Krem czy serum do twarzy – jakie produkty stosować do codziennej pielęgnacji skóry?


krem na twarzy

Aby nasza skóra wyglądała zdrowo, młodo i promiennie, należy dbać o prawidłową pielęgnację oraz odpowiednią kolejność nakładania kosmetyków. Wiele osób zastanawia się, czy lepiej aplikować krem, czy serum? A może jedno i drugie?

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest serum i krem do twarzy oraz jak je stosować. Wyjaśnimy też, jak prawidłowo postępować w codziennej pielęgnacji cery, aby cieszyć się jej świeżym i pięknym wyglądem. Dzięki tej wiedzy będziesz w stanie samodzielnie podejmować świadome wybory pielęgnacyjne. Zapraszamy więc do lektury!

Krem i serum – w jakim celu się je stosuje i czym różnią się od siebie?

Dla wielu osób niejasna jest kwestia różnicy między kremem a serum. Krem do twarzy to kosmetyk, który ma konsystencję gęstej bądź lekkiej emulsji, w zależności od składu i przeznaczenia. Stosuje się go rano i wieczorem. Kremy są niezbędne w codziennej pielęgnacji skóry. Dbają o naskórek oraz zapobiegają utracie wody, a te zawierające filtry SPF chronią nas dodatkowo przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Stosowanie kremów wymaga cierpliwości i regularności, ponieważ ich działanie zauważalne jest najczęściej dopiero po kilku tygodniach. Musimy też pamiętać, by prawidłowo dobrać produkt do rodzaju cery. Na rynku znajdziemy kremy do skóry wrażliwej, przetłuszczającej się, kremy przeciwzmarszczkowe, niwelujące przebarwienia, łagodzące podrażnienia, krem z witaminą C, krem nawilżający, i wiele, wiele innych.

Mianem serum do twarzy określamy natomiast preparat, który jest ukierunkowany zadaniowo, a składniki zawarte w nim są znacznie bardziej skoncentrowane niż w kremie. Serum jest kosmetykiem spełniającym konkretny cel. Ma ono za zadanie np. nawilżyć lub ujędrnić skórę, wygładzić zmarszczki czy zredukować niedoskonałości. Dzięki formie, która może być wodna, wodnisto-żelowa lub oleista, serum szybciej wnika w skórę, dając niemalże natychmiastowe efekty.

Czy koniecznie jest stosowanie zarówno kremu, jak i serum?

Serum do twarzy nie zastąpi tradycyjnego kremu, jednak jest niezwykle istotnym kosmetykiem pielęgnacyjnym. Znajdziemy w nim dużą ilość składników aktywnych, które intensywnie działają na skórę, wnikając w jej głębsze warstwy. W zależności od swoich właściwości może ono wspierać odbudowę naskórka czy produkcję kolagenu albo spowolnić procesy starzenia skóry i wzmocnić ją na poziomie komórkowym.

Pamiętaj jednak, że serum, w przeciwieństwie do kremu, nie działa na skórę niczym płaszcz ochronny. Serum do twarzy nie zapewnia też kompleksowej pielęgnacji. Dla lepszego efektu najlepiej stosować więc serum oraz krem z dobrym składem. Połączenie obu tych produktów to doskonały sposób, aby utrzymać skórę w doskonałej kondycji.

Serum do twarzy nie powinno być też stosowane samodzielnie. Dlatego, jeśli producent nie zalecił inaczej, należy wraz z nim stosować krem do twarzy. W jakiej kolejności jednak nakładać kosmetyki, by cieszyć się efektem ich działania?

Kolejność nakładania kosmetyków – serum przed czy po nałożeniu kremu?

Wiemy już, że dla lepszego efektu działania, najlepiej stosować serum oraz krem do twarzy. Warto wiedzieć też, że zachowanie odpowiedniej kolejności w procesie pielęgnacji cery to jedyny sposób, który zapewnia nam skuteczność działania poszczególnych składników aktywnych, zawartych w produktach.

serum do twarzy

Co więcej, prawidłowa kolejność aplikacji preparatów pielęgnacyjnych nie tylko odpowiednio zadba o naszą skórę twarzy przez cały dzień, ale będzie również doskonałą bazą pod makijaż.

