Jak łączyć składniki aktywne kosmetyków?


pielęgnacja twarzy

Składniki aktywne występują w wielu kosmetykach przeznaczonych do codziennego stosowania. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jednoczesne stosowanie kilku kosmetyków z różnymi składnikami aktywnymi może wykluczać ich działanie, a nawet prowadzić do podrażnień i problemów skórnych. Czym z medycznego punktu widzenia są składniki aktywne, jakie wyróżniamy ich rodzaje i jakimi zasadami należy kierować się przy ich łączeniu? Jakich połączeń unikać, aby działanie składników było skuteczne? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zasadach stosowania kosmetyków z aktywnymi substancjami w składzie!

Czym są składniki aktywne w kosmetykach?

Składniki aktywne, nazywane także substancjami czynnymi to główne substancje, odpowiedzialne za konkretne działanie kosmetyku. To jaki wpływ będzie miał preparat na skórę, zależy od ilości i stężenia składników aktywnych w składzie produktu. Poza składnikami aktywnymi, w kosmetykach znajdują się także tzw. substancje bazowe, umożliwiające uzyskanie wymaganej formuły preparatu (np. kremu lub żelu), składniki konsystencjotwórcze, konserwanty odpowiedzialne za brak rozwoju mikroorganizmów w kosmetyku oraz substancje zapachowe i pomocnicze.

Rodzaje składników aktywnych

Stosowane przy produkcji kosmetyków składniki aktywne mogą wykazywać się różnorodnym działaniem. Zastosowanie konkretnych substancji w składzie preparatu uzależnione jest od efektu, jaki ma on wywoływać. Producenci przy tworzeniu kosmetyków najczęściej wykorzystują różnego rodzaju kwasy (AHA, BHA, PHA, kwas hialuronowy i wiele innych), a także substancje takie jak ceramidy, peptydy, retinol, wąkrotę azjatycką, czy niacynamid. Jakie działanie mogą wykazywać wymienione składniki aktywne?

Właściwości najpopularniejszych składników aktywnych

#1 Kwasy AHA, BHA i PHA

Do kwasów AHA zaliczamy m.in.: kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas migdałowy, a także kwasy owocowe (jabłkowy, cytrynowy czy winowy). Składniki te mogą wpływać na poprawę wyglądu skóry poprzez branie udziału w procesach rogowacenia i wymiany znajdujących się w skórze komórek. Ponadto kwasy AHA mogą przyczyniać się do złuszczania naskórka, co z kolei ułatwia oczyszczanie twarzy i może wykazywać działanie przeciwbakteryjne.

Zawartość w kosmetykach kwasu mlekowego może przyczyniać się do ograniczenia występowania zaskórników i stanów zapalnych. Ponadto składnik może nawilżać skórę twarzy i poprawiać jej kondycję. Kwas glikolowy z kolei może regulować wydzielanie sebum i usuwać z cery martwe komórki, sprawiając, że staje się ona miękka w dotyku. Kwasy migdałowy i owocowe poza możliwym działaniem złuszczającym, mogą poprawiać koloryt skóry i wpływać pozytywnie na występujące pod skórą zmiany i zapalenia.

Stosowanym w kosmetykach kwasem BHA jest kwas salicylowy. Pozyskuje się go z korzenia wierzby białej, a jego dobroczynne działanie na skórę zauważono już wiele lat temu. Kwas salicylowy, podobnie jak kwasy z grupy AHA, może wykazywać działanie złuszczające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Z tego też powodu producenci preparatów często decydują się na połączenie w składzie kwasów z obu grup.

Do kwasów PHA zaliczamy m.in.: glukonolakton, glukoheptanolakton oraz kwas laktobionowy. Każdy z wymienionych składników może wykazywać właściwości przeciwzapalne i nawilżające, a kosmetyki z wyższym stężeniem substancji mogą zmniejszać przebarwienia posłoneczne i potrądzikowe. Ponadto kwasy z grupy PHA mogą wspomagać syntezę kolagenu odpowiedzialnego za zdrowy wygląd skóry, a także mogą wygładzać i nawilżać cerę.

