Cienie pod oczami – jak się ich pozbyć


cienie pod oczami

Świeży i promienny wygląd twarzy to marzenie wielu kobiet. Niestety częstym problemem, który utrudnia osiągnięcie tego celu, są sińce pod oczami. Te ciemne i nieestetyczne obszary skóry wokół oczu sprawiają, że twarz wygląda na niezdrową i zmęczoną, co dla niektórych osób może być przyczyną dyskomfortu. Na szczęście istnieją sposoby pomagające zniwelować intensywność cieni pod oczami.

Jakie są przyczyny powstawania cieni pod oczami? O czym mogą świadczyć sińce wokół oczu? Co robić, aby się ich pozbyć? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Przyczyny cieni pod oczami

Skóra wokół oczu różni się od skóry na pozostałych częściach ciała – jest znacznie cieńsza, bardziej wrażliwa i wyjątkowo delikatna. Ponadto posiada dużo mniej gruczołów łojowych, które odpowiadają za odżywienie i nawodnienie. Wszystko to sprawia, że okolica oczu jest tak podatna na zmiany takie jak sińce, przebarwienia czy obrzęki.

Aby rozpocząć skuteczną walkę z cieniami pod oczami, należy dokonać dokładnej analizy i określić ich przyczynę. Dopiero wtedy możliwe będzie wdrożenie odpowiednich działań, które pomogą zlikwidować worki i cienie pod oczami. Przyczyn cieni wokół oczu jest wiele, ponadto są one bardzo zróżnicowane. Wśród najczęstszych powodów wymienić należy:

  • uwarunkowania genetyczne – niektóre osoby już od młodych lat mają wyjątkowo cienką i delikatną skórę wokół oczu, która powoduje, że naczynia krwionośne są bardziej widoczne.
  • palenie papierosów, nadmiar alkoholu, niezdrowa dieta – używki oraz brak odpowiednich składników odżywczych sprawia, że skóra wokół oczu staje się matowa i szara.
  • stres, nadmiar obowiązków, nieprzespane noce – nieprawidłowy tryb życia i przemęczenie powodują słabsze odżywienie i dotlenienie skóry oraz zastój limfy, co objawia się sińcami w wewnętrznych kącikach oczu.
  • anemia – niedobory pokarmowe, brak niezbędnych składników czy surowe diety odchudzające przyczyniają się pogorszenia stanu skóry pod oczami.
  • zwiększona produkcja melaniny – nagromadzenie tego naturalnego barwnika w skórze pod oczami powoduje powstanie przebarwień. Mogą one występować również podczas ciąży, w trakcie stosowania leków hormonalnych lub przy nadmiernej ekspozycji na słońce.
  • procesy starzenia – skóra z wiekiem staje się bardziej wiotka i cieńsza, przez co naczynka krwionośne w skórze wokół oczu stają się bardziej widoczne.
  • reakcje alergiczne – cienie pod oczami oraz podpuchnięte oczy często pojawiają się u alergików w okresie silnego pylenia. Mogą także być spowodowane przez uczulający składnik kosmetyków lub atopowe zapalenie skóry.

Rodzaje cieni pod oczami

W zależności od przyczyny możemy wyróżnić kilka najpopularniejszych rodzajów cieni wokół oczu:

  • naczyniowe – najbardziej powszechne, pojawiają się na skutek prześwitywania naczyń krwionośnych przez cienką skórę.
  • barwnikowe – to ciemne cienie, które powstają przy nadmiernym nagromadzeniu się melaniny pod oczami.
  • zanikowe – skóra twarzy z czasem traci swoją elastyczność i objętość, powodując zanikowe zmiany w obrębie twarzy, które z kolei powodują inne układanie się światłocienia w okolicy oczu.

Sposoby na cienie pod oczami

Osoby chcące zniwelować widoczność cieni pod oczami mogą skorzystać z wielu różnorodnych rozwiązań, od sprawdzonych kosmetyków, przez domowe sposoby, po zabiegi medycyny estetycznej.

Zdrowy styl życia

Zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu i unikanie używek to kluczowe elementy zachowania dobrej kondycji nie tylko skóry, ale i całego organizmu. Ważne jest odpowiednie nawodnienie oraz dieta bogata w warzywa i owoce, które zapewnią skórze odpowiednią ilość witamin, minerałów i składników odżywczych. Szczególnie wskazane są zielone warzywa takie jak jarmuż, sałata czy szpinak, które są bogate w przeciwutleniacze oraz chronią organizm przed wchłanianiem toksyn. Istotne jest również to, aby na co dzień ograniczyć ilość spożywanej soli, cukru, kofeiny oraz fast foodów.

Odpowiednia pielęgnacja

Delikatna skóra pod oczami wymaga szczególnej dbałości, warto więc zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Idealnym rozwiązaniem są kremy mające właściwości rozświetlające i rozjaśniające, które sprawią, że cienie i drobne zmarszczki będą mniej widoczne. Dobry krem pod oczy powinien zawierać także składniki nawilżające i wzmacniające. Bright Eye Cream rozświetlający krem pod oczy rozjaśnia okolicę oczu i sprawia, że staje się bardziej promienna, jednocześnie odżywiając ją i nawilżając. Praktycznym rozwiązaniem na obrzęk i sińce w okolicach oczu są także kremy z chłodzącym aplikatorem, który świetnie nadaje się do masażu.

Aby wybrać odpowiednie kosmetyki do tak delikatnej skóry, warto sprawdzić ich skład. Dobrze, aby znalazły się w nim takie składniki jak kwas hialuronowy, ceramidy, kofeina, wyciąg z miłorzębu japońskiego i świetlika, masło shea, koenzym Q10 oraz witaminy A, C, E i K.

