Popękane naczynka – jak wyleczyć pajączki na twarzy?


Widoczne naczynka na twarzy bywają nie tylko problemem estetycznym, ale także zdrowotnym, informującym nas, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate mogą pękać i pozostawiać na skórze trwałe znaki, potocznie nazywane pajączkami.

Jak prawidłowo zadbać o skórę i w jaki sposób leczyć pajączki na twarzy? Sprawdź koniecznie!

mloda kbieta z kremem marki dr ambroziak

Popękane naczynka na twarzy – czym są pajączki pojawiające się na twarzy? 

Pajączki (teleangiektazje) to trwale rozszerzone, pękające naczynia włosowate zlokalizowane pod powierzchnią naskórka. Powtarzające się rozszerzenia światła naczyń krwionośnych mogą prowadzić do powstawania pajączków oraz utrwalonego rumienia. Nie każde naczynko widoczne na twarzy jest jednak pęknięte. Naczynia ciągle się rozszerzają i kurczą. Dzieje się tak m.in. pod wpływem ciepła oraz zimna.

Widoczne na skórze pajączki mogą być jednak naczynkami, które uległy trwałemu rozszerzaniu wskutek jakiejś nieprawidłowości. Pęknięte naczynko daje obraz drobnych wylewów krwawych. Jeżeli dojdzie do pęknięcia naczynka na twarzy, na naszej skórze pojawi się sinawe zabarwienie. Taki kolor może też wynikać z zalegania krwi w rozszerzonym naczynku. 

Pękające naczynka mogą pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn nie tylko na twarzy, ale i w innych częściach ciała. Zmiany naczyniowe w obrębie twarzy najczęściej zlokalizowane są na brodzie, na nosie lub na policzkach.

Rodzaje pajączków na twarzy

Pajączki na twarzy możemy podzielić na wtórne oraz pierwotne. Do tej drugiej grupy zaliczają się teleangiektazje wynikające z czynników wrodzonych, natomiast pajączki wtórne to takie, na których powstanie wpływ miały czynniki zewnętrzne, w tym choroby czy przyjmowane leki.

Popękane i rozszerzone naczynka – przyczyny pajączków

Przyczyny pękających naczynek mogą być różne. Popękane naczynka na twarzy i pajączki pojawiają się zazwyczaj:

  • w przypadku cery naczynkowej (cera naczynkowa charakteryzuje się tym, że naczynka znajdują się płytko pod powierzchnią skóry),
  • w przypadku skóry wrażliwej,
  • u osób cierpiących na trądzik różowaty,
  • u osób borykających się z nadwrażliwością skóry,
  • na skórze narażonej na wahanie temperatury i silny wiatr.

Popękane naczynka mogą pojawić się, gdy jesteśmy narażeni na stres, stosujemy preparaty sterydowe na twarz lub niektóre leki, cierpimy na zaburzenia hormonalne, alergie, choroby skóry, problemy ze strony układu pokarmowego lub inne choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze).

Występowaniu popękanych naczynek sprzyjają także predyspozycje genetyczne, słaba elastyczność ścian naczynek oraz inne choroby skóry. Duży wpływ ma również prowadzony styl życia, dieta, używanie ostrych przypraw, spożywanie alkoholu czy palenie tytoniu. Poszerzenie lub pękanie naczynek może powodować też długotrwała ekspozycja na światło słoneczne.

Pękające naczynka – jak uchronić się przed pękaniem naczynek na twarzy?

Czynników wpływających na popękane i poszerzone naczynia włosowate jest więc sporo. Nie zawsze są one możliwe do usunięcia. Warto jednak w miarę możliwości eliminować czynniki sprzyjające powstawaniu pajączków.

Starajmy się unikać wahania temperatur, silnego wiatru, zadbajmy o prawidłową dietę, wyeliminujmy z diety ostre przyprawy, unikajmy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV i zrezygnujmy z używek.

Jeżeli podejrzewamy u siebie problemy zdrowotne należy skonsultować się z lekarzem i oznaczyć poziom hormonów, a w razie potrzeby wdrożyć odpowiednią terapię. Niedobory witamin i minerałów również skutkują pękaniem naczynek. Czasami przydatna może okazać się suplementacja witaminy C i E, a także uzupełnienie diety o miedź, cynk, magnez, selen i wapń. Korzystne działanie może wykazywać też rutyna. Zanim rozpoczniemy suplementację, warto skonsultować się ze specjalistą. Zadbajmy także o odpowiednie nawadnianie organizmu. 

Pękające naczynka na twarzy – jak leczyć pajączki? Skuteczne metody usuwania popękanych naczynek

Obecnie mamy wiele sposobów, które pozwalają bezpiecznie likwidować zmiany naczynkowe. Pajączki może jednak usunąć tylko specjalista. Jak więc postępować z pękającymi naczynkami? Najczęściej stosuje się laserowe zamykanie naczynek. Metodę tę wykorzystują specjaliści w gabinecie medycyny estetycznej, dermatologii oraz kosmetologii. Do innych metod usuwania pękających naczynek należy elektroliza oraz krioskleroterapia i termokoagulacja.

