Peptydy – czym są i jak działają na skórę?


peptydy w kosmetykach

W składach kosmetyków coraz częściej zauważyć można peptydy. Czym właściwie są? Jakie rozróżniamy rodzaje peptydów? Jaka jest ich rola w pielęgnacji skóry? Jak działają? Jak prawidłowo je stosować? W artykule przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące peptydów!

Peptydy – co to takiego?

Peptydy to związki chemiczne – bioaktywne aminokwasy, z których zbudowana jest warstwa lipidowa naszej skóry. Innymi słowy, peptydy to składniki, które produkowane są w procesie biosyntezy i odpowiadają za różnego rodzaju procesy w naszej skórze, odgrywając rolę regulatorów lub przekaźników. Podobnie jak kwas hialuronowy występują w organizmie ludzkim. Są małe, mogą więc przenikać przez barierę ochronną skóry. Możliwe staje się więc wnikanie w głębsze warstwy skóry. 

Młodej skórze nie brak peptydów, dzięki którym cera jest gładka i napięta. Niestety, z upływem czasu skóra zaczyna mieć problemy z samodzielnym wytwarzaniem peptydów w wystarczającej ilości. Ponadto prawidłowa synteza ulega zniekształceniu. W praktyce oznacza to utratę witalności, blasku oraz powstawanie zmarszczek mimicznych. Mniejsza ilość peptydów w skórze jest równoznaczna z pierwszymi oznakami starzenia, czyli m.in. ze zmianą struktury skóry, z utratą elastyczności i jędrności. Skóra osób starszych staje się cienka i bardzo potrzebuje wsparcia pod postacią peptydów.

Peptydy – eliksir młodości bogaty w cenne właściwości

Naturalne jest, że producenci kosmetyków coraz częściej decydują się na skorzystanie ze składnika, który ma tak cenne właściwości. Pozyskują oni peptydy biomimetyczne, zbudowane podobnie do peptydów występujących w ludzkim organizmie naturalnie, jednak pozyskane w procesie syntezy chemicznej.

Można stwierdzić, że syntetyczne peptydy „udają” te prawdziwe i nie są w żaden sposób gorsze – również stymulują skórę do produkcji nowych włókien kolagenowych, które poprawiają owal twarzy i, ogólnie rzecz biorąc, nadają twarzy młody wygląd. Ponadto sprawdzają się rewelacyjnie w doraźnej profilaktyce niewielkich zmarszczek. Zarówno naturalnie występujące peptydy, jak i ich syntetyczne analogi uznaje się za cenne i aktywne związki. Ich plusem jest także brak interakcji z lekami.

Jaka jest rola peptydów?

Główną rolą peptydów jest pobudzanie komórek skóry do produkcji kolagenu odpowiadającego za elastyczność, sprężystość, napięcie i jędrność skóry. Peptydy nazywane są nieinwazyjnym botoksem, ponieważ pomagają dbać o młody wygląd skóry.

Peptydy pełnią jeszcze kilka funkcji biologicznych. Aktywują niektóre enzymy i walczą z drobnoustrojami. Zwiększają wiązania wody w skórze właściwej. Zapobiegają utracie wody z naskórka. Działają przeciwzapalnie i wspomagają gojenie ran. Peptydy biorą też udział w procesie melanogenezy, czyli enzymatycznego powstawania melanin, warunkujących m.in. barwę skóry i możliwość powstawania opalenizny. 

Rodzaje peptydów wykorzystywanych w kosmetykach

Peptydy wykorzystywane w kosmetykach pozyskiwane są syntetycznie w procesach biotechnologicznych lub z roślin. Jak już wiemy, naśladują naturalnie występujące w skórze peptydy i oddziałują na komórki docelowe. Zwiększają produkcję elastyny i kolagenu, zwiększają wiązania wody w skórze właściwej i redukują zmarszczki. 

  • Peptydy sygnałowe to peptydy, które potrafią inicjować procesy wewnątrzkomórkowe. Oznacza to wpływanie na proces wzrostu fibroblastów oraz syntezę kolagenu i elastyny. Przykładami są Palmitoyl Tripeptide-5 oraz Hexapeptide-10.
  • Neuropeptydy (inhibitory neuroprzekaźników) działają podobnie do toksyny botulinowej, tzn. wygładzają skórę i pomagają zmniejszać zmarszczki mimiczne. Porównuje się je do bezinwazyjnego botoksu. Przykłady? Pentapeptide-18, Acetyl Hexapeptide-8 oraz Tripeptide-3.
  • Peptydy transportujące, tj. transportery substancji aktywnych pomagają przenikać substancjom aktywnym (innym składnikom stosowanym w kosmetykach) w głąb skóry. Dobrze przebadane zostały peptydy miedziowe, które wspomagają syntezę kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny. Transportują jony miedzi, dzięki którym rany łatwiej się goją, a wolne rodniki są neutralizowane. Najbardziej oczywiste przykłady peptydów transportujących to Copper Lysinate/Prolinate lub Copper Tripeptide-1.

Kosmetyki z peptydami – jak działają? Jakie są efekty stosowania peptydów w kosmetykach?

Peptydy mają bardzo wszechstronne działanie i rozwiązują wiele problemów skórnych, stanowią więc doskonały dodatek do kosmetyków do codziennej pielęgnacji twarzy, a w szczególności do pielęgnacji skóry dojrzałej, odwodnionej i zniszczonej. Nie oznacza to jednak, że z korzystaniem z takich kosmetyków trzeba się wstrzymać do 40-50 roku życia. Wręcz przeciwnie! Warto włączyć je do rutyny pielęgnacyjnej już w okolicach 20-25 roku życia!

Jak „przemycić” peptydy na skórę twarzy? Stosuje się je przede wszystkim w produkcji kremów przeciwzmarszczkowych i przeciwstarzeniowych, które pomagają odmłodzić, ujędrnić i regenerować skórę, a nawet „rozluźniać” mięśnie, które odpowiadają za powstawanie mimicznych zmarszczek. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze kosmetyki z peptydami nie sprawią, że starsze, kilkunastoletnie zmarszczki znikną. Nie można oczekiwać tego od np. kremu czy serum. Peptydy stosowane w kosmetykach z pewnością poprawiają kondycję skóry i zmniejszają widoczność zmarszczek mimicznych, ale nie będą w stanie usunąć zmarszczek głębokich.

Krem z peptydami, serum peptydowe, mgiełka – po tego typu produkty powinny sięgać osoby, którym zależy na zachowaniu młodego wyglądu skóry na dłużej. We wszystkich tych produktach znaleźć można peptydy. Oczywiście nie we wszystkich dostępnych na rynku kosmetycznym – zwracać uwagę należy przede wszystkim na składy kosmetyków. Możesz postawić na żelową konsystencję oraz nawilżenie i wygładzenie twarzy – skóra Ci za to podziękuje!

Podsumowanie

Peptydy mogą poprawić wygląd skóry bez żadnych inwazyjnych metod. Skutecznie wpływają na syntezę elastyny i kolagenu. Poprawiają koloryt skóry. Mogą sprawić, że skóra będzie szybciej się goić. Mogą też przyczynić się do wygładzenia zmarszczek mimicznych (nie są jednak w stanie pozbyć się głębokich zmarszczek). Peptydy w kosmetykach mogą przynieść skórze naprawdę wiele dobrego. Warto już w wieku dwudziestu kilku lat zaopatrzyć się w krem lub serum z peptydami i włączyć kosmetyk do codziennej pielęgnacji!

Oceń ten post
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...