Kwas azelainowy i retinol – czy retinol i kwasy można ze sobą łączyć? 


kilka produktów z retinolem dr ambroziak

Do jednych z najczęściej wykorzystywanych w codziennej pielęgnacji substancji należą retinol oraz kwasy. I choć rzeczywiście sprawdzają się doskonale, to nie zawsze można je dowolnie łączyć ze sobą. Dobierając kosmetyki do swojej pielęgnacji warto bowiem pamiętać, aby składniki aktywne zawarte w nich uzupełniały się wzajemnie i nie wchodziły ze sobą w niekorzystne dla skóry interakcje.

Czym są i jak działają retinol oraz kwasy takie jak kwas ferulowy, kwas azelainowy czy kwas glikolowy? Dlaczego stosując je należy zachować ostrożność i w jaki sposób należy łączyć je ze sobą?

Czym jest retinol?

Retinol to witamina A – jeden ze składników aktywnych, który jest chętnie dodawany do kosmetyków ze względu na przypisywane mu właściwości odmładzające skórę twarzy. Nazywany jest witaminą młodości, ale według stosujących go regularnie w pielęgnacji skóry twarzy kobiet, sprawdza się również w przypadku skóry problematycznej, łagodząc jej dolegliwości. Uważa się go również za sprzymierzeńca w walce z przebarwieniami.

Jak działa na skórę?

Retinol ma działanie złuszczające, pomaga więc usuwać martwe komórki naskórka, dzięki czemu skóra wygląda bardziej świeżo i młodo. Ale uważa się również, że retinol przyspiesza produkcję kolagenu i elastyny – dwóch rodzajów białek, które odpowiadają za zachowanie sprężystości skóry. Przypisuje się mu również wiele innych właściwości:

  • ze względu na działanie normalizujące wydzielanie sebum, retinol stosuje się w pielęgnacji skóry tłustej, nawet tej podatnej na trądzik;
  • hamuje powstawanie przebarwień, rozjaśnia już istniejące przebarwienia;
  • uważa się, że dzięki kuracji retinolem poprawia się ukrwienie skóry – dzięki niemu skóra jest lepiej dotleniona i pełna blasku.

Rozpoczynając stosowanie retinolu w pielęgnacji twarzy, należy pamiętać, że na początku kuracji może wystąpić reakcja nadwrażliwości na niego. Może się pojawić złuszczenie, podrażnienia i zaczerwienienie. Dlatego też, mimo że jest to zjawisko normalne, należy zacząć stosować go w możliwie najmniejszych stężeniach zaczynając od 1 razu w tygodniu i stopniowo zwiększając częstotliwość, nie powinno się natomiast stosować go w pielęgnacji porannej.

Kwasy – czym są?

W produktach kosmetycznych do codziennego stosowania znaleźć możemy również różne rodzaje kwasów, do których należy jeden z najpopularniejszych i chętnie stosowanych – kwas hialuronowy. Nie jest on jednak kwasem złuszczjącym mimo swojej nazwy, działa nawilżająco i występuje naturalnie w ludzkiej skórze, dlatego też można go stosować razem z retinolem bez obaw o podrażnienie skóry. W warunkach domowych znajdziemy go w produktach w formie kremów i serum, natomiast specjaliści z zakresu medycyny estetycznej nierzadko stosują go także w formie ostrzykiwania. Większość pozostałych kwasów natomiast usuwa martwy naskórek, więc w połączeniu z retinolem mogą prowadzić do powstawania podrażnień i przesuszenia.

Warto wiedzieć, że wyróżniamy dwa główne rodzaje kwasów złuszczających – kwasy AHA (rozpuszczalne w wodzie) i BHA (rozpuszczalne w tłuszczach). Ale są jeszcze kwasy nowej generacji – PHA, które przypominają działaniem te z grupy AHA, są jednak łagodniejsze. Do nich należą między innymi glukonolakton i kwas laktobionowy. Do odrębnej grupy ze względu na budowę należą między innymi kwas azelainowy czy kwas ferulowy. Zaliczamy je do kwasów dikarboksylowych, czyli zawierających w cząsteczce dwie grupy karboksylowe.

Jakie mają działanie?

To, jaki kwas wybierzesz, zależeć powinno od tego, jaki masz rodzaj skóry. Kwasy BHA penetrują skórę głębiej, przypisuje się im działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, natomiast te z grupy AHA (np. kwas migdałowy, glikolowy) poleca się w walce z przebarwieniami i drobnymi zmarszczkami.

