Oczyszczanie twarzy w domu — prawidłowa pielęgnacja


kobieta wykonująca oczyszczanie twarzy krok po kroku

Codzienne oczyszczanie skóry twarzy z nadmiaru sebum, makijażu czy innych zabrudzeń to absolutna podstawa skutecznej pielęgnacji. Powinnaś jednak wiedzieć, że już na tym etapie łatwo o błędy, skutkujące naruszeniem bariery hydrolipidowej skóry, co prowadzi do podrażnień, przesuszenia czy narażenia na rozwój stanów zapalnych.

Jeżeli chcesz tego uniknąć, koniecznie przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak wykonać mycie twarzy, jak powinno przebiegać prawidłowe oczyszczanie twarzy, aby cera była zdrowa i na długo zachowała promienny wygląd!

Skutki nieprawidłowego mycia twarzy

Nie każda z nas zdaje sobie sprawę z tego, że skóra twarzy niezależnie od pory dnia i nocy wciąż narażona jest na działanie setek zanieczyszczeń. Produkcja sebum, złuszczający się martwy naskórek, pot, drobinki makijażu, kurz, pyły, bakterie, roztocza i inne mikroorganizmy nanoszone przez dotyk dłońmi czy kontakt z poduszką podczas snu

Wszystko to na powierzchni skóry tworzy niewidoczną warstwę, która z jednej strony jest niemal nieprzepuszczalna dla innych kosmetyków, jakie stosujemy (serum, krem), a z drugiej zapycha pory i prowadzi do powstawania niedoskonałości. Przyznajcie, że nie brzmi to zbyt dobrze. Właśnie dlatego oczyszczanie twarzy to absolutna powinność w procesie pielęgnacji.

Ogromne znaczenie ma także to, jak wygląda nasza codzienna rutyna oczyszczania twarzy (oczyszczanie skóry rano i wieczorem). Bo jak się okazuje, wiele z nas wciąż robi to źle, a błędy wynikają przede wszystkim z niewiedzy. Nieprawidłowe oczyszczanie twarzy sprawia, że nieświadomie uszkadzamy naturalną barierę ochronną na powierzchni skóry, jeszcze mocniej narażając ją na czynniki zewnętrzne.

Zła pielęgnacja może fatalnie wpłynąć na kondycję skóry, powodując trądzik, przesuszenie, zwiększony łojotok, namnażanie się bakterii, stany zapalne, podrażnienia, a nawet przyspieszone starzenie  (dotyczy to każdego rodzaju skóry – wrażliwej, normalnej, suchej, tłustej czy mieszanej). Tak więc nie wystarczy tylko oczyszczać rano i wieczorem. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak to robić. Jak prawidłowo oczyścić skórę twarzy?

Najczęstsze grzechy, popełniane podczas mycia twarzy (oczyszczania skóry twarzy):

  • Używanie niedostosowanych do rodzaju cery lub zbyt silnych produktów myjących;
  • Agresywny demakijaż;
  • Przemywanie twarzy gorącą wodą;
  • Tarcie skóry twarzy ręcznikiem, gąbkami lub innymi przyborami;
  • Unikanie kosmetyków;
  • Przesada (zarówno w kwestii częstotliwości mycia twarzy, jak i również liczby stosowanych produktów).

4 etapy prawidłowego oczyszczania twarzy

Warto wiedzieć, że dokładne oczyszczanie twarzy składa się z kilku etapów, które powinny nastąpić w określonej kolejności.

Etap 1: Zacznij od dokładnego demakijażu!

W pierwszym kroku oczyszczanie twarzy zaczynamy od pozbycia się pozostałości makijażu. Robimy to olejkiem, mleczkiem lub płynem micelarnym (wedle własnych preferencji) i czystym, bawełnianym płatkiem kosmetycznym. Nasączamy je środkiem i delikatnie przesuwamy po skórze twarzy i okolicach oczu. Błędem natomiast jest mocne pocieranie i dociskanie. Wpływa to na powstanie mikrouszkodzeń skóry.

Warto w tym punkcie także zaznaczyć, że płyn micelarny nie powinien być pozostawiany na skórze i wymaga spłukania. Wynika to z faktu, że większość tego typu produktów zawiera w składzie detergenty, które mogą podrażniać i wysuszać naskórek. Tak więc oczyszczanie twarzy jedynie samym płynem micelarnym może wpłynąć na pogorszenie stanu cery, osłabiając jej barierę ochronną.

Codzienne oczyszczanie twarzy (rano i wieczorem) to podstawa, aby cieszyć się zdrową skórą zarówno twarzy jak i dekoltu. Ważne by w składzie kosmetyków oczyszczających znajdowało się wiele składników odżywczych wspomagających przy oczyszczaniu twarzy.

Etap 2*: Dobry peeling, czyli usunięcie martwych komórek naskórka

Kolejny etap oczyszczania skóry, czyli złuszczanie (eksfoliację), wykonujemy jedynie co kilka dni. Stosowanie peelingu pozwala skutecznie usunąć martwe komórki naskórka i uwolnić zatkane pory.

*Peeling w żadnym wypadku nie powinien być stosowany codziennie, a jedynie raz do dwóch razy w tygodniu. W przeciwnym razie narażamy skórę na uszkodzenia i większą wrażliwość, jak również niszczymy jej naturalną barierę ochronną, uniemożliwiając całkowitą odbudowę.

