Regeneracja skóry twarzy – sprawdzone sposoby


kobieta dbająca o cerę

Choć skóra twarzy posiada naturalne mechanizmy obronne, zdarza się, że delikatne tkanki wymagają dodatkowego wzmocnienia i regeneracji. Po czym więc poznać, że cera wymaga odbudowy, jakie są przyczyny zniszczonej skóry twarzy i jak zregenerować cerę zarówno przy użyciu kosmetyków, jak i domowymi sposobami? Jak pielęgnować skórę na co dzień, aby cieszyć się zdrowym i promiennym wyglądem? Czytaj dalej i dowiedz się więcej o regeneracji skóry twarzy!

Po czym rozpoznać zmęczoną i wymagającą regeneracji twarz?

Skóra twarzy na co dzień zmaga się z licznymi wyzwaniami i trudnymi warunkami, od długiej ekspozycji na słońce latem, przez styczność z wiatrem, zanieczyszczeniami i smogiem, po ekspozycję na mróz zimą. Zarówno na twarzy, jak i innych częściach ciała skóra zbudowana jest z kilku warstw – naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Zadaniem wszystkich warstw jest zapewnienie ochrony narządom przed wspomnianymi czynnikami zewnętrznymi.

Zdarza się jednak, że stan skóry ulega pogorszeniu, a naskórek szybciej się złuszcza, narażając twarz na wystąpienie urazów i utratę odporności na promieniowanie słoneczne, zmienne temperatury, czy unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia. Na powierzchni skóry można zauważyć liczne przebarwienia i wypryski, a sama twarz ma szary, ziemisty odcień. Ponadto może wystąpić przesuszenie, szczególnie w okolicy czoła i policzków.

Zmianie może ulec także elastyczność skóry. Cera wymagająca regeneracji jest wiotka, brak jej blasku i promiennego wyglądu. Wokół oczu mogą pojawić się charakterystyczne zasinienia i podkrążenia, a na powierzchni skóry można dostrzec rozszerzone pory i uwydatnione naczynia krwionośne. Choć proces gojenia może być długotrwały, warto podjąć działania już w przypadku zauważenia nawet najmniejszych zmian, co zapobiegnie rozwojowi stanów zapalnych czy przesuszaniu skóry.

Przyczyny zniszczonej cery

Najczęstszymi przyczynami pogorszenia stanu cery są wcześniej wspomniane czynniki zewnętrzne i brak odpowiedniej pielęgnacji. Wiele osób wciąż zapomina o stosowaniu kremu z filtrem nie tylko latem, ale także zimą, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień spowodowanych promieniowaniem słonecznym. Co więcej, wpływ na osłabienie skóry twarzy ma także regularne przebywanie w zanieczyszczonych miejscach, czy brak ochrony w postaci kremu podczas wietrznych lub mroźnych dni.

Ziemista i wymagająca regeneracji cera występuje także w przypadku odwodnienia czy niezdrowego stylu życia. Negatywny wpływ na stan skóry mają takie czynniki jak palenie papierosów, picie alkoholu, niedostateczna ilość snu, chroniczny stres, czy niezdrowa, uboga w składniki odżywcze dieta. Warto także pamiętać, że utrata elastyczności skóry i występowanie przebarwień czy przesuszeń mogą pojawiać się wraz z wiekiem, dlatego tak ważne jest wspieranie kondycji skóry już około 25 roku życia, kiedy to tkanki ulegają stopniowemu osłabianiu.

Sposoby na regenerację skóry twarzy

W dobie często polecanych zabiegów na twarz warto wcześniej zorientować się, co można zrobić samemu w celu poprawy wyglądu i kondycji skóry. W wielu przypadkach w regeneracjitwarzy skuteczne okazują się zdrowa dieta, wprowadzenie do codziennej pielęgnacji kosmetyków o dobroczynnym składzie, czy zmiana swoich przyzwyczajeń. Co więc może mieć wpływ na odbudowę zniszczonej cery?

