Jak zniwelować zmarszczki pod oczami


kobieta nakładająca krem pod oczy

Zmarszczki pod oczami mogą wynikać ze zbyt ekspresyjnej mimiki, a ich powstawaniu sprzyja m.in. mrużenie oczu, uśmiechanie się czy poruszanie brwiami. Na występowanie zmarszczek wpływ mają również czynniki indywidualne, w tym predyspozycje genetyczne oraz zmniejszona produkcja kolagenu. Chociaż pierwsze zmarszczki wokół oczu zaczynają się pojawiać wraz z wiekiem i nie da się ich całkowicie uniknąć, można opóźniać ich powstawanie oraz pogłębianie się, dbając o prawidłową pielęgnację skóry.

Jak walczyć ze zmarszczkami wokół oczu? Czy da się zlikwidować zmarszczki pod oczami? Sprawdź!

Jak powstają zmarszczki? Przyczyny powstawania zmarszczek pod oczami

Za zmarszczki pod oczami odpowiada spadek produkcji kolagenu. Proces ten wiąże się z wiekiem i nie da się go uniknąć, jednak można skutecznie go opóźniać.

Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku intensywnej pracy mięśni twarzy. Skóra twarzy marszczy się podczas mówienia, czy okazywania emocji. Do powstawania zmarszczek przyczynić może się także palenie papierosów, zaburzenia hormonalne czy nadmierna ekspozycja na promienie UV. Na kondycję skóry pod oczami wpływają również takie czynniki jak zmęczenie, spędzanie wielu godzin przed komputerem, mała ilość snu, nieodpowiednio dobrane kosmetyki, długotrwały stres oraz kontakt z zanieczyszczeniami powietrza.

Rodzaje i miejsca występowania zmarszczek

Wyróżnić możemy kilka rodzajów zmarszczek, w tym:

  • Zmarszczki mimiczne – do powstawania pierwszych i kolejnych zmarszczek mimicznych dochodzi np. podczas mrużenia oczu, śmiania się czy mówienia. Pojawiają się dosyć wcześnie i na początku są mało widoczne, jednak z czasem dochodzi do ich utrwalenia.
  • Zmarszczki grawitacyjne – powstają, gdy tracimy jędrność skóry oraz elastyczność tkanki podskórnej. Wynikają z postępujących procesów starzenia.
  • Zmarszczki posłoneczne – są wynikiem działania szkodliwych promieni UV, które uszkadzają włókna kolagenowe oraz przesuszają skórę.
  • Zmarszczki senne – utrwalają się w czasie snu, a ich występowanie i wygląd uzależnione są od pozycji, w jakiej śpimy.
  • Zmarszczki atroficzne – powstają na skutek gwałtownego spadku estrogenu w okresie menopauzy.

Ze względu na miejsce występowania zmarszczek możemy z kolei wyodrębnić zmarszczki na czole, kurze łapki w okolicach oczu, zmarszczki pod oczami, zmarszczki wokół ust (tzw. usta palacza), zmarszczki marionetki (fałdy poniżej kącików ust), zmarszczki na szyi, na dekolcie oraz na dłoniach i stopach.

Likwidacja zmarszczek pod oczami – 5 sposobów na młody wygląd skóry

O kondycję i wygląd skóry najlepiej zadbać jeszcze zanim pojawią się pierwsze zmarszczki pod oczami czy kurze łapki. Niemniej pojawienie się pierwszych zmarszczek, w tym zmarszczek mimicznych w okolicy oczu, to jasny sygnał, że musimy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację skóry.

Aby nasza skóra była w dobrej kondycji, powinna zostać dogłębnie nawilżona. Nie może zabraknąć jej także cennych składników odżywczych.

Redukcja zmarszczek poprzez prawidłowy dobór kosmetyków

Jak już wiemy, skórze wokół oczu należy zapewnić prawidłową pielęgnację. Z uwagi na to, że jest ona bardzo delikatna, to właśnie w tej okolicy pojawiają się kurze łapki czy inne drobne zmarszczki. Kosmetyki pod oczy powinny mieć lżejszą konsystencję. Tutaj można postawić na produkty nawilżające, zawierające np. aloes lub kwas hialuronowy. Pamiętajmy, aby kremów pod oczy nie wcierać, a delikatnie wklepać w skórę opuszkami palców.

Natomiast, gdy zmarszczki zaczynają się pojawiać i pogłębiać, konieczne może okazać się stosowanie silniejszych kosmetyków wykazujących działanie przeciwzmarszczkowe. Takie produkty zawierają dodatkowo m.in. koenzym Q10, peptydy, ekstrakt z czerwonych alg, oleje oraz witaminy, w tym witaminę A i E oraz wspomniany kwas hialuronowy. Odpowiednim produktem może być Rich Eye Cream odżywczy krem pod oczy oraz serum pod oczy z retinolem Under Eye Drops.

Kremy przeciwzmarszczkowe mogą przyczynić się do spłycenia zmarszczek i sprawić, że będą one mniej widoczne, ale nie wyeliminują ich całkowicie, dlatego oprócz dobrze dobranych kosmetyków bardzo ważna jest profilaktyka przeciwzmarszczkowa. Niektórzy z nas w celu zmniejszenia widoczności zmarszczek poddają się zabiegom z zakresu medycyny estetycznej takim jak m.in. botox, wypełnianie kwasem hialuronowym czy mezoterapia okolic oczu oraz wiele innych.

