Peptydy – czym są i jak działają na skórę?


peptydy w kosmetykach

W składach kosmetyków coraz częściej zauważyć można peptydy. Czym właściwie są? Jakie rozróżniamy rodzaje peptydów? Jaka jest ich rola w pielęgnacji skóry? Jak działają? Jak prawidłowo je stosować? W artykule przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące peptydów!

Peptydy – co to takiego?

Peptydy to związki chemiczne – bioaktywne aminokwasy, z których zbudowana jest warstwa lipidowa naszej skóry. Innymi słowy, peptydy to składniki, które produkowane są w procesie biosyntezy i odpowiadają za różnego rodzaju procesy w naszej skórze, odgrywając rolę regulatorów lub przekaźników. Podobnie jak kwas hialuronowy występują w organizmie ludzkim. Są małe, mogą więc przenikać przez barierę ochronną skóry. Możliwe staje się więc wnikanie w głębsze warstwy skóry. 

Młodej skórze nie brak peptydów, dzięki którym cera jest gładka i napięta. Niestety, z upływem czasu skóra zaczyna mieć problemy z samodzielnym wytwarzaniem peptydów w wystarczającej ilości. Ponadto prawidłowa synteza ulega zniekształceniu. W praktyce oznacza to utratę witalności, blasku oraz powstawanie zmarszczek mimicznych. Mniejsza ilość peptydów w skórze jest równoznaczna z pierwszymi oznakami starzenia, czyli m.in. ze zmianą struktury skóry, z utratą elastyczności i jędrności. Skóra osób starszych staje się cienka i bardzo potrzebuje wsparcia pod postacią peptydów.

Peptydy – eliksir młodości bogaty w cenne właściwości

Naturalne jest, że producenci kosmetyków coraz częściej decydują się na skorzystanie ze składnika, który ma tak cenne właściwości. Pozyskują oni peptydy biomimetyczne, zbudowane podobnie do peptydów występujących w ludzkim organizmie naturalnie, jednak pozyskane w procesie syntezy chemicznej.

Można stwierdzić, że syntetyczne peptydy „udają” te prawdziwe i nie są w żaden sposób gorsze – również stymulują skórę do produkcji nowych włókien kolagenowych, które poprawiają owal twarzy i, ogólnie rzecz biorąc, nadają twarzy młody wygląd. Ponadto sprawdzają się rewelacyjnie w doraźnej profilaktyce niewielkich zmarszczek. Zarówno naturalnie występujące peptydy, jak i ich syntetyczne analogi uznaje się za cenne i aktywne związki. Ich plusem jest także brak interakcji z lekami.

Jaka jest rola peptydów?

Główną rolą peptydów jest pobudzanie komórek skóry do produkcji kolagenu odpowiadającego za elastyczność, sprężystość, napięcie i jędrność skóry. Peptydy nazywane są nieinwazyjnym botoksem, ponieważ pomagają dbać o młody wygląd skóry.

Peptydy pełnią jeszcze kilka funkcji biologicznych. Aktywują niektóre enzymy i walczą z drobnoustrojami. Zwiększają wiązania wody w skórze właściwej. Zapobiegają utracie wody z naskórka. Działają przeciwzapalnie i wspomagają gojenie ran. Peptydy biorą też udział w procesie melanogenezy, czyli enzymatycznego powstawania melanin, warunkujących m.in. barwę skóry i możliwość powstawania opalenizny. 

Rodzaje peptydów wykorzystywanych w kosmetykach

Peptydy wykorzystywane w kosmetykach pozyskiwane są syntetycznie w procesach biotechnologicznych lub z roślin. Jak już wiemy, naśladują naturalnie występujące w skórze peptydy i oddziałują na komórki docelowe. Zwiększają produkcję elastyny i kolagenu, zwiększają wiązania wody w skórze właściwej i redukują zmarszczki. 

  • Peptydy sygnałowe to peptydy, które potrafią inicjować procesy wewnątrzkomórkowe. Oznacza to wpływanie na proces wzrostu fibroblastów oraz syntezę kolagenu i elastyny. Przykładami są Palmitoyl Tripeptide-5 oraz Hexapeptide-10.
  • Neuropeptydy (inhibitory neuroprzekaźników) działają podobnie do toksyny botulinowej, tzn. wygładzają skórę i pomagają zmniejszać zmarszczki mimiczne. Porównuje się je do bezinwazyjnego botoksu. Przykłady? Pentapeptide-18, Acetyl Hexapeptide-8 oraz Tripeptide-3.
  • Peptydy transportujące, tj. transportery substancji aktywnych pomagają przenikać substancjom aktywnym (innym składnikom stosowanym w kosmetykach) w głąb skóry. Dobrze przebadane zostały peptydy miedziowe, które wspomagają syntezę kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny. Transportują jony miedzi, dzięki którym rany łatwiej się goją, a wolne rodniki są neutralizowane. Najbardziej oczywiste przykłady peptydów transportujących to Copper Lysinate/Prolinate lub Copper Tripeptide-1.

Kosmetyki z peptydami – jak działają? Jakie są efekty stosowania peptydów w kosmetykach?

Peptydy mają bardzo wszechstronne działanie i rozwiązują wiele problemów skórnych, stanowią więc doskonały dodatek do kosmetyków do codziennej pielęgnacji twarzy, a w szczególności do pielęgnacji skóry dojrzałej, odwodnionej i zniszczonej. Nie oznacza to jednak, że z korzystaniem z takich kosmetyków trzeba się wstrzymać do 40-50 roku życia. Wręcz przeciwnie! Warto włączyć je do rutyny pielęgnacyjnej już w okolicach 20-25 roku życia!

Jak „przemycić” peptydy na skórę twarzy? Stosuje się je przede wszystkim w produkcji kremów przeciwzmarszczkowych i przeciwstarzeniowych, które pomagają odmłodzić, ujędrnić i regenerować skórę, a nawet „rozluźniać” mięśnie, które odpowiadają za powstawanie mimicznych zmarszczek. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze kosmetyki z peptydami nie sprawią, że starsze, kilkunastoletnie zmarszczki znikną. Nie można oczekiwać tego od np. kremu czy serum. Peptydy stosowane w kosmetykach z pewnością poprawiają kondycję skóry i zmniejszają widoczność zmarszczek mimicznych, ale nie będą w stanie usunąć zmarszczek głębokich.

Krem z peptydami, serum peptydowe, mgiełka – po tego typu produkty powinny sięgać osoby, którym zależy na zachowaniu młodego wyglądu skóry na dłużej. We wszystkich tych produktach znaleźć można peptydy. Oczywiście nie we wszystkich dostępnych na rynku kosmetycznym – zwracać uwagę należy przede wszystkim na składy kosmetyków. Możesz postawić na żelową konsystencję oraz nawilżenie i wygładzenie twarzy – skóra Ci za to podziękuje!

Podsumowanie

Peptydy mogą poprawić wygląd skóry bez żadnych inwazyjnych metod. Skutecznie wpływają na syntezę elastyny i kolagenu. Poprawiają koloryt skóry. Mogą sprawić, że skóra będzie szybciej się goić. Mogą też przyczynić się do wygładzenia zmarszczek mimicznych (nie są jednak w stanie pozbyć się głębokich zmarszczek). Peptydy w kosmetykach mogą przynieść skórze naprawdę wiele dobrego. Warto już w wieku dwudziestu kilku lat zaopatrzyć się w krem lub serum z peptydami i włączyć kosmetyk do codziennej pielęgnacji!

Oceń ten post
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
Więcej
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
Więcej
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...
Więcej