Podczas oczyszczania twarzy nakładamy peeling i delikatnie masujemy każdy jej fragment kolistymi ruchami opuszkami palców przez kilka minut. W sklepach znajdziemy szeroką gamę rozmaitych peelingów. Najpopularniejsze to:

  • Peeling mechaniczny (scrub) — złuszczanie naskórka odbywa się poprzez drobinki ścierające różnej grubości. Do twarzy zaleca się peelingi drobnoziarniste z wykorzystaniem zmielonych pestek owoców lub ziaren.
  • Peeling chemiczny lub enzymatyczny – czynnikiem złuszczającym nie są drobinki, lecz odpowiednio dobrane składniki produktu (najczęściej kwasy lub enzymy). Ten typ produktów do oczyszczania twarzy zalecany jest do skóry wrażliwej lub trądzikowej.
  • Peeling peel-off – jest to maseczka peelingująca, która po nałożeniu na skórę wysycha, tworząc cienką błonkę. Złuszczanie odbywa się w momencie odrywania maski od skóry.

Etap 3: Łagodne mycie twarzy

Punktem kulminacyjnym oczyszczania skóry jest mycie twarzy delikatnym żelem lub pianką. Wbrew pozorom, najlepiej sprawdzają się łagodne dermokosmetyki, które usuwają brud, nie uszkadzając bariery hydrolipidowej skóry. Dobrze dobrana pianka (lub żel) doskonale oczyszcza skórę, pozwalając pozbyć się z niej tłustej warstwy łoju, resztek makijażu i wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się na jej powierzchni. Do tego działa antybakteryjnie i łagodząco.

Nakładamy niewielką ilość środka do oczyszczania twarzy na zwilżone wodą twarz, szyję i dekolt, po czym masujemy kolistymi ruchami po około 15 – 20 sekund każdą część z osobna (policzki, czoło, okolice nosa i brody, szyję, itd.). Po wszystkim spłukujemy twarz z użyciem wody letniej lub lekko ciepłej.

Żel lub pianka oczyszczająca do mycia twarzy powinny być zawsze dobierane do rodzaju cery i aktualnej kondycji skóry (skóra wrażliwa, mieszana, tłusta lub normalna). Pamiętajmy, że wraz z wiekiem zmieniają się również nasze potrzeby. Najlepiej wybierać kosmetyki o naturalnym składzie, unikając przy tym silnych detergentów, jak SLS, SMS, ALS czy alkoholu. Kosmetyki z nimi w składzie mogą wywoływać reakcje alergiczne, a także prowadzą do podrażnień i szybszego starzenia się skóry.

Etap 4: Osuszanie

Po oczyszczeniu twarzy pozbywamy się z niej wody, przykładając suchy ręcznik. Najlepiej w tym celu używać małych ręczniczków przeznaczonych tylko do twarzy (wymagają wymiany minimum co 2 – 3 dni) lub miękkich ręczniczków jednorazowych (mogą to być zwykłe ręczniki kuchenne, jednak nie powinny być one szorstkie).

Etap 5: Tonizacja skóry

Ostatnim etapem poprzedzającym nakładanie serum i kremu jest przemycie całej twarzy tonikiem. Tego typu produkt odświeża skórę i przywraca jej naturalne pH. Ponadto wykazuje działanie keratolityczne, dzięki czemu wnika w głąb mieszków włosowo-łojowych oczyszczając je i zmniejszając tym samym widoczność porów skóry. Co więcej, niektóre toniki zwiększają wchłanianie dobroczynnych składników zawartych w innych kosmetykach.

Tonik można nakładać za pomocą wacika, opuszkami palców lub spryskując nim skórę, w zależności od konsystencji produktu i wskazówek producenta. Następnie niemal od razu nakładamy serum.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kosmetyki do oczyszczania twarzy?

Kosmetyki przeznaczone na skórę twarzy powinny przede wszystkim być wolne od wszelkich substancji szkodliwych, takich jak parabeny, silne detergenty (SLS i SLES), pochodne ropy, aluminium, formaldehyd czy parafina.

Najlepiej wybierać te, w których składzie znajdziemy w przeważającej ilości naturalne składniki i olejki pochodzenia roślinnego, a także witaminę C, retinol, pantenol, glinkę czy kwas hialuronowy.

Ponadto należy wybierać kosmetyki odpowiednie do typu skóry, np.:

  • Skóra tłusta — lekkie produkty na bazie wody, tzw. oil-free,
  • Skóra wrażliwa, sucha — produkty silnie nawilżające, łagodzące i lekko natłuszczające,
  • Skóra mieszana i normalna — łagodne produkty nawilżające, na bazie, np. hydrolatów.

Prawidłowe oczyszczanie twarzy — Podsumowanie

Codzienny rytuał dokładnego oczyszczania skóry jest podstawą jej właściwej pielęgnacji. Jego brak w dłuższej perspektywie może pogorszyć wygląd cery i przyczynić się do powstawania zaskórników i stanów zapalnych.

Na powierzchni naszej skóry gromadzi się codziennie wiele zanieczyszczeń, takich jak np. nadmiar sebum, martwy naskórek, pot, kurz i bakterie. Dlatego tak ważne jest regularne mycie twarzy.

Podstawą dążenia do zdrowej skóry jest dobór odpowiednich kosmetyków i ich właściwe użycie. W oczyszczaniu skóry niezbędne są takie etapy, jak demakijaż, mycie pianką oraz tonizowanie. Warto również włączyć regularne zabiegi złuszczające.

(5/5), głosów: 1
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...