Mało kto zdaje sobie sprawę, że popularny ostatnimi czasy niacynamid jest po prostu aktywną postacią witaminy B3. Jak powszechnie wiemy, witaminy są niezbędne dla naszego zdrowia, a ich brak prowadzi do niedoborów i związanych z nimi schorzeń. Ten organiczny związek pełni w ciele człowieka wiele ważnych funkcji: ma on swój udział w procesie wytwarzania energii, wspiera układ nerwowy, a także spowalnia proces starzenia się skóry, przez co niacynamid ceniony jest w kosmetykach do pielęgnacji twarzy.
W poniższym tekście dowiesz się więcej o niacynamidzie, poznasz jego najważniejsze funkcje, naturalne źródła, a także zasady łączenia z innymi składnikami.
Niacynamid — nieodzowny składnik twojej codziennej pielęgnacji
Niacynamid, a dokładnie produkty z jego zawartością, są ostatnim hitem na rynku kosmetycznym. Wynika to z faktu, jest to substancja o szerokim spektrum działania. Regularne stosowanie niacynamidu może wpływać na:
- wyrównanie kolorytu skóry i poprawienie jej jakości,
- łagodzenie podrażnienień,
- zmniejszenie trądziku i zwężenie porów,
- rozjaśnienie przebarwień,
- niwelowanie zaczerwienienia skóry,
- wzmacnianie bariery naskórkowej,
- ochronę skóry, poprzez działanie antyoksydacyjne).
Wpływ niacynamidu na regenerację skóry
Niacynamid (nikotynamid) odgrywa kluczową rolę w procesie regeneracji skóry. Aktywna witamina B3 jest znacznie lepiej przyswajana przez skórę, niż jej podstawowa forma, nie powodując przy tym podrażnień. Ponadtowspiera pracę gruczołów łojowych, normalizując produkcję sebum i tym samym ograniczając nadmierne przetłuszczanie się cery.
Niacynamid posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Może pomóc wzmocnić barierę ochronną skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i przyczynić się do ochrony przed działaniem wolnych rodników czy promieniowaniem UV, które powodują uszkodzenia komórek skóry i przyspieszają tworzenie zmarszczek i niedoskonałości. Witamina B3 zmniejsza stan zapalny, przyczynia się do naprawy uszkodzonej skóry, oraz przyśpieszenia procesu gojenia się ran. Na dodatek stymuluje proces syntezy kolagenu, którego wzrost przyczynia się do poprawy kondycji skóry, czyniąc ją bardziej elastyczną. Zdecydowanie warto włączyć niacynamid do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej.
Największym atutem tej pochodnej witaminy B3 jest jej łagodność dla skóry, dzięki czemu możemy wprowadzić ją do naszej codziennej pielęgnacji bez obaw o skutki uboczne. W drogeriach niacynamid znajdziemy w przeróżnych kosmetykach, począwszy od kremów, aż po toniki, sera czy maski.
Niacynamid — z czym nie łączyć?
Niacynamid jest na tyle uniwersalny, że może być stosowany w połączeniu z większością składników kosmetycznych. Warto jednak wiedzieć, że wyjątek stanowią substancje mające skrajnie różne pH. Odmienny odczyn łączonych składników aktywnych może doprowadzić do powstania drażniącego kwasu, w wyniku czego zamiast pielęgnacji, nasza skóra dozna poważnych podrażnień. Tak więc lepiej wiedzieć, jakich połączeń unikać!
Niacynamid + witamina C w formie kwasu askorbinowego = drażniący kwas nikotynowy
Niacynamidu przede wszystkim nie powinno się łączyć z kwasem askorbinowym, ponieważ te substancje (mimo że obie są bardzo wartościowe) we wzajemnym towarzystwie niwelują swoje działanie. Co więcej, takie połączenie może być niekorzystne dla naszej skóry. Kwas askorbinowy jest silnym przeciwutleniaczem o niskim stężeniu pH, natomiast niacynamid jest zasadą o wysokim pH. Te dwa składniki aktywne stosowane wspólnie wytwarzają kwas nikotynowy, który może być przyczyną silnych podrażnień cery.
Nie oznacza to jednak, że chcąc stosować niacynamid, witamina C musi odejść w zupełną odstawkę. Wystarczy, że kwas askorbinowy zamienimy na pochodne witaminy C, aby wspólne stosowanie niacynamidu było bezpieczne dla skóry i błon śluzowych.