#2 Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy (w skrócie HA) to kolejny często spotykany w kosmetykach składnik aktywny. Zadaniem substancji jest tworzenie trwałych połączeń włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za jędrność skóry twarzy. Ponadto kwas hialuronowy może działać łagodząco na podrażnienia i stany zapalne, a także nawilżać skórę, dzięki czemu staje się ona gładka i miła w dotyku.

#3 Kwas askorbinowy – witamina C

Stosowana w kosmetykach witamina C może wykazywać działanie spowalniające procesy starzenia się skóry wywołane dymem papierosowym lub promieniowaniem UV. Ponadto kwas askorbinowy może rozjaśniać pojawiające się na cerze przebarwienia, a także działać przeciwzapalnie i regenerująco.

#4 Kwas azelainowy

Kwas azelainowy wytwarzany jest naturalnie przez składniki flory skórnej, a w kosmetyce pozyskuje się go z ziaren zbóż. Według ekspertów substancja ta łagodzi stany zapalne i może ograniczać rozprzestrzenianie się na skórze bakterii. Ponadto kwas może rozjaśniać przebarwienia, złuszczać naskórek i zapobiegać zatykaniu ujść gruczołów łojowych.

#5 Ceramidy

Ceramidy to substancje tłuszczowe, które można ujrzeć w składach kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery suchej i dojrzałej. Ich zadaniem jest wspieranie naturalnych funkcji ochronnych skóry i poprawa poziomu nawilżenia. Preparaty z ceramidami mogą regenerować naskórek, poprawiać jędrność cery i wpływać pozytywnie na jej koloryt, jednocześnie zapobiegając utracie wody i szybszemu pojawianiu się zmarszczek.

#6 Peptydy

Peptydy to składniki aktywne, które mogą wykazywać działanie wspierające przenikanie innych składników do głębszych warstw skóry twarzy. Ponadto substancje te mogą przyczyniać się do poprawy jędrności i elastyczności skóry dzięki pobudzaniu syntezy kolagenu i elastyny. Warto dodać, że peptydy mogą wykazać działanie rozluźniające mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek mimicznych, dzięki czemu mogą one stać się mniej widoczne.

#7 Retinol

Retinol to forma witaminy A, która może przyspieszać produkcję włókien kolagenowych, co z kolei może przyczynić się do zmniejszenia widoczności zmarszczek i zmian skórnych. Ponadto retinol może zmniejszać przebarwienia i przyczyniać się do szybszego złuszczania martwego naskórka.

#8 Wąkrota azjatycka

Pod pojęciem wąkroty azjatyckiej kryje się substancja, zawierająca w sobie połączenie kilku składników aktywnych. Według ekspertów wąkrota może wykazywać działanie zapobiegające uszkodzeniom tkanek i przyspieszające syntezę kolagenu i elastyny. Ponadto substancja może przyczynić się do opóźnienia powstawania zmarszczek oraz nawilżać i regenerować tkanki skóry.

#9 Niacynamid

Niacynamid (znany także jako niacyna lub witamina PP) to pochodna witaminy B3 o szerokim zastosowaniu w kosmetologii. Substancja może normalizować pracę gruczołów łojowych, tym samym redukując wydzielanie sebum. Ponadto składnik ten może działać przeciwzapalnie, łagodząco i nawilżająco, tym samym przywracając cerze naturalny koloryt i zdrowy wygląd.

Zasady łączenia składników aktywnych

Na rynku kosmetycznym można znaleźć mnóstwo preparatów zawierających w swoich składach substancje aktywne. Niewiele osób jednak decyduje się na przeczytanie składów kosmetyków przed ich zakupem, przez co często na pielęgnacyjnej półce lądują produkty z wykluczającymi się wzajemnie lub powodującymi podrażnienia skóry substancjami.

Znajomość zasad łączenia składników aktywnych może przyczynić się do zwiększenia efektywności codziennej pielęgnacji twarzy, jednocześnie ograniczając ryzyko wystąpienia zaczerwienienia i stanów zapalnych. Poniżej przeczytasz najważniejsze zasady, którymi należy kierować się przy regularnym używaniu kosmetyków o silnym działaniu.

Jak łączyć kwasy AHA i BHA?