#1 Odpowiednia dieta

Podstawą regeneracji skóry jest dostarczenie jej składników odżywczych, odpowiedzialnych za odbudowę uszkodzonych tkanek. Bazą zdrowej cery jest więc dieta bogata w witaminy A, E, C i D, pomagające w redukowaniu stanów zapalnych i zapewnianiu skórze elastycznego, promiennego wyglądu. Witamina C dodatkowo neutralizuje działanie wolnych rodników (odpowiedzialnych za utratę nawilżenia i jędrności), co może ograniczać występowanie przesuszeń i rozszerzonych naczynek.

#2 Kosmetyki z cennymi składnikami

Aby przyspieszyć regenerację skóry, można również stosować kosmetyki o działaniu odżywczym i nawilżającym. Warto zwrócić uwagę na skład preparatów. Do substancji o możliwym działaniu łagodzącym, rozjaśniającym przebarwienia i nawilżającym osłabioną cerę zaliczamy m.in. niacynamid, wąkrotę azjatycką, olej arganowy, masło shea, peptydy ryżowe, czy aktywator młodego kolagenu. Składniki te mogą zregenerować zniszczoną skórę i wnikać w jej tkanki bez naruszania płaszcza lipidowego skóry.

Cenne substancje można znaleźć zarówno w kremach do stosowania na dzień i noc, jak i w serum, czy nawet w piankach myjących. Warto więc skomponować własny zestaw kosmetyków zawierających dobroczynne składniki i wprowadzić go do codziennej pielęgnacji. Poza pomocą w regeneracji zniszczonej skóry, stosowanie preparatów o dobrym składzie może ograniczyć wystąpienie podrażnień i przesuszeń w przyszłości.

#3 Regularne oczyszczanie i ochrona skóry

W celu zregenerowania zniszczonej skóry twarzy warto postawić na domowe peelingi, które ułatwią usunięcie nadmiaru sebum z powierzchni skóry i pobudzą tkanki do odbudowy uszkodzonych obszarów. Do wyboru istnieją różne rodzaje peelingów, w pielęgnacji domowej najlepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne lub z delikatnymi kwasami AHA lub BHA. Po każdym oczyszczaniu cery należy pamiętać o nałożeniu kremu nawilżającego, co może zapobiegać utracie wilgoci naskórka i sprzyjać odbudowie warstwy ochronnej.

#4 Zdrowy tryb życia

Proces regeneracji zmęczonej skóry może także wesprzeć zmiana codziennych nawyków. Warto więc pić co najmniej 2 litry wody, aby zapewnić skórze odpowiedni poziom nawilżenia oraz zrezygnować z używek takich jak papierosy i alkohol, które zanieczyszczają i przesuszają cerę. Dobrym pomysłem jest także wprowadzenie aktywności fizycznej. Już 30-minutowy spacer może poprawić krążenie, co sprzyja dostarczaniu cerze składników odżywczych. Warto jednak pamiętać, aby nie spacerować w pełnym słońcu lub gdy w powietrzu unosie się wiele zanieczyszczeń, co mogłoby pogorszyć stan skóry.

Codzienna pielęgnacja cery – o czym pamiętać, by cieszyć się zdrową skórą?

Po przywróceniu skórze zdrowego wyglądu i dobrej kondycji nie należy także zapominać o prawidłowym pielęgnowaniu cery na co dzień. Warto więc zadbać o odpowiednie oczyszczanie skóry twarzy zarówno rano, jak i wieczorem. Można w tym celu wykorzystać piankę myjącą o delikatnym działaniu, która nie będzie podrażniać osłabionej skóry. Ponadto warto wspierać naturalną barierę ochronną skóry z wykorzystaniem filtra SPF 50 i kosmetyków o działaniu nawilżającym.

Warto pamiętać, że krem nawilżający należy stosować zarówno rano, jak i wieczorem. W ciągu dnia preparat może zabezpieczyć cerę przed ekspozycją na wiatr, mróz czy inne czynniki zewnętrzne, zaś nocą składniki zawarte w kremie mogą odżywić skórę twarzy po całym dniu i wspomóc procesy regeneracyjne skóry. Ponadto należy pamiętać o utrzymywaniu zdrowych nawyków i ograniczaniu stosowania używek, czy spożywania posiłków, które mogą pogarszać stan cery.

Regeneracja skóry – podsumowanie

(5/5), głosów: 1
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
Więcej
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
Więcej
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...
Więcej