Krem do twarzy z witaminą C – jaki wybrać 


krem z witaminą c

Twarz każdego dnia narażona jest na kontakt z wieloma czynnikami, mającymi wpływ na kondycję i wygląd skóry. Wraz z biegiem lat tkanki tracą swoją jędrność, a cera może wymagać wsparcia w postaci kremu z witaminą C. W jakich sytuacjach warto wprowadzić kosmetyk do codziennego stosowania, jakie efekty może przynieść używanie kremu z witaminą C i jaki wybrać preparat w zależności od typu cery? Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o stosowaniu kremu z witaminą C!

Kiedy warto stosować krem z witaminą C?

Witamina C ma ogromny wpływ na wygląd cery, włosów i paznokci. Choć zwykle witamina ta kojarzona jest ze wzmacnianiem odporności i wspieraniem organizmu w walce z chorobami, ma ona znaczenie także w utrzymaniu zdrowej i promiennej cery. Składnik może wspomagać produkcję kolagenu, odpowiedzialnego za prawidłową budowę tkanek skóry, naczyń krwionośnych czy włosów.

Krem nawilżający z witaminą C warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji m.in. w przypadku dostrzeżenia, że koloryt cery uległ zmianie. Niedobory witaminy objawiają się mocno uwidocznionymi naczyniami krwionośnymi, a sama skóra jest szara, matowa i ma skłonności do występowania przebarwień szczególnie w okolicy nosa i policzków.

Co więcej, objawami niedoborów witaminy C są m.in. utrata jędrności cery, skłonność do powstawania obrzęków pod oczami i ogólny wygląd wskazujący na zmęczenie. Chcąc upewnić się, że przyczyny pozbawionej blasku i napięcia cery leżą w niedoborach witamin, warto umówić się na konsultację z dermatologiem, który oceni stan skóry i doradzi w dobraniu odpowiednich leków. Ponadto wprowadzenie do rutynowej pielęgnacji kremu z witaminą C może mieć ogromny wpływ na poprawę wyglądu twarzy i jej kondycji.

Efekty stosowania witaminy C w codziennej pielęgnacji skóry

Regularne stosowanie kremu z witaminą C może wpłynąć m.in. na koloryt skóry. Preparaty zawierające w swoim składzie tę witaminę mogą powodować m.in. rozjaśnienie przebarwień, zmniejszenie widoczności naczyń krwionośnych, czy nadanie skórze witalności, blasku i zdrowego wyglądu.

Ponadto nakładanie na twarz kremu z witaminą C może spowalniać proces starzenia się tkanek. Dzięki możliwości wspomagania produkcji kolagenu, stosowanie preparatu może przyczynić się do zapobiegania szybkiej utraty jędrności skóry i wzmacniać procesy regeneracji zniszczonych komórek. To z kolei może umożliwić szybsze przywrócenie skórze twarzy promienności i wypoczętego wyglądu.

Witamina C i jej formy

Poszukując odpowiedniego kremu z witaminą C, warto poznać nazwy, pod jakimi mogą kryć się pochodne tejże witaminy. Producenci w swoich kosmetykach często wykorzystują pochodne o różnych właściwościach, aby stworzyć preparat, który najlepiej będzie odpowiadał na potrzeby osób zmagających się z utratą blasku i jędrności cery. Witamina C występuje więc pod takimi nazwami jak:

  • Kwas askorbinowy lub kwas L-askorbinowy – czysta forma witaminy C. W składach kosmetyków można spotkać się z nazwą Ascorbic Acid.
  • Glukozyd askorbylu (Ascorbyl Glucoside) – pochodna witaminy C z glukozą.
  • Tetraizopalmitynian askorbylu (Tet (Ascorbyl Tetraisopalmitate)) – stabilna pochodna o olejowej budowie, często spotykana w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji różnych rodzajów cery.
  • Palmitynian askorbylu (Ascorbyl Palmitate) – pochodna rozpuszczalna w tłuszczach, która przy kontakcie ze skórą może przekształcać się w czystą witaminę C.
  • Sól magnezowa fosforanu askorbylu (Magnesium Ascorbyl Phosphate) – pochodna najczęściej wykorzystywana do produkcji kosmetyków do skóry wrażliwej.
  • Sól sodowa fosforanu askorbylu (Sodium Ascorbyl Phosphate) – pochodna stosowana do produkcji kosmetyków dla cery naczynkowej, trądzikowej i wrażliwej.
  • 3-O Etylowy kwas askorbinowy (3-0-Ethyl Ascorbic Acid) – pochodna zazwyczaj stosowana w dużym stężeniu ze względu na małe prawdopodobieństwo wywoływania podrażnień.

Która pochodna witaminy C wykazuje najlepsze działanie?