Niezwykle ważne jest także zapobieganie powstawaniu nowych zmian, regularna pielęgnacja domowa i gabinetowa, a czasami również leczenie. Pielęgnacja powinna polegać na używaniu specjalnie dedykowanych kosmetyków oraz unikaniu czynników ryzyka.

W celu walki z problemem pękających naczynek warto też skupić się na prawidłowym sposobie odżywiania. Zadbajmy więc o odpowiednią podaż witamin i ograniczmy spożywanie cukru.

Cera naczynkowa – jak ją rozpoznać? Pielęgnacja cery naczynkowej

Problem widocznych naczynek dotyczy wielu osób z cerą naczynkową, u których naczynia krwionośne położone są płytko pod skórą. Osoby z cerą naczynkową często nie tolerują wielu kosmetyków dostępnych na rynku, ponieważ powodują one podrażnienia, a w konsekwencji pojawianie się kolejnych zmian. Przy cerze naczynkowej i skłonnej do pękających naczynek warto więc unikać wszelkich preparatów o podłożu alkoholowym oraz takich, które mają w składzie substancje zapachowe lub mogą powodować podrażnienie i alergie. Używajmy tylko dedykowanych produktów dobrej jakości. Pękające naczynka wymagają prawidłowej pielęgnacji, opartej na składnikach aktywnych, które obkurczają ściany naczyń krwionośnych.

Jak pielęgnować cerę naczynkową? Do podstawowych działań należy delikatny demakijaż, oczyszczanie i nawilżanie. Skórę twarzy oczyszczajmy codzienne i stosujmy do tego preparaty o neutralnym pH. Do mycia twarzy używajmy letniej wody. Zadbajmy także o wysoką ochronę przed promieniowaniem słonecznym, m.in. używając kremów z filtrem SPF. Pomocne mogą okazać się również maseczki bogate w cynk, fosfor, wapń, selen, krzem i magnez oraz zabiegi gabinetowe o charakterze wyciszającym, regenerującym i łagodzącym, które sprawiają, że pęknięte naczynka są mniej widoczne.

Jeżeli posiadasz cerę naczynkową, musisz stosować odpowiednio tłuste produkty jako ochronę przed mrozem i wiatrem. Pamiętajmy, że zimą lekkie kremy o dużej zawartości wody wpływają negatywnie na naszą skórę. Ostrożnie też dobierajmy preparaty do peelingu, aby nie uszkodzić i nie podrażnić skóry. Decyzję o używaniu peelingów warto skonsultować ze specjalistą. Zrezygnujmy natomiast z peelingów mechanicznych.

W celu niwelowania pękania naczynek dobrze sprawdzi się także umiarkowany, regularny wysiłek fizyczny. Sprzyja on prawidłowym reakcjom drobnych naczyń krwionośnych i może pomóc regulować ich prawidłowe rozszerzanie i obkurczanie.

Pękające naczynka na twarzy – czego powinni unikać właściciele skóry naczynkowej?

Osoby posiadające skórę naczynkową powinny unikać gorących kąpieli, długotrwałego narażania skóry na promieniowanie słoneczne, sauny, sportów wyczynowych, silnego wiatru, gwałtownych zmian temperatury i pomieszczeń klimatyzowanych, a także przetworzonej żywności, ostrych potraw, alkoholu, tytoniu i gorących napojów. Osoby cierpiące na pajączki i popękane naczynka na twarzy powinny zrezygnować też z peelingów mechanicznych i kosmetyków, które zawierają sztuczne substancje zapachowe, barwniki i substancje drażniące lub mogące wywołać alergie.

Jeżeli na naszej skórze pojawią się rozszerzone lub popękane naczynka, skonsultujmy się ze specjalistą, ustalmy z nim plan leczenia i stosujmy się do jego zaleceń.

Podsumowanie

Skóra naczynkowa może być bardziej podatna na alergie, jest wrażliwa, reaktywna, delikatna i szybko reaguje na bodźce zewnętrze i wewnętrzne. Na twarzy może wystąpić zaczerwienienie, nazywane rumieniem z rozszerzonymi naczynkami. Na jego tle pojawiają się pajączki. Wtedy towarzyszyć nam może uczucie dyskomfortu, kłucie czy pieczenie. Osoby ze skórą naczynkową borykają się również z uczuciem napięcia i suchością skóry.

Rumieńce na twarzy u osób dorosłych mogą być sygnałem alarmowym, świadczącym o tym, że nasze naczynia krwionośne nie działają prawidłowo. Jeżeli zareagujemy w odpowiednim czasie, ograniczymy ich widoczność i zapobiegniemy powstawaniu pękających naczynek na twarzy i pajączków.

Obecnie medycyna estetyczna dobrze radzi sobie z leczeniem tego rodzaju dolegliwości. Niemniej, aby ograniczyć widoczność pajączków i zapobiegać pękającym naczynkom warto prowadzić zdrowy styl życia, zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę, unikać używek i pielęgnować skórę twarzy z użyciem dedykowanych kosmetyków oraz zabezpieczać ją przed promieniowaniem UV.

Oceń ten post
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...