Jak chronić skórę przed słońcem?


piękna kobieta z zadbaną skórą

Pierwsze promienie słoneczne kuszą nas i zachęcają do przebywania na świeżym powietrzu i korzystania z tak upragnionego ciepła. Słońce dodaje energii i poprawia nasze samopoczucie. Ale kąpiele słoneczne to nie tylko przyjemność – to również poważne zagrożenie dla zdrowia i wyglądu naszej skóry twarzy. Jak więc korzystać z nich mądrze i bezpiecznie? Jak chronić skórę przed słońcem i dlaczego w ogóle powinniśmy to robić?

Dlaczego należy chronić skórę przed słońcem?

Promieniowanie słoneczne pozwala naszym organizmom syntetyzować w skórze witaminę D, co jest oczywistą korzyścią dla naszego zdrowia. Poza tym jednak, jeśli nie zapewnimy sobie odpowiednich środków bezpieczeństwa, promieniowanie ultrafioletowe może wywołać szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych:

  • zbyt częste korzystanie z kąpieli słonecznych przyspiesza starzenie się skóry – uszkadza komórki skóry, które produkują włókna kolagenu i elastyny odpowiadające za sprężystość skóry. U osób, które niewystarczająco chronią się przed promieniowaniem UV zauważa się wyraźnie przedwczesne starzenie;
  • jeśli zbyt często i na zbyt długo wystawiasz swoją skórę na promienie UV bez odpowiedniej ochrony, ryzykujesz w najgorszym razie oparzenia słoneczne. W najlepszym szybko zauważysz, że masz suchą skórę, która po kilku dniach zacznie swędzieć i łuszczyć się. Szkody doznać mogą również Twoje włosy;
  • promieniowanie UV może na tyle poważnie uszkodzić skórę, że przy regularnej ekspozycji na nie wzrasta ryzyko zachorowania na czerniaka i inne nowotwory skóry;
  • promieniowanie słoneczne może również uszkodzić wzrok, co jest związane z wolnymi rodnikami niszczącymi białka wchodzące w skład struktur oka.

Warto wiedzieć, że promieniowanie słoneczne składa się z dwóch frakcji:

  • promieniowanie UVA – jest szczególnie niebezpieczne, bowiem głęboko penetruje skórę i dochodzi do tkanki podskórnej, której uszkodzenie może pobudzić produkcję wolnych rodników i wywołać chorobę nowotworową;
  • promieniowanie UVB – dociera w płytsze warstwy skóry, ale w nadmiarze również może powodować zmiany nowotworowe tego narządu.

Dlatego też niezależnie od tego, jak bardzo kochasz się opalać, musisz chronić swoją skórę przed promieniowaniem UVA i UVB.

Najważniejsze zasady ochrony przeciwsłonecznej

Nieograniczone wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych może spowodować znacznie gorsze konsekwencje niż poparzenia słoneczne i są one trudne lub wręcz niemożliwe do odwrócenia. Skóra twarzy jest na nie szczególnie narażona – jest delikatna i nie da się jej ukryć pod odzieżą – ale na szczęście są inne, nawet bardziej skuteczne, sposoby ochrony.

Stosuj kosmetyki przeciwsłoneczne dostosowane do Twojej skóry twarzy

Czyli kremy przeciwsłoneczne z filtrem SPF chroniącym skórę przed działaniem słońca. Jaki krem przeciwsłoneczny można określić jako “dobry”? Taki, który będzie dawał wystarczającą ochronę przeciwsłoneczną? Dobre kremy to takie, które mają filtry przeciwsłoneczne nie niższe niż SPF 30, optymalnym wyborem jest SPF 50 (w przypadku twarzy) lub, w przypadku kremu do skóry ciała, nie niższe niż SPF 30. Koniecznie wybierz krem przeciwsłoneczny, który chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.

Zawsze warto wybierać wodoodporny krem ochronny, nie tylko wtedy, gdy spędzasz czas nad wodą. Nawet jeśli nie korzystasz z kąpieli w basenie lub morzu, Twoja skóra pod wpływem wysokiej temperatury poci się i cały czas jest lekko wilgotna. Zwykły krem szybko więc z niej spłynie, a krople potu działają jak maleńkie soczewki skupiające promieniowanie słoneczne na skórze. A jeśli postanowisz popływać, pamiętaj, że promienie UVA i UVB docierają także pod wodę – bez odpowiednich kosmetyków Twoja ochrona nie będzie dobra.