Porównując działanie wszystkich pochodnych witaminy C, można stwierdzić, że najskuteczniejszym działaniem w większości przypadków wykazuje się Tetraizopalmitynian askorbylu. Jej olejowa budowa sprawia, że pochodna może przenikać w głębsze warstwy skóry, jednocześnie wykazując największe zdolności przyswajania. Najczęściej Tetraizopalmitynian askorbylu stosuje się w stężeniu 2% uznawanym za najbezpieczniejsze przy produkcji kremów do twarzy.

Jaki krem do twarzy z witaminą C w zależności od typu cery?

Dobór odpowiedniego kosmetyku warto skonsultować z dermatologiem, który oceni stan cery i pomoże w analizie składu preparatu. Warto jednak podkreślić, że kremy z witaminą C można stosować zarówno w przypadku cery tłustej i suchej, jak i normalnej i mieszanej. Ponadto preparaty mogą być używane do pielęgnacji cery dojrzałej, młodej i trądzikowej. Dobierając krem o odpowiednim stężeniu, odpowiedni preparat nie powinien wywoływać reakcji podrażniającej.

Warto podkreślić, że wielu producentów postanawia stworzyć krem jednocześnie odżywiający i nawilżający. W tym celu zwykle dodaje się kwas hialuronowy – substancję, która może wykazywać takie działanie jak spłycanie zmarszczek, wygładzenie cery, czy poprawienie jej jędrności. Ponadto kwas hialuronowy może intensywnie nawilżać skórę twarzy, zapewniając jej miękkość i korzystny wygląd.

Jak stosować krem z witaminą C?

Lekki krem z witaminą C można stosować m.in. na noc, na oczyszczoną skórę twarzy. Po nałożeniu preparatu, warto wklepać go w skórę, aby składniki miały większe szanse na przeniknięcie w głąb twarzy. Krem można stosować także przy porannej pielęgnacji. Warto jednak podkreślić, że tuż po aplikacji preparatu należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, gdyż może wywołać to podrażnienia i wystąpienie przebarwień.

Przeciwwskazania do stosowania kremu z witaminą C

Krem z witaminą C nie powinien wykazywać właściwości drażniących, gdyż przy produkcji kosmetyków stężenie witaminy i jej pochodnych stosowane jest w ilościach niezagrażających zdrowiu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu może być jednak nadwrażliwość na którykolwiek ze składników zawartych w kremie. Przy zakupie kosmetyku warto więc dokładnie przeczytać jego skład, aby wykluczyć ewentualne niepożądane działania.

Z czym nie należy łączyć kremu z witaminą C?

Aby stosowanie kremu z witaminą C przynosiło oczekiwane efekty, warto wykluczyć z pielęgnacji inne składniki aktywne, gdyż mogą one wzajemnie się neutralizować. Takim składnikiem jest m.in. retinol (pochodna witaminy A), która po kontakcie z witaminą C wyzwala reakcję chemiczną znoszącą działanie witaminy C.

Innym składnikiem, jakiego nie należy łączyć z witaminą C jest niacynamid (pochodna witaminy B3). Warto jednak podkreślić, że zasada ta dotyczy wyłącznie witaminy C w czystej postaci. Po połączeniu dwóch składników neutralizują się one wzajemnie ze względu na dwa różne odczyny pH. Ponadto cząsteczki mogą połączyć się w kwas nikotynowy, który może podrażniać skórę twarzy.

Witaminy C nie należy także łączyć z kwasami owocowymi AHA i BHA. Choć kwasy mogą także służyć do wygładzania twarzy, stosowanie ich jednocześnie z kremem z witaminą C może prowadzić do powstawania podrażnień.

W jaki sposób należy przechowywać kosmetyki zawierające witaminę C?

Preparaty z witaminą C ze względu na zawartość składników aktywnych powinny być przechowywane w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu. Warto także zadbać o to, aby kosmetyki były szczelnie zamknięte, gdyż przy długotrwałym kontakcie z powietrzem może dochodzić do reakcji utleniania, powodującej wysychanie specyfików oraz utraty właściwości.

Podsumowanie

Krem z witaminą C może wykazywać pozytywne działanie na skórę twarzy. Regularne stosowanie kosmetyku może przyczynić się do poprawy kolorytu skóry, redukcji przebarwień czy przywrócenia cerze blasku i zdrowego wyglądu. Warto jednak pamiętać, że witaminę należy także dostarczać w codziennej diecie. Naturalna witamina C występuje w owocach i warzywach takich jak czarna porzeczka, pomarańcze, truskawki, brukselka, papryka, czy pietruszka.

Oceń ten post
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
Więcej
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
Więcej
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...
Więcej