Płatki pod oczy to kolejny produkt na sińce pod oczami. Wiele z nich może być stosowane na noc. Płatki te nasączone są aktywnymi składnikami, dzięki czemu rano, po ich zdjęciu, można cieszyć się jędrną i odżywioną skórą pod oczami.

Unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV nie wpływa korzystnie na skórę – przyczynia się do powstawania przebarwień, zaburza mikrokrążenie, osłabia naczynia krwionośne oraz przyspiesza rozpad włókien kolagenowych. Dlatego osoby borykające się z sińcami pod oczami powinny unikać zbyt częstego i długiego przebywania na słońcu, a latem koniecznie powinny nosić okulary przeciwsłoneczne i stosować kremy z filtrem.

Odpowiedni makijaż

Kluczowym elementem makijażu będzie tutaj korektor kryjący o odpowiednio dobranym kolorze. Warto zwrócić uwagę, by jego odcień nie był zbyt ciemny i nie odróżniał się od koloru reszty twarzy, w przeciwnym razie podkreśli on jeszcze bardziej podkrążone oczy. Kosmetyk należy delikatnie wklepać nie tylko w skórę pod oczami, ale również w wewnętrzne kąciki oczu.

Zimne okłady

Jednym z domowych sposobów na sińce są zimne okłady. Można także skorzystać z żelowych maseczek dostępnych w drogeriach. Te schłodzone produkty obkurczają naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą wokół oczu, dzięki czemu cienie stają się mniej widoczne.

Masaż

Oprócz samych kosmetyków istotne znaczenie ma również sposób ich aplikacji. Nakładając krem, należy wykonać delikatny masaż skóry wokół oczu. Najpierw opuszkami palców delikatnie gładzimy górną powiekę od kącików w stronę uszu, a następnie przechodzimy do gładzenia dolnej powieki w przeciwnym kierunku. Aplikowanie kremu w taki sposób działa dobrze również na podpuchnięte oczy i worki pod oczami. Delikatnie i regularnie wykonywany masaż skóry okolic oka poprawia jej kondycję i wygląd.

Drenaż limfatyczny

To zabieg, którego celem jest pobudzenie przepływu limfy – jej zastój objawia się workami i sińcami pod oczami. Drenaż wykonywany regularnie, może przynieść długotrwałe efekty. Prawidłowe wykonanie drenażu wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dlatego najlepiej udać się w tym celu do specjalisty.

Zabiegi medycyny estetycznej

Wiele osób chcących pozbyć się cieni pod oczami korzysta ze specjalistycznych zabiegów. Jedną z popularnych propozycji jest zabieg z użyciem lasera frakcyjnego, który ma na celu pobudzenie produkcji kolagenu odpowiedzialnego za gęstość skóry. Inną metodą jest wykorzystanie właściwości światła pulsującego, wspierającego procesy regeneracyjne skóry oraz tworzenie kolagenu. Do popularnych rozwiązań należą także zabiegi z kwasem hialuronowym oraz mezoterapia.

Czy cienie pod oczami mogą być objawem choroby?

Cienie pod oczami występują najczęściej po nieprzespanej nocy lub stresującym czy ciężkim dniu. Jeśli jednak pojawiają się nagle, pomimo odpowiedniej pielęgnacji i prowadzenia zdrowego stylu życia, nie należy ich lekceważyć. Warto zasięgnąć wtedy porady lekarza i wykonać podstawowe badania, ponieważ może to być objaw poważniejszej choroby.

Pojawienie się cieni pod oczami, może świadczyć o schorzeniach, takich jak:

  • niedoczynność tarczycy,
  • schorzenia wątroby i nerek,
  • anemia i niedobór żelaza,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zapalenie skórno mięśniowe,
  • alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (tzw. cienie alergiczne),
  • pasożyty (zwłaszcza owsiki),
  • cukrzyca,
  • alergie.

Wskazówką pomocną w poznaniu przyczyny sińców pod oczami może być ich barwa. Cienie pod oczami o fioletowej barwie często wynikają z niezdrowego stylu życia (papierosy, alkohol, stres, zmęczenie), zaburzeń układu krążenia lub chorób tarczycy, nerek, trzustki czy wątroby. Brązowe cienie pod oczami mogą wynikać ze słabego nawodnienia organizmu i niezdrowej diety, a także być objawem atopowego zapalenia skóry. Z kolei żółte cienie mogą pojawiać się u osób, które przebywają w mocno zanieczyszczonym środowisku.

Oprócz skóry wokół oczu warto obserwować także wygląd samej gałki ocznej. Przekrwienie spojówek, któremu towarzyszy obrzęk powiek może oznaczać, że mamy problem z alergicznym zapaleniem spojówek. Z kolei zaczerwienione gałki oczne i fioletowe zasinienie może być efektem zbyt długiego czasu spędzonego przed ekranem monitora.

Cienie pod oczami – podsumowanie

Okolice oczu to wyjątkowo delikatna strefa twarzy, dlatego o skórę pod oczami należy zadbać w odpowiedni sposób. Sińce wokół oczu mogą mieć różne przyczyny – mogą być uwarunkowane genetycznie, być efektem niewyspania, oznaką upływającego czasu lub objawem schorzenia. Dlatego, aby móc skutecznie zniwelować sińce pod oczami, ważne jest poznanie ich dokładnej przyczyny. Zawsze jednak warto zadbać o właściwą pielęgnację skóry pod oczami, używając dedykowanych kosmetyków.

Oceń ten post
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...