Regularnie aplikuj kolejne warstwy kremu

Jeśli myślisz, że wystarczy jednorazowe nałożenie preparatu, aby ochronić skórę przed nadmiarem słońca, to jesteś w błędzie. Odpowiednia aplikacja kosmetyków polega na posmarowaniu skóry na całej jej powierzchni na około pół godziny przed wyjściem na słońce i uzupełnianiu warstwy co około 2 – 3 godziny oraz po każdej kąpieli w wodzie.

Ochrona skóry pod oczami i ochrona ust

Filtry UV powinny zapewniać skuteczną ochronę także skórze pod oczami i ustom. Ich bezpośrednia ekspozycja na promienie słoneczne (promienie UV) może spowodować ich poparzenie i przyspieszyć proces starzenia. Należy więc wybierać kremy z wysokim filtrem SPF i regularnie powtarzać aplikację preparatu. Koniecznie także załóż dobre okulary przeciwsłoneczne, które ochronią oczy i delikatną skórę wokół nich przed słońcem.

Należy pamiętać również o nakryciu głowy – kapelusz z szerokim rondem to dodatkowa ochrona, z której nie warto rezygnować. Osłania od słońca całą twarz oraz ramiona i kark zapobiegając poparzeniom słonecznym. Kolejną korzyścią jest oczywiście ochrona włosów, które pod wpływem promieni słonecznych stają się przesuszone i płowieją. Noś więc kapelusz nawet wtedy, gdy stosujesz krem z filtrem.

Ochrona przed słońcem a promieniowanie słoneczne – Co jeszcze warto wiedzieć?

Promienie słoneczne przenikają przez szkło, a więc szyba samochodu nie stanowi dla naszej skóry żadnej ochrony przed ich działaniem, dlatego też ochrona przeciwsłoneczna wskazana jest także podczas jazdy samochodem. Jeśli tylko możesz, prowadź samochód w okularach przeciwsłonecznych i nie zapomnij o aplikacji kremu na skórę. Nałożony filtr przeciwsłoneczny pomoże uniknąć jednostronnego lub nierównego opalenia – ochronę skóry rozpocznij jeszcze przed podróżą. Również odzież nie powstrzymuje ich w całości, latem musisz więc chronić skórę przed słońcem za pomocą kremów także w tych miejscach, które są zasłonięte przez ubrania czy strój kąpielowy.

“Odbijaj” promienie słoneczne

Choć zapewne możliwość spędzenia całego dnia na plaży wydaje Ci się szalenie kusząca, unikaj ekspozycji na słońce w godzinach, gdy operuje ono najbardziej intensywnie, a więc między 11 a 16. Dodatkowo, aby wspomóc ochronę przed słońcem, warto nosić jasne ubranie (jasne, białe barwy odbijają światło słoneczne) i stosować nakrycie głowy.

Co ważne podczas wypoczynku nad wodą zawsze należy wycierać mokre ciało, pozostawione krople działają jak mikrosoczewki, skupiając promieniowanie słoneczne, które może w znaczny sposób uszkadzać skórę (doprowadzić do oparzenia słonecznego).

Pamiętaj, że moc filtrów w różnych kosmetykach nie sumuje się. Jeśli używasz podkładu z filtrem (np. SPF 15), to nie wystarczy zaaplikować kremu z SPF 35 aby uzyskać wystarczającą ochronę. Mimo wszystko powinnaś nałożyć na twarz krem z filtrem SPF 50.

Podsumowanie

Promienie słońca są potrzebne naszej skórze i całemu organizmowi – produkowana dzięki ich obecności witamina D zapewnia nam dobrą odporność i poprawia nasze samopoczucie stymulując produkcję endorfin. Ale słońce może też nam szkodzić, uszkadzając skórę, powodując poparzenia i przyspieszając jej starzenie. Dlatego tak ważne jest, aby zapewniać jej skuteczną ochronę przez cały dzień.

Oceń ten post
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...