Świadoma pielęgnacja
Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?
Niacynamid to pochodna witaminy B3 – jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej niedobory prowadzą do rozwoju pelagry, choroby, której jednym z objawów jest zapalenie skóry. Tymczasem na rynku dostępne są kosmetyki z niacynamidem – czy rzeczywiście sprawdzają się w pielęgnacji skóry? A jeśli tak – to do jakiego rodzaju cery można je stosować? I jakich efektów się spodziewać? Poznaj niacynamid i jego właściwości – zachęcamy do lektury.
Niacynamid i jego rola w organizmie człowieka
Niacynamid jest witaminą, która pełni w ludzkim organizmie szereg istotnych funkcji – bierze udział w powstawaniu czerwonych krwinek, syntezie kwasów nukleinowych, aminokwasów, węglowodanów i syntezie składników budulcowych skóry i hormonów płciowych, wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, obniża cholesterol i uczestniczy w wielu innych ważnych procesach.
Ludzki organizm samodzielnie wytwarza niacynamid, ale w bardzo niewielkich ilościach. Dlatego należy dbać o poziom witaminy B3, stosując dietę bogatą w
- mięso, ryby,
- jaja, nabiał,
- produkty pełnoziarniste,
- warzywa liściaste,
- orzechy.
Uzupełnieniem zdrowej, zrównoważonej diety może być stosowanie kosmetyków z witaminą B3 w codziennej pielęgnacji cery.
Rola niacynamidu w pielęgnacji skóry
Niacynamid jest często wykorzystywany w zabiegach medycyny estetycznej, podobnie jak kwas hialuronowy – ale można i warto stosować je oczywiście w warunkach domowych. Uważa się, że niacynamid:
- pozytywnie wpływa na pracę gruczołów łojowych,
- przyczynia się do rozjaśniania przebarwień potrądzikowych i zapobiega powstawaniu nowych,
- działa antybakteryjnie,
- działa przeciwzapalnie – łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry,
- działa antyoksydacyjnie, przyczynia się do spowalnienia procesów starzenia się skóry,
- przy systematycznym stosowaniu może przyczynić się do odbudowy uszkodzonej bariery hydrolipidowej stanowiącej barierę ochronną skóry,
- reguluje pracę gruczołów łojowych – przyczynia się do zmniejszenia wydzielania sebum i widoczności porów,
- uważa się również, że pośrednio wspiera syntezę kolagenu i elastyny w skórze.
Opisywane wszechstronne działanie witaminy B3 oraz wysokie bezpieczeństwo jej stosowania sprawiają, że ma ona bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii, ale także w naszych własnych domach – może być z powodzeniem stosowana samodzielnie, na przykład w kosmetykach do mycia twarzy, kremach, tonikach, serach i innych. Na rynku dostępne są również kosmetyki z niacynamidem i kwasem hialuronowym – oba te składniki wzmacniają i uzupełniają wzajemnie swoje działanie.
Niacynamid w kosmetykach – co warto o nim wiedzieć?
Zawarty w kosmetykach niacynamid może okazać się prawdziwym ratunkiem dla skóry właściwie każdego rodzaju. Zanim jednak zdecydujesz się z nich skorzystać, sprawdź jak go stosować. To o tyle istotne, że nieprawidłowo używany, każdy składnik aktywny może powodować skutki uboczne – i nie inaczej jest w przypadku witaminy B3.
Do jakiego rodzaju skóry jest polecany?
Niacynamid jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm i pozytywnie wpływa na stan skóry tłustej i suchej, naczynkowej, wrażliwej oraz trądzikowej. Użytkownicy i użytkowniczki stosujący go w swojej pielęgnacji opisują, że:
- przy regularnym stosowaniu zmniejsza widoczność porów, działa przeciwtrądzikowo i zmniejsza zaskórniki, doskonale radzi sobie ze stanami zapalnymi skóry – ze względu na jego działanie antybakteryjne;
- może przyspieszyć regenerację skóry po nadmiernej ekspozycji na słońce, łagodzi podrażnienia i uszkodzenia powstałe po zabiegach medycyny estetycznej;
- niacynamid przyczynia się do rozjaśnienia przebarwień – zarówno tych powstałych w następstwie trądziku, jak i tych posłonecznych. Według obserwacji również wyrównuje koloryt skóry regulując syntezę melaniny – barwnika skóry;
- pomaga odbudować barierę ochronną, czyli barierę hydrolipidową, skóry. Staje się ona bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak słońce, wiatr, mróz czy promieniowanie UV. Wzmocnienie funkcji ochronnej skóry jest szczególnie istotne w przypadku skóry wrażliwej;
- niacynamid pozytywnie wpływa na wygląd skóry, wspiera i reguluje pośrednio produkcję kolagenu i elastyny – włókien białkowych odpowiadających za utrzymanie jędrności i sprężystości skóry;
- niacynamid jest silnym antyoksydantem, ma właściwości przeciwutleniające, co oznacza, że wyłapuje i usuwa ze skóry wolne rodniki, dzięki czemu powstrzymuje objawy przedwczesnego starzenia się skóry;
- reguluje wydzielanie sebum i działanie gruczołów łojowych – sprawdza się w przypadku cery z rozszerzonymi porami;
- niacynamid z powodzeniem stosowany jest w pielęgnacji cer problematycznych – atopowych, łuszczycowych, z trądzikiem różowatym i zwykłym (hamuje namnażanie bakterii Propionibacterium acnes odpowiedzialnych za powstawanie trądziku). Ma właściwości regenerujące i łagodzące, poprawia koloryt cery trądzikowej;.