  • Pierwszym krokiem prawidłowej pielęgnacji zawsze jest więc dokładne oczyszczenie cery. Pozwala to pozbyć się z twarzy wszelkich zanieczyszczeń i martwych komórek, dzięki czemu następne etapy pielęgnacji mogą być bardziej skuteczne, a składniki aktywne z produktów mają szansę lepiej przenikać w głąb skóry.
  • Po oczyszczeniu twarzy należy użyć toniku, który przywróci naturalne pH i pomoże odbudować nam barierę hydrolipidową na powierzchni skóry oraz poprawi wchłanianie kolejnych kosmetyków.
  • Po toniku, a przed aplikacją kremu, można nałożyć serum. Stosowanie serum nie obciąża nadmiernie skóry, a aplikowanie go po toniku pozwoli wniknąć mu w głąb naskórka i przyniesie oczekiwane rezultaty.
  • Kolejnym krokiem jest już nałożenie kremu. Pamiętajmy, by stosować krem dopasowany do potrzeb i typu cery. Krem pomaga zabezpieczyć skórę przed utratą wody i wzmacnia działanie serum. Te dwa produkty mogą więc stanowić świetne, wzajemne uzupełnienie.
krem do twarzy

Dlaczego jednak na oczyszczoną i stonizowaną skórę należy nakładać serum, a dopiero po jego wchłonięciu krem? M.in. ze względu na konsystencje obu preparatów. Formuła serum jest co do zasady znacznie lżejsza, dlatego wchłania się o wiele szybciej. Krem natomiast ma zazwyczaj pełnić także funkcję ochronną dla skóry, otula zarówno ją, jak i położone na nią serum i ogranicza ulatnianie się substancji aktywnych z tego drugiego.

Tak więc zapamiętaj kolejność: oczyszczanie, tonizowanie, serum i krem.

Jak stosować serum, a jak krem?

Jeżeli nasza cera tego nie wymaga, serum nie musimy stosować codziennie. Czasami użycie serum 2 do 3 razy w tygodniu lub w miesięcznych kuracjach pozwala osiągnąć zadowalające efekty. Pamiętajmy jednak o tym, by wybierać produkty odpowiadające potrzebom naszej cery.

  • Serum wodne najczęściej ma postać rozwodnionego żelu, co stwarza idealne środowisko dla hydrofilowych składników aktywnych. Jest to formuła bardzo lekka, ale i bardzo intensywnie działająca. Takie serum będzie idealne np. pod krem z filtrem na dzień.
  • Serum żelowe lub wodno-żelowe jest nieco gęstsze niż wodne i jego podstawę najczęściej stanowi m.in. kwas hialuronowy, aloes lub pantenol. Są one idealne szczególnie pod tłuste kremy i pozwalają kosmetykom emolientowym wiązać cząsteczki wodne, zapewniając łatwiejsze i lepsze wchłanianie substancji odżywczych.
  • Serum olejowe to z kolei najczęściej połączenie emolientów i substancji rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witamina A. W sprzedaży dostępne są też preparaty pielęgnacyjne, w których zawarte zostały substancje hydrofobowe. Dzięki temu są one niezwykle mocno skoncentrowane i najczęściej przeznaczone do aplikacji na noc.

W przeciwieństwie do serum krem to kosmetyk, który możemy – a nawet powinniśmy – stosować na co dzień.

Jak najlepiej połączyć serum i krem?

Tak naprawdę nie ma złotej zasady. Musimy kierować się po prostu potrzebami swojej cery. W Dr Ambroziak Laboratorium mamy dwa rodzaje serum – nawilżające i wygładzające oraz pod oczy z retinolem. Oba bogate w składniki aktywne w najlepszych możliwych połączeniach i stężeniach, po to, by nasi klienci mogli przekonać się, co oznacza prawdziwa skuteczność.

Serum wygładzające (z witaminą C, kwasem hialuronowym i kwasem ferulowym) może wykazywać działanie regenerujące, napinające i wzmacniające skórę. Zostało to potwierdzone w badaniach po 4 tygodniach stosowania, gdzie 100% badanych zadeklarowało zauważalne wygładzenie swojej skóry.

Serum nawilżające (z kwasem hialuronowym) to z kolei dawka potężnego nawilżenia. Jego zastosowanie może przynieść efekt miękkiej i bardziej napiętej skóry. Takie działanie zauważyło 100% badanych, którzy używali nawilżającego serum Dr Ambroziak Laboratorium przez 28 dni.

Sera można łączyć dowolnie z innymi produktami z serii Dr Ambroziak Laboratorium. Z lekkim kremem nawilżającym (z witaminą C) lub z bogatym kremem odżywczym w zależności od potrzeb.

Nie wiesz, jaki produkt wybrać? Napisz do nas! Z przyjemnością Ci doradzimy w doborze odpowiedniego kosmetyku!

Podsumowanie

Odpowiednio dobrany do naszego typu cery krem powinien być podstawą codziennej pielęgnacji. Jego zadaniem jest utworzenie na skórze bariery ochronnej oraz zapobieganie utracie wilgoci. Serum należy stosować przed nałożeniem kremu, a po oczyszczeniu i tonizacji.

Po wchłonięciu serum powinniśmy zaaplikować cienką warstwę kremu. To sprawi, że skóra będzie lepiej nawilżona w ciągu dnia!

(5/5), głosów: 1
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...