Retinol – działanie i wpływ na skórę, jak stosować


pielęgnacja twarzy

Retinol występuje w składach wielu kosmetyków przeznaczonych do stosowania na twarz. Preparaty z retinolem uznawane są za jedne z najskuteczniejszych w walce z niedoskonałościami powstałymi wskutek zarówno zmian trądzikowych, jak i tych spowodowanych naturalnym starzeniem się skóry. Czym jest i jak działa retinol? Kiedy warto stosować retinol i jak wprowadzić kosmetyki z tym składnikiem do codziennej pielęgnacji skóry? W jakich sytuacjach używanie preparatów z retinolem jest niewskazane? Czytaj dalej i dowiedz się więcej o retinolu i zasadach jego stosowania!

Czym jest retinol?

Retinol należy do retinoidów i jest najaktywniejszą postacią pochodnej witaminy A. Według ekspertów witamina A może wykazywać ogromny wpływ na komórki skóry, pobudzając tkanki do regeneracji i ich prawidłowego funkcjonowania. Retinol może przeniknąć do głęboko położonych warstw cery, a co za tym idzie – składnik może dotrzeć bezpośrednio do źródła zmian skórnych i wywrzeć na niego wpływ.

Retinol – właściwości i jego wpływ na skórę

Kosmetyki z retinolem zwykle stosuje się w przypadku wystąpienia niedoskonałości skóry. Składnik może brać udział w syntezie hormonów, pobudzając powstawanie nowych naczynek krwionośnych w warstwie brodawkowatej skóry właściwej (a zatem w okolicach naskórka). Wielu ekspertów twierdzi, że retinol pobudza produkcję kolagenu, co może mieć wpływ na ujędrnienie skóry i zmniejszenie widoczności zmarszczek. Ponadto retinol uznawany jest za składnik, który stymuluje fibroblasty do produkcji ważnej dla skóry elastyny i może przyczynić się do pobudzania produkcji występującego naturalnie w organizmie kwasu hialuronowego.

Co więcej, retinol może regulować wydzielanie sebum, co może mieć wpływ na ograniczenie występowania zmian trądzikowych. Ponadto substancja może przyczynić się do ograniczenia widoczności przebarwień i pękających naczynek. Retinol uznawany jest także za składnik regulujący przedostawanie się do naskórka melaniny odpowiedzialnej za prawidłowy koloryt skóry. Warto podkreślić, że substancja może ułatwiać przepływ składników odżywczych w skórze, co ma pozytywny wpływ na kondycję skóry twarzy i jej wygląd.

Kiedy warto stosować retinol?

Preparaty z retinolem najczęściej wykorzystuje się do pielęgnacji cery trądzikowej i skłonnej do występowania zmian skórnych, a także w przypadku cery dojrzałej, gdy pojawiają się pierwsze oznaki starzenia się tkanek. Warto wiedzieć, że retinol może być stosowany także przy pielęgnacji cery naczynkowej, suchej lub wrażliwej, jednak w takiej sytuacji zaleca się wybieranie kosmetyków o niskim stężeniu substancji.

Retinol na twarz – jak wprowadzić retinol do codziennej pielęgnacji?

Retinol jest silnie działającą substancją, dlatego niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad stosowania preparatu w codziennej pielęgnacji skóry. Wprowadzając kosmetyki z retinolem, należy pamiętać o tym, że w pierwszych tygodniach nie zaleca się stosowania preparatów codziennie, co mogłoby doprowadzić do powstawania podrażnień. Delikatna skóra twarzy powinna przyzwyczaić się do substancji i stworzyć swego rodzaju tolerancję na silne działanie retinolu.

W pierwszych dwóch tygodniach wprowadzania preparatu eksperci zalecają używanie retinolu raz w tygodniu lub co 3-4 dni podczas wieczornej pielęgnacji, zaś w trzecim tygodniu kosmetyki z retinolem można stosować co drugi dzień. Jeśli do tego czasu na skórze nie pojawią się niepokojące objawy takie jak zaczerwienienie, podrażnienia lub pieczenie, od czwartego tygodnia retinol można stosować codziennie.

Jednocześnie należy podkreślić, że każdorazowe wprowadzenie kosmetyków z retinolem warto skonsultować z dermatologiem, który określi stan cery i pomoże w dobraniu preparatów o odpowiednim stężeniu. Porady u specjalisty warto zasięgnąć także w przypadku wystąpienia podrażnień lub innych problemów skórnych.