Wiesz już jakie działanie ma niacynamid, teraz sprawdźmy, jak prawidłowo wprowadzić niacynamid do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej.
Jak stosować niacynamid?
Niacynamid można z powodzeniem stosować w przypadku różnych typów skóry – wrażliwej, suchej, tłustej, problematycznej. Kosmetyki do użytku samodzielnego mają od 3 do 10% zawartości tej witaminy. Pamiętaj, aby stosowanie jej zacząć od niskich stężeń – skóra musi się do niej przyzwyczaić. Jeśli zauważysz zaczerwienienie to znak, że Twoje naczynia krwionośne rozszerzyły się pod jej wpływem. Reakcja ta jest przejściowa, ale w takim przypadku spróbuj stosować kosmetyki z niacynamidem np. co drugi dzień.
Gdy Twoja skóra przyzwyczai się już do witaminy B3 i nie będzie reagowała na nią zaczerwienieniem przy codziennym stosowaniu, możesz spróbować użyć kosmetyków z wyższym stężeniem. Pamiętaj jednak, że stężenie najwyższe, czyli 10% wit.B3, poleca się na skórę problematyczną – łojotokową, z trądzikiem. Dla cer ze skłonnością do przesuszenia nie są one wskazane.
Niacynamid w pielęgnacji włosów
Niacynamid znany jest z tego, że ogranicza wydzielanie sebum, ma właściwości łagodzące i wzmacniające – sprawdza się więc nie tylko w pielęgnacji cery, ale również skóry głowy i włosów. Na rynku dostępne są szampony, odżywki, wcierki, sera i maski o różnym stężeniu witaminy B3. Warto stosować je między innymi po to, aby zahamować wypadanie włosów i pobudzić skórę do wytwarzania nowych.
Z jakimi składnikami aktywnymi można łączyć niacynamid, a z jakimi nie?
Niacynamid można i warto łączyć w ramach codziennej pielęgnacji z retinolem. Retinol samodzielnie stosowany ma dość silne działanie, może podrażniać i przesuszać skórę, natomiast witamina PP działanie to łagodzi. Nie powinno się za to łączyć niacynamidu z witaminą C – niacynamid ma wysokie pH, a witamina C najlepiej działa na skórę w warunkach niskiego, kwaśnego, odczynu. Niacynamidu nie należy łączyć również z kwasami salicylowym, mlekowym czy glikolowym – takie połączenia mogą wywołać podrażnienie skóry.
Oczywiście jest sposób na to, aby korzystać z działania wszystkich tych składników aktywnych – wystarczy po prostu stosować je oddzielnie, np. witaminę B3 rano, a pozostałe wymienione – wieczorem.
Możliwe skutki uboczne stosowania niacynamidu
Niacynamid, jak każda inna substancja aktywna, może wywoływać skutki uboczne. To miejscowe podrażnienie i zaczerwienienie skóry określane jako „wysyp”. Pojawia się w przypadku, gdy preparat został wprowadzony zbyt szybko lub ma zbyt wysokie stężenie. W takim przypadku należy go odstawić na kilka dni i wybrać kosmetyk o niższym stężeniu witaminy PP. Objawy ustępują zwykle po kilku dniach.
Czy warto więc stosować niacynamid?
Oczywiście! Sprawdzi się on w pielęgnacji cery suchej, tłustej, wrażliwej i problematycznej. Ma wszechstronne działanie i prawidłowo stosowany, jest bezpieczny w użyciu. Regularna, kompleksowa pielęgnacja skóry pomoże Ci powstrzymać powstawanie niedoskonałości, poprawić koloryt cery, ujędrnić ją i wygładzić. Pamiętaj jednak, że kosmetyki to tylko jeden z elementów, obok diety, aktywności fizycznej i snu, procesu dbania o cerę.