Najpopularniejsze rodzaje kwasów i innych składników zawartych w kosmetykach

Klientki wybierające kosmetyki (serum, krem, tonik, peeling, maseczkę) do pielęgnacji skóry zwykle kupują taki, który według nich najlepiej nawilża, chroni cerę przed wolnymi rodnikami, działa przeciwzapalnie, chroni przed promieniowaniem UV, łagodzi podrażnienia na skórze. Idealnie, jeśli jego działanie jest kompleksowe, składniki o łagodnym, lecz skutecznym działaniu, a konsystencja lekka i nietłusta. Aby więc dobrze dobrać krem czy serum, należy znać listę zawartych w nim składników i ich wpływ na skórę.

Do najsilniejszych antyoksydantów zaliczany jest zarówno retinol, jak i witamina C oraz jej pochodne. Do tej grupy zaliczają się także niacynamid, kwas hialuronowy i kwas azelainowy – każdy z nich, według producentów i samych użytkowniczek, działa antyoksydacyjnie i poprawia stan skóry. Ponadto kosmetyki z kwasem hialuronowym stosowane są przez klientki w celu wygładzenia drobnych zmarszczek i ujędrnienia skóry. Witaminę C z kolei stosuje się min. w celu usunięcia przebarwień i rozjaśnienia skóry.

Jakie jeszcze składniki aktywne, poza witaminą C, kwasem hialuronowym i retinolem, możemy znaleźć w formułach kosmetyków? Oto niektóre z nich:

  • kwas ferulowy – to składnik wielu kosmetyków, który idealnie sprawdzi się w przypadku skóry dojrzałej, pokrytej pierwszymi oznakami starzenia. To silny antyoksydant, uważa się, że kosmetyki z kwasem ferulowym mogą pobudzać w skórze procesy naprawcze i rozjaśniać przebarwienia;
  • niacynamid – czyli witamina B3. Składnik o działaniu antyoksydacyjnym. Niacynamid warto stosować na trądzik, łagodzi bowiem czerwone ślady pozapalne. Może być stosowany jako krem czy serum dla cery wrażliwej i dojrzałej;
  • witamina E – stosowanie witaminy E polecane jest osobom, których cera jest podatna na podrażnienia, według doświadczeń ma ona działanie regeneracyjne i łagodzące.

Retinol i kwasy – czy można je łączyć i jak to robić?

Kwas ferulowy i kwas hialuronowy to składniki aktywne, które można łączyć z retinolem bez obaw o bezpieczeństwo skóry. Natomiast jeśli chodzi o łączenie retinolu z innymi rodzajami kwasów, to należy przestrzegać kilku zasad:

  • retinolu z kwasami AHA i BHA nie należy łączyć w 1 pielęgnacji, zwłaszcza nie powinny łączyć ich osoby, których cera jest bardzo wrażliwa. Dla skóry normalnej ryzyko przesuszenia i wywołanie podrażnienia przez takie połączenie jest niższe, ale i tak warto zachować ostrożność;
  • łączenie witaminy C i kwasów AHA oraz BHA> – te dwa rodzaje składników mają bardzo kwaśne pH. Zastosowanie obydwu tych związków w jednej rutynie pielęgnacyjnej może doprowadzić do niemałych podrażnień i zaczerwienień. Zaleca się unikanie tego typu połączeń i stosowanie tych substancji rozdzielnie.Zabieg z zastosowaniem witaminy C wykonaj więc rano, a z kwasami – wieczorem;
  • nie należy łączyć ze sobą również kwasów AHA i BHA – zwłaszcza w przypadku skóry bardzo wrażliwej, suchej i skłonnej do podrażnień.

Co jeszcze warto wiedzieć o pielęgnacji skóry retinolem?

Jeśli stosujesz produkty złuszczające z dodatkiem retinolu, kwasu lub z witaminą C, obowiązkowym punktem Twojej rutyny pielęgnacyjnej powinna być ochrona przeciwsłoneczna – wybierz więc dobry krem nawilżający i odżywiający z filtrem UV i stosuj go przez cały rok, niezależnie od pogody.

Podsumowanie

Kosmetyki z dodatkiem retinolu, z kwasem azelainowym czy kwasem glikolowym cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowniczek. Należy jednak znać i stosować najważniejsze zasady dotyczące ich łączenia – to pozwoli Ci uniknąć powstawania podrażnień i przebarwień. 

(3/5), głosów: 5
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...