Jaki krem z filtrem do twarzy wybrać?


krem z filtrem

Lato jest w pełnym rozkwicie, robi się coraz cieplej, a my coraz chętniej wystawiamy nasze ciała na promienie słoneczne – i choć warto to robić choćby ze względu na naturalne uzupełnienie poziomu witaminy D3 w naszych organizmach, to jednak warto robić to rozsądnie. Promieniowanie słoneczne ma bowiem zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na skórę. Dowiedz się jaki krem z filtrem do twarzy wybrać i jak go stosować, aby cieszyć się bezpiecznymi kąpielami słonecznymi.

Promieniowanie słoneczne – dlaczego warto chronić przed nim skórę?

Przed promieniowaniem słonecznym warto i należy chronić nie tylko skórę twarzy, ale również ciała – niezależnie od wieku czy płci. To, że nadmierna ekspozycja skóry na promienie słoneczne może wywołać groźne w skutkach i bolesne oparzenia słoneczne, wie każdy. Ale nie każdy wie, że negatywne skutki zdrowotne mogą wywołać także te kąpiele słoneczne, które nie kończą się oparzeniami, ale które są po prostu regularne. Jak cierpi na nich nasza skóra?

Częste opalanie przyspiesza procesy starzenia się skóry – pod wpływem promieniowania UV uszkodzeniu ulegają naturalne włókna kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za utrzymanie jędrności i sprężystości skóry. Opalanie przesusza również skórę, przez co przyspiesza powstawanie zmarszczek. Jeśli więc zmagasz się z pierwszymi oznakami starzenia się i wiotkości skóry, koniecznie wybierz dla siebie skuteczną ochronę przeciwsłoneczną.

Krem SPF ma również za zadanie wspomóc ochronę skóry przed wyjątkowo podstępnym i niebezpiecznym nowotworem skóry – czerniakiem, którego ryzyko wystąpienia związane jest również bezpośrednio właśnie z częstą ekspozycją na działanie promieni słonecznych.

Frakcje promieniowania UV

Promieniowanie UV składa się z trzech frakcji określanych długością fali światła:

  • promieniowanie UVA – ma zdolność do przenikania przez odzież, mgłę, wodę i szkło. Ryzyko związane z promieniowaniem UVA wynika z faktu, iż nie wywołuje ono rumienia, ale skutecznie przyspiesza starzenie się skóry;
  • promieniowanie UVB – jego udział w promieniowaniu UV jest minimalny (ok. 0,5%), ale i tak może wywoływać poparzenia, dociera bowiem do głębokich warstw skóry. To ono właśnie powoduje opaleniznę;
  • promieniowanie UVC – uszkadza DNA komórkowe, może więc wywoływać raka skóry.

Jak chronić skórę przed promieniowaniem UV?

Podstawą ochrony przeciwsłonecznej jest odpowiednio dobrany krem z filtrem SPF, który chroni skórę na dwa możliwe sposoby – w zależności od tego, czy wybierzesz filtry mineralne czy też chemiczne. Jaki filtr SPF powinien mieć krem ochronny i na co jeszcze należy zwrócić uwagę wybierając go?

Filtry chemiczne a filtry mineralne – co trzeba o nich wiedzieć?

Jeśli wybierzesz krem z filtrem mineralnym, to będzie to krem zawierający w swoim składzie dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Te dwa minerały tworzą na skórze ochronną warstwę, która rozprasza i odbija promieniowanie słońca od skóry, stąd ich inna nazwa – filtry fizyczne. Warto wybrać taki, który oprócz dwutlenku tytanu zawiera również kwas hialuronowy nawilżający skórę. Mineralny krem ochronny ma lekką konsystencję, więc nie obciąża skóry i nadaje się do każdego typu cery, również tej wrażliwej. Często powoduje jednak bielenie skóry, warto więc wybrać krem mineralny w formie fluidu koloryzującego.

