Krem do twarzy z witaminą C – jaki wybrać 


krem z witaminą c

Twarz każdego dnia narażona jest na kontakt z wieloma czynnikami, mającymi wpływ na kondycję i wygląd skóry. Wraz z biegiem lat tkanki tracą swoją jędrność, a cera może wymagać wsparcia w postaci kremu z witaminą C. W jakich sytuacjach warto wprowadzić kosmetyk do codziennego stosowania, jakie efekty może przynieść używanie kremu z witaminą C i jaki wybrać preparat w zależności od typu cery? Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o stosowaniu kremu z witaminą C!

Kiedy warto stosować krem z witaminą C?

Witamina C ma ogromny wpływ na wygląd cery, włosów i paznokci. Choć zwykle witamina ta kojarzona jest ze wzmacnianiem odporności i wspieraniem organizmu w walce z chorobami, ma ona znaczenie także w utrzymaniu zdrowej i promiennej cery. Składnik może wspomagać produkcję kolagenu, odpowiedzialnego za prawidłową budowę tkanek skóry, naczyń krwionośnych czy włosów.

Krem nawilżający z witaminą C warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji m.in. w przypadku dostrzeżenia, że koloryt cery uległ zmianie. Niedobory witaminy objawiają się mocno uwidocznionymi naczyniami krwionośnymi, a sama skóra jest szara, matowa i ma skłonności do występowania przebarwień szczególnie w okolicy nosa i policzków.

Co więcej, objawami niedoborów witaminy C są m.in. utrata jędrności cery, skłonność do powstawania obrzęków pod oczami i ogólny wygląd wskazujący na zmęczenie. Chcąc upewnić się, że przyczyny pozbawionej blasku i napięcia cery leżą w niedoborach witamin, warto umówić się na konsultację z dermatologiem, który oceni stan skóry i doradzi w dobraniu odpowiednich leków. Ponadto wprowadzenie do rutynowej pielęgnacji kremu z witaminą C może mieć ogromny wpływ na poprawę wyglądu twarzy i jej kondycji.

Efekty stosowania witaminy C w codziennej pielęgnacji skóry

Regularne stosowanie kremu z witaminą C może wpłynąć m.in. na koloryt skóry. Preparaty zawierające w swoim składzie tę witaminę mogą powodować m.in. rozjaśnienie przebarwień, zmniejszenie widoczności naczyń krwionośnych, czy nadanie skórze witalności, blasku i zdrowego wyglądu.

Ponadto nakładanie na twarz kremu z witaminą C może spowalniać proces starzenia się tkanek. Dzięki możliwości wspomagania produkcji kolagenu, stosowanie preparatu może przyczynić się do zapobiegania szybkiej utraty jędrności skóry i wzmacniać procesy regeneracji zniszczonych komórek. To z kolei może umożliwić szybsze przywrócenie skórze twarzy promienności i wypoczętego wyglądu.

Witamina C i jej formy

Poszukując odpowiedniego kremu z witaminą C, warto poznać nazwy, pod jakimi mogą kryć się pochodne tejże witaminy. Producenci w swoich kosmetykach często wykorzystują pochodne o różnych właściwościach, aby stworzyć preparat, który najlepiej będzie odpowiadał na potrzeby osób zmagających się z utratą blasku i jędrności cery. Witamina C występuje więc pod takimi nazwami jak:

  • Kwas askorbinowy lub kwas L-askorbinowy – czysta forma witaminy C. W składach kosmetyków można spotkać się z nazwą Ascorbic Acid.
  • Glukozyd askorbylu (Ascorbyl Glucoside) – pochodna witaminy C z glukozą.
  • Tetraizopalmitynian askorbylu (Tet (Ascorbyl Tetraisopalmitate)) – stabilna pochodna o olejowej budowie, często spotykana w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji różnych rodzajów cery.
  • Palmitynian askorbylu (Ascorbyl Palmitate) – pochodna rozpuszczalna w tłuszczach, która przy kontakcie ze skórą może przekształcać się w czystą witaminę C.
  • Sól magnezowa fosforanu askorbylu (Magnesium Ascorbyl Phosphate) – pochodna najczęściej wykorzystywana do produkcji kosmetyków do skóry wrażliwej.
  • Sól sodowa fosforanu askorbylu (Sodium Ascorbyl Phosphate) – pochodna stosowana do produkcji kosmetyków dla cery naczynkowej, trądzikowej i wrażliwej.
  • 3-O Etylowy kwas askorbinowy (3-0-Ethyl Ascorbic Acid) – pochodna zazwyczaj stosowana w dużym stężeniu ze względu na małe prawdopodobieństwo wywoływania podrażnień.

