Cera naczynkowa – jak o nią dbać?


cera naczynkowa

Jednym z najbardziej wymagających typów cery jest cera naczynkowa. Jest wyjątkowo delikatna i łatwo ulega podrażnieniom, praktycznie natychmiast reaguje na popełnione w pielęgnacji błędy. I chociaż lekki dziewczęcy rumieniec jest naprawdę uroczy, to jednak nagłe i długotrwałe pąsowienie twarzy bywa powodem dyskomfortu. Co charakteryzuje cerę naczynkową i jakie są jej potrzeby? Na czym się skupić w pielęgnacji cery naczynkowej, jakich kosmetyków używać, a jakich unikać?

Cera naczynkowa – charakterystyka

Cera naczyniowa charakteryzuje się tendencją do zaczerwienienia – płytko położone naczynia krwionośne pod wpływem różnych czynników zewnętrznych rozszerzają się i stają się widoczne pod postacią rumienia zdobiącego nie tylko policzki, ale też nos, brodę i czoło. Skóra naczynkowa jest cienka i bardzo delikatna, więc nawet drobne naczynia krwionośne są pod nią doskonale widoczne.

Osoby z cerą naczynkową mają zwykle bardzo jasną karnację i blond lub rude włosy. Jest to cecha uwarunkowana czynnikami genetycznymi – podobnie jak to, że u niektórych osób naczynia krwionośne łatwo się rozszerzają, trudniej natomiast obkurczają. Rumień w cerze naczynkowej to więc nic innego jak prześwitujące przez skórę ścianki naczyń krwionośnych.

Jakie czynniki zewnętrzne i wewnętrzne mogą spowodować zaczerwienienie skóry? Nadmierny wysiłek fizyczny, silne emocje, ostre przyprawy, niekorzystne warunki atmosferyczne (wiatr, wysokie i niskie temperatury), zaburzenia hormonalne, gorące kąpiele czy niewłaściwa pielęgnacja. Poza zaczerwienieniem pojawia się czasem uczucie pieczenia. Warto wiedzieć, że problem cery naczynkowej częściej dotyczy kobiet dojrzałych niż młodych – zwalnia proces produkcji kolagenu, który zapewnia m.in. elastyczność naczyń krwionośnych.

Potrzeby cery naczynkowej

Wiemy już jak wygląda cera naczynkowa i po jakich cechach ją rozpoznać. Wiemy również, że jej przyczyną są płytko położone i nie dość elastyczne naczynka krwionośne. Jak łatwo się domyślić, najważniejszym wyzwaniem w codziennej pielęgnacji cery naczyniowej będzie więc wzmocnienie naczyń krwionośnych i unikanie czynników zewnętrznych, które mogą pogorszyć kondycję skóry wrażliwej. Kolejnym celem będzie ochrona skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia się skóry oraz stosowanie kremów, których składniki aktywne łagodzą podrażnienia.

Jak dbać o cerę naczynkową na co dzień?

Systematyczna pielęgnacja cery naczynkowej jest szczególnie ważna. Prawidłowo praktykowana, pozwala cieszyć się elastycznymi naczyniami krwionośnymi i zmniejszyć widoczność pajączków, łagodzi podrażnienia i trądzik różowaty, który czasem pojawia się w związku z cerą naczynkową. Jak więc postępować na co dzień z wyjątkowo wrażliwą skórą naczyniową?

Jak wybrać kosmetyki do cery naczynkowej?

Jeśli masz cerę naczynkową, musisz stosować kosmetyki łagodnie działające, niepieniące się (w przypadku kosmetyków do mycia twarzy) i niezawierające w składzie takich substancji zapachowych jak mentol, olejek eukaliptusowy, alkohol, mięta pieprzowa – powodują one podrażnienia i rozszerzają naczynka krwionośne. Pogłębiają więc problem zaczerwienienia.