Kwasy AHA i BHA, ze względu na możliwe działanie złuszczające naskórek, doskonale komponują się ze składnikami o działaniu nawilżającym, takimi jak kwas hialuronowy, czy ceramidy. Do połączeń, których nie należy stosować, zaliczamy:

  • Kwasy AHA/BHA + niacynamid – Połączenie składników neutralizuje ich działanie, jednocześnie tworząc kwas nikotynowy o działaniu podrażniającym skórę twarzy.
  • Kwasy AHA/BHA + kwas askorbinowy – Połączenie m.in. kwasu glikolowego z witaminą C może wywołać poważne podrażnienia skóry.
  • Kwasy AHA/BHA + peptydy – Ze względu na zbyt niski poziom pH, peptydy tracą swoje właściwości po połączeniu z kwasami.
  • Kwas glikolowy + retinol – Kwasy AHA i retinol wykazują podobne działanie, dlatego jednoczesne stosowanie obu substancji może przyczynić się do powstawania podrażnień i zaburzeń funkcji ochronnych naskórka.
  • Kwas glikolowy + kwas salicylowy – Połączenie silnych kwasów z grup AHA i BHA może wywołać podrażnienia i zbyt mocną reakcję cery na zastosowanie składników. Podobna zasada dotyczy kwasu lipohydroksylowego (pochodnej kwasu salicylowego o łagodniejszym działaniu).

Z czym nie łączyć kwasu hialuronowego?

Nie ma szczególnych przeciwwskazań dotyczących łączenia składników aktywnych z kwasem hialuronowym. Jedną z ważnych zasad jest pamiętanie o aplikowaniu kwasu przed użyciem olejów naturalnych, gdyż tworząca się po ich zastosowaniu warstwa ochronna mogłaby zapobiec przenikaniu kwasu do tkanek skóry.

Kwas hialuronowy warto łączyć ze składnikami takimi jak witamina C i niacynamid, tworząc nawilżający duet. Ponadto HA można łączyć z retinolem i kwasem salicylowym jako ukojenie po silnie złuszczającej kuracji.

Ceramidy i peptydy – z czym nie łączyć?

Ceramidy nie wchodzą w niepożądane lub niebezpieczne działanie z innymi składnikami aktywnymi i tworzą doskonałe połączenie z kwasami AHA, BHA, retinolem, kwasem hialuronowym, witaminą C oraz niacynamidem. Należy jednak pamiętać, że pod wpływem detergentów, rozpuszczalników i środków myjących, ceramidy ulegają naturalnemu rozpadowi.

W przypadku peptydów nie należy łączyć ich z kwasami AHA i BHA, a także z kosmetykami zawierającymi witaminę C ze względu na utratę właściwości w zbyt kwaśnym środowisku. Aby wzmocnić działanie peptydów, zaleca się stosowanie przy pielęgnacji preparatów zawierających kwas hialuronowy, ceramidy i retinol.

Czy można łączyć retinol z witaminą C?

Nie zaleca się łączenia retinolu i kwasu askorbinowego ze względu na wykluczające się działanie obu substancji. Retinol może wykazywać działanie oksydacyjne, zaś witamina C antyoksydacyjne, dlatego chcąc stosować w codziennej pielęgnacji oba składniki aktywne, należy zadbać, aby jeden z nich znalazł się przy pielęgnacji porannej, a drugi przy wieczornej.

Jakie kwasy można łączyć?

Do bezpiecznych połączeń kwasów zaliczamy przede wszystkim duet stworzony z kwasu hialuronowego i kwasu z grupy AHA, BHA i PHA. Składniki te uzupełniają się nawzajem, dzięki czemu mogą wykazywać efektywne działanie złuszczająco-nawilżające.

Podsumowanie

Składniki aktywne to substancje o silnym działaniu, mające wpływ na efektywność codziennego stosowania kosmetyków. Decydując się na wprowadzenie do pielęgnacji preparatów z czynnikami aktywnymi w składzie, warto skonsultować swój wybór z dermatologiem, który określi wpływ substancji na kondycję skóry. Ponadto warto samodzielnie przeanalizować skład kosmetyków i określić na podstawie powyższych informacji, czy połączenie ich z dotychczas używanymi preparatami będzie skuteczne i bezpieczne.

Oceń ten post
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
Więcej
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
Więcej
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...
Więcej