Niacynamid z kwasami AHA/BHA
Łączenie niacynamidu z niektórymi kwasami, takimi jak kwas salicylowy, glikolowy czy migdałowy, nie należy do najlepszych pomysłów. Wymienione kwasy obniżają pH skóry, a więc użycie w takim wypadku niacynamidu w wyższym stężeniu mogłoby doprowadzić do poważnego podrażnienia. Co więcej, witamina B3 jest alkaliczna, co sprawia, że w takim połączeniu substancje się wzajemnie neutralizują. Warto zwrócić uwagę, że kwasów AHA/BHA i niacynamidu raczej nie znajdziemy w jednym produkcie.
Nie musimy rezygnować ze stosowania kwasów ani niacynamidu. Wystarczy, że zachowamy kilkugodzinny odstęp pomiędzy ich nakładaniem, najlepiej niacynamid rano, a kwasy na wieczór (działają złuszczająco).
Niacynamid w kuracji retinolem — Tak, ale ostrożnie!
Pochodna witaminy A, czyli retinol, jest substancją cenioną na rynku kosmetycznym przede wszystkim za to, że przyczynia się do hamowania procesów starzenia i wspiera syntezę kolagenu. Wykazuje podobne właściwości do niacynamidu, a obie te substancje często są ze sobą łączone w jednym kosmetyku.
Retinol jest jednak dość silnym antyoksydantem, przez co przy dłuższym stosowaniu może podrażniać skórę. Natomiast niacynamid działa przeciwzapalnie, a przez swoje regeneracyjne właściwości potrafi skutecznie złagodzić skutki uboczne stosowania retinolu.
Połączenie niacynamidu z retinolem zazwyczaj znajdziemy w skoncentrowanych kosmetykach na noc. Jeżeli jednak masz wrażliwą cerę, a chcesz korzystać z obu tych substancji, warto nie stosować ich jednocześnie. W takim przypadku lepiej korzystać z niacynamidu rano, a retinol użyć na wieczór. Nie zaleca się zamiany tej kolejności.
Z czym łączyć niacynamid? – Kombinacje bezpieczne dla naszej skóry
Na szczęście nie wszystkie połączenia składników aktywnych z niacynamidem wywołują podrażnienia. Przeciwnie, wiele z nich doskonale współgra ze sobą, dzięki czemu w jednej pielęgnacji możemy zapewnić skórze bogate odżywienie!
Kwas hialuronowy i niacynamid — klucz do odżywionej cery
Duet niacynamidu z kwasem hialuronowym to popularna kombinacja składników aktywnych w kosmetykach. Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem nawilżającym, a połączony z niacynamidem odżywia i wspiera kondycję skóry. Dodatkowo wspierają barierę hydrolipidową zapobiegającą utracie wilgoci. Kosmetyki je zawierające będą niezwykle pomocne przy suchej i wrażliwej skórze.
Niacynamid i cynk – dobre połączenie do walki z trądzikiem
Niacynamid i cynk to grupa składników często zalecanych w kuracji przeciwtrądzikowej. Niacynamid ogranicza produkcję łoju, a cynk przeciwdziała namnażaniu się bakterii. Stosowane razem wpływają na zmniejszenie stanu zapalnego skóry, a także przyspieszają jej regenerację i wspierają łagodzenie obrzęków czy zaczerwienień. Takie połączenie sprawia, że składniki aktywne wzajemnie się uzupełniają i skutecznie przeciwdziałają rozwojowi trądziku.
Niacynamid – Podsumowanie
Rynek kosmetyczny niedawno oszalał na punkcie niacynamidu i nie jest to przypadek, bowiem regularnie stosowana witamina B3 potrafi zdziałać cuda dla naszej cery. Tworzy na jej powierzchni warstwę ochronną, poprawiającą odporność na promieniowanie UV i zanieczyszczenia, wykazuje właściwości antyoksydacyjne, wyrównuje koloryt skóry, łagodzi stany zapalne czy reguluje pracę gruczołów łojowych.
Kosmetyki z niacynamidem to prawdziwy must-have wszystkich osób, którym zależy na promiennej, odżywionej i gładkiej cerze!