Osoby z cerą naczynkową powinny więc wybierać kosmetyki, których składniki aktywne wspierają niestabilne naczynka krwionośne. Stosować więc warto:

  • kosmetyki zawierające witaminę C – o witaminie tej uważa się, że wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne oraz że obkurcza rozszerzone naczynka;
  • witaminę K – odpowiada za krzepliwość krwi i działa przeciwkrwotocznie. Dzięki czemu redukuje zaczerwienienia i poprawia koloryt cery naczynkowej;
  • pantenol – działa przeciwzapalnie i kojąco;
  • glicerynę – jest odpowiednim składnikiem dla skóry naczynkowej ze względu na działanie nawilżające;
  • oleje roślinne takie jak olej z kasztanowca, orzechów makadamia czy awokado.

Pielęgnacja cery naczynkowej może obejmować natomiast naturalne maseczki, na przykład z arniki górskiej, o której uważa się, że wzmacnia naczynia krwionośne i korzenia lukrecji poprawiającego koloryt skóry wrażliwej. Na popękane naczynka sprawdzić się może również kwas hialuronowy.

Warto też wiedzieć, czego w przypadku cery naczynkowej nie robić, aby ich elastyczność z czasem się nie obniżała. Oczyszczanie cery naczynkowej powinno być bardzo delikatne – nie wolno stosować gąbek ani szczoteczek do twarzy. Stosowanie peelingów mechanicznych także może uszkadzać ściany naczyń krwionośnych i pogłębić problem pękających naczynek – są one więc w przypadku cery wrażliwej wręcz zakazane.

Pielęgnacja cery naczynkowej a dieta

Dobrze dobrane kosmetyki to jedno, ale osoby mające cerę naczynkową powinny zwracać szczególną uwagę również na swoją dietę. Powinna być ona bogata w cynk, który ma działanie wzmacniające ściany naczyń krwionośnych i reguluje ich kurczliwość, w selen, miedź, krzem oraz z witaminy C, A i K.

Dieta powinna być lekkostrawna i dobrze zbilansowana. Warto wyeliminować z niej natomiast ostre przyprawy – pieprz, chili, kurkumę, czosnek, imbir i inne – oraz alkohol, mocną kawę i herbatę, a także napoje energetyzujące. Najczęstsze błędy w pielęgnacji cery naczynkowej wymagającej szczególnej pielęgnacji to właśnie pomijanie wpływu trybu życia i sposobu odżywiania na stan cery.

Cera naczynkowa latem

Pękające naczynka mogą pojawić się wskutek przesuszenia skóry wywołanego nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Latem dbaj szczególnie o regularne i delikatne oczyszczanie skóry i koniecznie stosuj kremy z wysokim filtrem SPF. Unikaj też kąpieli słonecznych. Jedz dużo świeżych owoców i warzyw bogatych w składniki wzmacniające naczynka. Pij dużo wody mineralnej lub domowej lemoniady, aby Twoja skóra była dobrze nawodniona, sprężysta i elastyczna.

Jakkolwiek trudne może się to wydawać – staraj się unikać przebywania w mocno klimatyzowanych pomieszczeniach. Zimny nadmuch bardzo szybko przesusza skórę. Jeśli jednak nie dasz rady uniknąć klimatyzacji, zadbaj o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. Planując kąpiel w basenie, wybierz taki, w którym woda nie jest mocno chlorowana.

Cera naczynkowa zimą

Zimą natomiast należy koniecznie chronić cerę naczynkową przed wpływem niskich temperatur, mroźnym wiatrem i suchym powietrzem. Stosuj dobrej jakości kremy ochronne zawsze, gdy wychodzisz na zewnątrz. Unikaj gorących kąpieli, posiłków i napojów. Cerze naczynkowej nie służy również opalanie w solarium. Także zimą nie zapomnij o prawidłowym nawodnieniu.

Podsumowanie

Cera naczynkowa wymaga szczególnej pielęgnacji – to fakt. Ale nawet jeśli stosujesz najlepsze i najłagodniejsze kosmetyki, to nie naprawisz jej niedoskonałości, zapominając równocześnie o diecie i zrównoważonym stylu życia. Postępowanie w przypadku cery naczyniowej musi być więc kompleksowe.

(3.8/5), głosów: 6
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...