Przeciwdziałanie powstawaniu zmarszczek

Przeciwdziałanie zmarszczkom jest znacznie łatwiejsze niż ich usuwanie, gdy się już pojawią. Aby skutecznie zapobiegać powstawaniu zmarszczek, zadbajmy szczególnie o odpowiednią ilość snu. W czasie snu skóra regeneruje się i jest najbardziej podatna na wchłanianie składników pielęgnacyjnych.

Ponadto przed wykonaniem makijażu, nasza skóra – szczególnie skóra wokół oczu – powinna zostać prawidłowo zabezpieczona przed wysuszającym działaniem niektórych kosmetyków. Zadbajmy też o delikatne usuwanie makijażu (delikatny demakijaż oczu pozwoli usunąć ze skóry zanieczyszczenia i ułatwi wchłanianie substancji aktywnych z kremu pod oczy), stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi oraz używanie okularów przeciwsłonecznych.

Dzięki okularom przeciwsłonecznym skóra wokół oczu będzie znacznie lepiej chroniona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a dodatkowo nie będziemy mrużyć oczu pod wpływem światła. Promienie UV mogą prowadzić do uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych, a to z kolei powoduje wiotkość skóry i przyczynia się do jej marszczenia.

Na zmarszczki i skórę wokół oczu wpływa także okres menopauzy, który prowadzi do wielu zmian w organizmie, a w związku z redukcją estrogenu, również kolagen i elastyna mogą ulegać osłabieniu. Co jeszcze może przyspieszać powstawanie zmarszczek? Stosowanie używek takich jak papierosy czy alkohol.

Regularny, delikatny masaż okolicy oczu

Masaż skóry wokół oczu pozwala ją uelastycznić i ujędrnić. Może też wpłynąć na poprawę krążenia i zniwelować powstające obrzęki. Przed rozpoczęciem masażu nałóż na palce odrobinę kremu. Skórę wokół oczu masuj okrężnymi ruchami, zaczynając od wewnętrznych kącików oczu, kierując się pod brwi i w stronę powstających kurzych łapek.

Można również przytrzymać kącik zewnętrzny oka palcem wskazującym, popatrzeć lekko w górę i spróbować unieść powiekę dolną, jednocześnie mocno ją napinając. Takie ćwiczenie warto powtarzać systematycznie. Pamiętajmy jednak, aby podczas masażu nie naciągać skóry.

Dbanie o prawidłową dietę i zdrowy styl życia

Aby zniwelować zmarszczki pod oczami oraz wygładzić skórę, warto zadbać o zdrową dietę, bogatą w witaminy i minerały, w tym w cynk czy selen.

Pamiętajmy też o piciu minimum dwóch litrów wody dziennie. To zapewni naszej skórze odpowiednie nawilżenie od środka. Wzbogacajmy nasz codzienny jadłospis o świeże warzywa i owoce. Wprowadźmy do diety także ryby, zawierające sporo kwasów omega-3 oraz produkty, które dostarczą skórze niezbędnych antyoksydantów.

Unikajmy natomiast przetworzonej żywności, ponieważ negatywnie wpływa ona na nasz organizm, a tym samym na wygląd naszej skóry. Zrezygnujmy też z palenia papierosów oraz picia alkoholu.

Czy można całkowicie zlikwidować zmarszczki pod oczami?

Czy da się całkowicie zlikwidować zmarszczki pod oczami i uniknąć wystąpienia pierwszych objawów starzenia? Pomimo naszych starań, wraz z wiekiem w naszym organizmie następuje naturalna utrata kolagenu, co przyspiesza procesy starzenia się skóry. Proces starzenia to fakt, którego nie jesteśmy w stanie uniknąć. Możemy jednak ograniczać widoczność zmarszczek.

Warto zadbać o elastyczność skóry i jej jędrność poprzez stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków. Niektórzy z nas, aby zapewnić sobie młody i zdrowy wygląd, decydują się również na usuwanie zmarszczek, poddając się zabiegom z zakresu medycyny estetycznej.

Podsumowanie

Zbawienny wpływ na redukcję zmarszczek pod oczami mają regularne, delikatne masaże. Ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry, odpowiednie nawilżenie skóry oraz zbilansowana dieta, bogata w witaminy i minerały (w tym w witaminę E, która jest mocnym przeciwutleniaczem, przyczyniającym się do regeneracji komórkowej).

Chrońmy się też przed nadmierną ekspozycją na słońce. Promieniowanie UV niszczy włókna kolagenowe, wysusza skórę, a tym samym przyspiesza powstawanie i widoczność zmian związanych z oznakami starzenia. Latem korzystajmy z okularów przeciwsłonecznych, które ograniczą konieczność mrużenia oczu. Pamiętajmy o delikatnym demakijażu oczu, zwracajmy uwagę na skład wybieranych kosmetyków i dobierajmy je do indywidualnych potrzeb skóry.

Na zmarszczki pod oczami i ogólną kondycję naszej skóry wpływ ma także nasz styl życia, ilość snu, dieta czy nawet zanieczyszczenia powietrza.

(5/5), głosów: 1
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...