Świadoma pielęgnacja
Jak i czym najlepiej myć twarz?
Skóra twarzy codziennie narażona jest na kontakt z drobnoustrojami i zanieczyszczeniami w postaci cząsteczek kurzu czy smogu. To dlatego tak istotna jest odpowiednia pielęgnacja cery, która umożliwi usunięcie nagromadzonych w ciągu dnia zanieczyszczeń. Dlaczego prawidłowe mycie twarzy ma duże znaczenie i co warto wziąć pod uwagę przy wyborze kosmetyku do oczyszczania skóry? Kiedy należy myć twarz i o czym należy pamiętać, wykonując codzienną pielęgnację? Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak i czym najlepiej myć twarz!
Dlaczego prawidłowe mycie twarzy jest tak ważne?
Każdego dnia twarz wystawiana jest na działanie różnych czynników, często w dużo większym stopniu niż inne części ciała. Delikatna skóra twarzy musi stawić czoła zarówno ekspozycji na promienie słoneczne, jak i kontaktowi z wieloma zanieczyszczeniami, szczególnie w dużych miastach.
Regularne i dokładne oczyszczanie cery jest podstawą zdrowego wyglądu twarzy. Brak odpowiedniej pielęgnacji sprawia, że zanieczyszczenia i bakterie wnikają w głąb skóry, nierzadko powodując powstanie stanów zapalnych i pojawienie się wyprysków lub przebarwień. Systematyczne usuwanie martwego naskórka i codzienne mycie twarzy w połączeniu z prawidłową pielęgnacją skóry mogą odwdzięczyć się piękną, promienną cerą, wolną od uciążliwych i wpływających na samopoczucie zmian skórnych.
Jak wybrać kosmetyk do mycia twarzy?
Przymierzając się do wyboru odpowiedniego preparatu do oczyszczania cery, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim należy poznać swoją skórę i jej potrzeby, a następnie wybrać kosmetyk, który w składzie nie będzie zawierał podrażniających substancji. Ponadto warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak forma preparatu i akcesoria ułatwiające codzienną pielęgnację.
#1 Określ typ swojej cery
Wyróżniamy trzy podstawowe typy cery: normalną, tłustą oraz suchą. Skóra normalna zwykle nie wykazuje problemów z przetłuszczaniem lub przesuszaniem, a na twarzy nie występują defekty. Do jej pielęgnacji można stosować uniwersalne kosmetyki, przeznaczone do każdego typu cery.
Skóra tłusta z kolei wykazuje skłonności do przetłuszczania w tzw. strefie T (w okolicy czoła nosa i brody), a do jej pielęgnacji należy stosować kosmetyki, które nie zapychają porów i nawilżają tkanki. Skóra sucha, jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia się występowaniem przesuszeń. Do jej pielęgnacji należy używać nawilżających preparatów, które ułatwią odbudowę tzw. bariery hydrolipidowej.
Ponadto możemy wyróżnić cztery podtypy cery, co jeszcze bardziej ułatwia znalezienie odpowiedniego kosmetyku. Zaliczamy do nich: cerę dojrzałą, naczyniową, wrażliwą i trądzikową. W przypadku cery dojrzałej, warto wybierać preparaty o działaniu nawilżającym i ujędrniającym, zaś w przypadku cery naczyniowej doskonale sprawdzi się kosmetyk odżywiający i wzmacniający skórę. Posiadając cerę wrażliwą i trądzikową, należy pamiętać o niestosowaniu kosmetyków o silnym, podrażniającym działaniu i takich, które mogą zapychać pory.
#2 Sprawdź skład kosmetyków
Znając typ i podtyp cery, można określić jakie składniki mają pozytywny, a jakie negatywny wpływ na skórę twarzy. Poszukując odpowiedniego kosmetyku, warto więc przeanalizować jego skład i poznać działanie poszczególnych substancji. Poświęcając nieco czasu na analizę składu preparatu, można zniwelować ryzyko ewentualnego niekorzystnego wpływu na cerę.
#3 Określ formę preparatu do mycia twarzy
Kosmetyki do mycia twarzy występują w różnych formach, aby codzienna pielęgnacja była czystą przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. I tak możemy wyróżnić płyny micelarne, żele, kremy do oczyszczania, mleczka oraz kosmetyki w formie delikatnej pianki.
Wybór rodzaju kosmetyku zależy w głównej mierze od własnych preferencji. Warto jednak pamiętać, że w przypadku cery wrażliwej i suchej dobrym rozwiązaniem będzie delikatne mleczko lub lekka pianka do mycia twarzy, zaś w przypadku cery normalnej, tłustej i dojrzałej można śmiało postawić na kosmetyki o nieco mocniejszym działaniu.