Filtr chemiczny działa zupełnie inaczej – pochłania promieniowanie słoneczne i zamienia je na energię cieplną, która jest całkowicie nieszkodliwa dla zdrowia. Pamiętaj, że po filtrach chemicznych koniecznie trzeba dobrze oczyścić skórę, mają one bowiem tendencję do zatykania jej porów. Zapewniają dobrą ochronę i mają przyjemną konsystencję, można je dopasować do każdego typu skóry.

Filtry mieszane – zawierają w sobie zarówno filtr mineralny, jak i chemiczny, działają więc na dwa sposoby.

Jaki kosmetyk ochronny wybrać?

Dobry krem z filtrem to taki, który nie tylko zapewnia wysoką ochronę, ale ma także właściwości pielęgnujące skórę. Warto wybierać kremy o właściwościach antyoksydacyjnych (np. z witaminą C) oraz zapewniające odpowiedni współczynnik ochrony przeciwsłonecznej i odpowiednio dopasowane do rodzaju cery. Jeśli planujesz kąpiele w wodzie, wybierz wodoodporną formułę.

Sporo wątpliwości wzbudza wybór odpowiedniej wartości filtrów przeciwsłonecznych – na rynku dostępne są kremy z filtrem SPF od 10 do nawet 50. Czy rzeczywiście jednak najlepszy krem to ten, który zawiera najwyższy filtr? Niekoniecznie. Trzeba pamiętać, że im wyższy filtr, tym wprawdzie wyższa ochrona przeciwsłoneczna, ale też wyższa zawartość składników aktywnych w produkcie.

Optymalnym wyborem będzie więc zakres od 30 do 50 SPF. Już SPF 30 chroni przed promieniowaniem UVB w aż 97%. To, jaki poziom ochrony ostatecznie wybierzesz, powinno zależeć od tego, jaki masz fototyp skóry. Osoby z ciemną karnacją mogą zdecydować się na mniejszy poziom ochrony, natomiast osoby z cerą jasną – na jak najwyższy.

Kremy z filtrem należy stosować odpowiednio do swojego typu cery – dobrze dobrane kremy łatwo rozsmarowują się na powierzchni skóry, nie powodują podrażnień, mają działanie nawilżające. Przykładem takiego produktu jest Repair Cream SPF 50+. Pamiętaj, że jeśli planujesz kąpiele w morzu czy jeziorze, powinnaś lub powinieneś wybrać wodoodporny krem z filtrem.

Oto jak dobrać krem z filtrem do typu cery:

  • krem do cery tłustej i mieszanej – wybierz lekki krem ochronny, który nie zatyka porów skóry i nie powoduje jej przetłuszczania się,
  • krem do cery wrażliwej i atopowej – najlepiej sprawdzą się filtry fizyczne, które nie wchodzą w reakcję ze skórą, a jedynie pokrywają ją cienką warstwą ochronną,
  • krem do skóry dojrzałej i suchej – jeśli masz cerę suchą, odwodnioną lub dojrzałą, kup dobrej jakości krem, który działa antyoksydacyjnie, nawilżająco i odżywczo.

Stosowanie kremów – jak robić to poprawnie?

Kremy z filtrem należy stosować w odpowiedni sposób, aby ich działanie mogło być w pełni skuteczne. Co około dwie godziny jego warstwę trzeba uzupełniać, a jeśli kąpiesz się w wodzie – to również po każdej kąpieli, nawet jeśli 2 godziny jeszcze nie minęły. Krem z filtrem nakładać należy na czystą i suchą skórę – nie powinno się mieszać ich z innymi kosmetykami, na przykład z kremem lub oliwką.

Wystarczy niewielka ilość kremu – wyciśnij porcję kosmetyku o długości swojego palca wskazującego i starannie, delikatnymi ruchami wmasuj w całą powierzchnię skóry twarzy, szyi i dekoltu. Nie zapomnij posmarować uszu, których delikatna skóra podatna jest na poparzenia.

Podsumowanie

Teraz już wiesz jaki krem z filtrem do twarzy wybrać, aby skutecznie ochronić swoją skórę przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Warto podejść do tego zagadnienia z troską, bowiem oparzenia są nie tylko bolesne, ale też w szerszej perspektywie przynoszą skutki trudne lub niemożliwe do odwrócenia.

Oceń ten post
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...