Jak stosować retinol?

Kosmetyki z retinolem należy nakładać wieczorem na umytą i osuszoną cerę. Niezależnie od zastosowanego preparatu należy zadbać o to, aby substancja dobrze wchłonęła się w skórę twarzy. Dla polepszenia efektów warto dodatkowo nałożyć krem z kwasem hialuronowym lub z innym składnikiem o działaniu nawilżającym. Decydując się na wprowadzenie retinolu do codziennej pielęgnacji twarzy, należy pamiętać o dokładnym zmyciu preparatu podczas porannej toalety, a także o zabezpieczeniu cery kremem przeciwsłonecznym z filtrem SPF 30 lub SPF 50.

Efekty stosowania retinolu

Pierwsze efekty wprowadzenia retinolu można zauważyć już po kilku tygodniach. Najczęstszymi zmianami, jakie można dostrzec przy regularnym stosowaniu retinolu, są m.in. rozjaśnienie przebarwień i wyrównanie kolorytu cery, złuszczanie naskórka i wygładzanie skóry twarzy, regulacja pracy gruczołów łojowych, zmniejszenie skłonności do występowania wyprysków i zaskórników, a także zmniejszenie widoczności porów i nieestetycznych zmian skórnych.

Od jakiego wieku można stosować retinol?

Kuracji retinolem nie zaleca się u osób poniżej 25 roku życia ze względu na ryzyko uszkodzenia delikatnych tkanek skóry. Po 25 roku życia stopniowo obniża się ilość kolagenu w skórze, skutkując utratą jej jędrności i pojawieniem się pierwszych oznak starzenia się tkanek. Najczęściej po kosmetyki z retinolem sięgają osoby, które dostrzegły wystąpienie pierwszych zmarszczek, a ich cera straciła swój naturalny blask.

Czy retinol można łączyć z innymi kosmetykami?

Kosmetyki z retinolem mogą być łączone z innymi składnikami aktywnymi, co zwiększa szanse na osiągnięcie zadowalających efektów pielęgnacji. Substancjami tworzącymi dobre połączenie z retinolem są m.in. kwas hialuronowy, alantoina, ceramidy oraz peptydy.

Jednocześnie należy pamiętać, że nie zaleca się łączenia preparatów z retinolem z innymi kosmetykami zawierającymi tenże składnik, gdyż mogłoby to doprowadzić do powstawania podrażnień, a w zaawansowanych przypadkach nawet do naruszenia bariery hydrolipidowej skóry. Warto podkreślić, że w przypadku doustnego stosowania retinoidów należy skonsultować z lekarzem chęć włączenia kuracji kosmetykami z retinolem. Podobnie wygląda kwestia łączenia retinolu z kwasami – choć w niektórych przypadkach zalecane jest stosowanie obu składników podczas pielęgnacji, nie należy robić tego „na własną rękę” a po uprzedniej konsultacji z dermatologiem.

Przeciwwskazania do stosowania retinolu

Choć retinol może wykazywać pozytywne działanie, istnieją sytuacje, kiedy stosowanie substancji jest niewskazane lub całkowicie zabronione. Przeciwwskazaniami do miejscowego stosowania retinolu są:

  • Ciąża i karmienie piersią – Retinol może wykazywać działanie teratogenne, stając się poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka.
  • Długotrwała ekspozycja na słońce – Niezabezpieczenie skóry przed działaniem promieniowania słonecznego może prowadzić do powstania lub nasilenia przebarwień.
  • Podrażnienia skóry – Stosowanie retinolu na podrażnioną cerę może doprowadzić do nasilenia objawów.
  • Prowadzenie kuracji złuszczającej przy użyciu innych środków.
  • Doustne stosowanie retinoidów.

Podsumowanie

Dobroczynne właściwości retinolu znane są od wielu lat, stąd też producenci kosmetyków decydują się na tworzenie produktów zawierających tę substancję. Wśród najpopularniejszych preparatów znajdują się m.in. sera i kremy przeznaczone do codziennego lub doraźnego stosowania. Chcąc wprowadzić retinol do pielęgnacji skóry twarzy, warto wcześniej określić potrzeby cery i skonsultować swoje zamiary ze specjalistą. Niezależnie od stopnia zaawansowania zmian skórnych, kurację retinolem warto rozpoczynać od produktów z najniższym stężeniem substancji, stopniowo wprowadzając mocniejsze kosmetyki.

(3.1/5), głosów: 10
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...