#4 Akcesoria do mycia twarzy
Mając wybrany idealny preparat, warto również przemyśleć zakup akcesoriów, które przyspieszą proces oczyszczania skóry. Są to m.in. soniczne, elektryczne, silikonowe lub manualne szczoteczki. Każde z akcesoriów ułatwia nakładanie i rozprowadzanie preparatu na twarzy, co upraszcza wypracowanie codziennego pielęgnacyjnego rytuału. Nie są one jednak niezbędne.
Kiedy myć twarz – rano czy wieczorem?
Wiele osób myśli, że umycie twarzy wieczorem wystarczy do utrzymania zdrowej i gładkiej cery. Nic bardziej mylnego! Choć to w ciągu dnia twarz wystawiona jest na działanie największej ilości zanieczyszczeń, wieczorne mycie cery jest tylko częścią prawidłowej pielęgnacji skóry twarzy.
Niezmiernie ważne jest także dokładne oczyszczanie cery rano, gdyż nocą organizm również wydziela nadmiar sebum, które należy usunąć. Ponadto na pościeli mogą znajdować się różne bakterie i drobnoustroje, a pozostawianie ich na nieumytej po całej nocy twarzy może prowadzić do powstawania stanów zapalnych i pojawiania się wyprysków.
Mycie twarzy – o czym należy pamiętać przy codziennej pielęgnacji twarzy?
Codzienna pielęgnacja cery wcale nie należy do najtrudniejszych zadań. Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad, które sprawią, że oczyszczanie będzie efektywne i nie wywoła podrażnień na delikatnej skórze twarzy. Przede wszystkim należy pamiętać o stosowaniu kosmetyków przeznaczonych wyłącznie do pielęgnacji twarzy. Mycie twarzy mydłem lub żelem pod prysznic może prowadzić do przesuszenia skóry, specyficznego uczucia ściągnięcia.
Ponadto warto zadbać o odpowiednią temperaturę wody. O ile dzień warto rozpocząć od delikatnego pobudzenia cery chłodną wodą, to stosowanie zimnej wody do oczyszczania twarzy w większości przypadków nie przyniesie oczekiwanych efektów, gdyż kosmetyki pozostawiają na skórze tłustą warstwę. Do codziennego mycia warto więc wybierać wodę letnią, która ułatwi usuwanie nadmiaru sebum i zmywanie preparatów do pielęgnacji cery.
Warto również pamiętać o regularnym peelingowaniu cery. Peeling umożliwia głębokie oczyszczenie porów z nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń, co zmniejsza ryzyko powstawania zmian skórnych. W przypadku skóry normalnej i tłustej, peeling można wykonywać 2-3 razy w tygodniu, zaś w przypadku skóry suchej warto peelingować twarz raz w tygodniu, by jej nie podrażniać.
Zarówno poranne, jak i wieczorne mycie twarzy warto zakończyć zastosowaniem kilku kosmetyków o dobroczynnym działaniu. Mowa tu m.in. o toniku, który przywraca skórze prawidłowe pH i ułatwia wchłanianie składników o pozytywnym działaniu na cerę. Po tonizacji warto nałożyć na skórę serum i krem o działaniu dostosowanym do aktualnych potrzeb skóry twarzy.
Mówiąc o codziennej pielęgnacji twarzy należy także wspomnieć o stosowaniu zdrowej, zbilansowanej diety. Warto pamiętać, że styl życia i jedzenie, jakie spożywamy, mają ogromny wpływ na wygląd naszej skóry. To dlatego tak ważne jest wykluczenie z diety lub ograniczenie w niej produktów przetworzonych i bogatych w tłuszcze nienasycone i cukry. Warto również wypracować sobie zdrowe nawyki takie jak masowanie twarzy, wykonywanie jogi twarzy, czy regularne stosowanie maseczek odżywiających i regenerujących.
Podsumowanie
Wbrew pozorom świadoma pielęgnacja twarzy wcale nie wiąże się z licznymi zabiegami i spędzaniem mnóstwa czasu przed lustrem. Aby cieszyć się zdrową, promienną cerą warto zadbać o prawidłowe oczyszczanie twarzy przy użyciu przeznaczonych do tego preparatów. Ponadto warto pamiętać, że podstawą zdrowej skóry jest nie tylko odpowiednia pielęgnacja, ale także dbanie o swój organizm „od środka”, stosując prawidłową dietę. Korzystny wpływ na wygląd cery mają także masaż i joga twarzy oraz regularne odżywianie skóry maseczkami.