light Face Cream i kremie odżywczym Rich Face Cream.

KROK 3. Dlaczego krem do twarzy to krem do twarzy, a nie pod oczy?

Z pewnością zauważyłaś, że skóra wokół oczu różni się od tej na reszcie Twojej twarzy. Dlatego też nie powinno Cię dziwić, że ma inne potrzeby, a w związku z tym wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Wybierz taką przebadaną klinicznie o udowodnionym działaniu jak np. Serum pod oczy Under Eye Drops, które zawiera wysokie stężenie czystego retinolu o efektywnym i kompleksowym działaniu przeciwstarzeniowym, korygującym niedoskonałości, odżywiającym i regenerującym. Skutecznie spowalnia procesy starzenia się skóry. Sprawia, że zmarszczki, bruzdy, kurze łapki zostają wygładzone, jednocześnie przeciwdziała powstawaniu nowych. Delikatna skóra pod oczami nabiera młodzieńczej witalności, elastyczności, sprężystości i jędrności. Staje się promienna, naturalnie rozświetlona, a koloryt wyrównany.

KROK 4. Komplementarne podejście.

Skuteczna pielęgnacja skóry to proces, w którym główne skrzypce grają systematyczność i mądre wybory. Dlatego warto mieć świadomość, że uzupełniając codzienną (prawdziwie skuteczną!) pielęgnację o profesjonalne zabiegi, można z powodzeniem zatrzymać dla wyglądu swojej twarzy upływający czas.

KROK 5. Świadoma pielęgnacja to także świadome życie i wybory.

Last but not least. Pamiętaj, że Twoja dieta i styl życia mają ogromny wpływ na to, jak wygląda i zachowuje się Twoja skóra. Jedząc wysoko przetworzoną żywność, nadmierną ilość tłuszczy nasyconych i cukru, Twoja skóra nawet pomimo perfekcyjnego stosowania się do wszystkich powyższych kroków nie ma szans zbliżyć się do upragnionego ideału. Kiedy do tego wszystkiego dojdzie jeszcze nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne bez odpowiedniej ochrony oraz picie niewystarczającej ilości wody, Twoja skóra niestety nie będzie miała szansy być zdrowa i pełna blasku.

Może się wydawać, że świadoma pielęgnacja to spore wyzwanie wymagające wiele czasu, ale to właśnie wdrażając te kilka prostych nawyków, działając systematycznie i mądrze, między innymi wybierając produkty o potwierdzonej skuteczności, dajemy sobie szansę na zahamowanie procesów starzenia i zdrową, piękną skórę.