Która pochodna witaminy C wykazuje najlepsze działanie?

Porównując działanie wszystkich pochodnych witaminy C, można stwierdzić, że najskuteczniejszym działaniem w większości przypadków wykazuje się Tetraizopalmitynian askorbylu. Jej olejowa budowa sprawia, że pochodna może przenikać w głębsze warstwy skóry, jednocześnie wykazując największe zdolności przyswajania. Najczęściej Tetraizopalmitynian askorbylu stosuje się w stężeniu 2% uznawanym za najbezpieczniejsze przy produkcji kremów do twarzy.

Jaki krem do twarzy z witaminą C w zależności od typu cery?

Dobór odpowiedniego kosmetyku warto skonsultować z dermatologiem, który oceni stan cery i pomoże w analizie składu preparatu. Warto jednak podkreślić, że kremy z witaminą C można stosować zarówno w przypadku cery tłustej i suchej, jak i normalnej i mieszanej. Ponadto preparaty mogą być używane do pielęgnacji cery dojrzałej, młodej i trądzikowej. Dobierając krem o odpowiednim stężeniu, odpowiedni preparat nie powinien wywoływać reakcji podrażniającej.

Warto podkreślić, że wielu producentów postanawia stworzyć krem jednocześnie odżywiający i nawilżający. W tym celu zwykle dodaje się kwas hialuronowy – substancję, która może wykazywać takie działanie jak spłycanie zmarszczek, wygładzenie cery, czy poprawienie jej jędrności. Ponadto kwas hialuronowy może intensywnie nawilżać skórę twarzy, zapewniając jej miękkość i korzystny wygląd.

Jak stosować krem z witaminą C?

Lekki krem z witaminą C można stosować m.in. na noc, na oczyszczoną skórę twarzy. Po nałożeniu preparatu, warto wklepać go w skórę, aby składniki miały większe szanse na przeniknięcie w głąb twarzy. Krem można stosować także przy porannej pielęgnacji. Warto jednak podkreślić, że tuż po aplikacji preparatu należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, gdyż może wywołać to podrażnienia i wystąpienie przebarwień.

Przeciwwskazania do stosowania kremu z witaminą C

Krem z witaminą C nie powinien wykazywać właściwości drażniących, gdyż przy produkcji kosmetyków stężenie witaminy i jej pochodnych stosowane jest w ilościach niezagrażających zdrowiu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu może być jednak nadwrażliwość na którykolwiek ze składników zawartych w kremie. Przy zakupie kosmetyku warto więc dokładnie przeczytać jego skład, aby wykluczyć ewentualne niepożądane działania.

Z czym nie należy łączyć kremu z witaminą C?

Aby stosowanie kremu z witaminą C przynosiło oczekiwane efekty, warto wykluczyć z pielęgnacji inne składniki aktywne, gdyż mogą one wzajemnie się neutralizować. Takim składnikiem jest m.in. retinol (pochodna witaminy A), która po kontakcie z witaminą C wyzwala reakcję chemiczną znoszącą działanie witaminy C.

Innym składnikiem, jakiego nie należy łączyć z witaminą C jest niacynamid (pochodna witaminy B3). Warto jednak podkreślić, że zasada ta dotyczy wyłącznie witaminy C w czystej postaci. Po połączeniu dwóch składników neutralizują się one wzajemnie ze względu na dwa różne odczyny pH. Ponadto cząsteczki mogą połączyć się w kwas nikotynowy, który może podrażniać skórę twarzy.

Witaminy C nie należy także łączyć z kwasami owocowymi AHA i BHA. Choć kwasy mogą także służyć do wygładzania twarzy, stosowanie ich jednocześnie z kremem z witaminą C może prowadzić do powstawania podrażnień.

W jaki sposób należy przechowywać kosmetyki zawierające witaminę C?

Preparaty z witaminą C ze względu na zawartość składników aktywnych powinny być przechowywane w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu. Warto także zadbać o to, aby kosmetyki były szczelnie zamknięte, gdyż przy długotrwałym kontakcie z powietrzem może dochodzić do reakcji utleniania, powodującej wysychanie specyfików oraz utraty właściwości.

Podsumowanie

Krem z witaminą C może wykazywać pozytywne działanie na skórę twarzy. Regularne stosowanie kosmetyku może przyczynić się do poprawy kolorytu skóry, redukcji przebarwień czy przywrócenia cerze blasku i zdrowego wyglądu. Warto jednak pamiętać, że witaminę należy także dostarczać w codziennej diecie. Naturalna witamina C występuje w owocach i warzywach takich jak czarna porzeczka, pomarańcze, truskawki, brukselka, papryka, czy pietruszka.

Oceń ten post
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...