Świadoma pielęgnacja
Regeneracja skóry twarzy – sprawdzone sposoby
Choć skóra twarzy posiada naturalne mechanizmy obronne, zdarza się, że delikatne tkanki wymagają dodatkowego wzmocnienia i regeneracji. Po czym więc poznać, że cera wymaga odbudowy, jakie są przyczyny zniszczonej skóry twarzy i jak zregenerować cerę zarówno przy użyciu kosmetyków, jak i domowymi sposobami? Jak pielęgnować skórę na co dzień, aby cieszyć się zdrowym i promiennym wyglądem? Czytaj dalej i dowiedz się więcej o regeneracji skóry twarzy!
Po czym rozpoznać zmęczoną i wymagającą regeneracji twarz?
Skóra twarzy na co dzień zmaga się z licznymi wyzwaniami i trudnymi warunkami, od długiej ekspozycji na słońce latem, przez styczność z wiatrem, zanieczyszczeniami i smogiem, po ekspozycję na mróz zimą. Zarówno na twarzy, jak i innych częściach ciała skóra zbudowana jest z kilku warstw – naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Zadaniem wszystkich warstw jest zapewnienie ochrony narządom przed wspomnianymi czynnikami zewnętrznymi.
Zdarza się jednak, że stan skóry ulega pogorszeniu, a naskórek szybciej się złuszcza, narażając twarz na wystąpienie urazów i utratę odporności na promieniowanie słoneczne, zmienne temperatury, czy unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia. Na powierzchni skóry można zauważyć liczne przebarwienia i wypryski, a sama twarz ma szary, ziemisty odcień. Ponadto może wystąpić przesuszenie, szczególnie w okolicy czoła i policzków.
Zmianie może ulec także elastyczność skóry. Cera wymagająca regeneracji jest wiotka, brak jej blasku i promiennego wyglądu. Wokół oczu mogą pojawić się charakterystyczne zasinienia i podkrążenia, a na powierzchni skóry można dostrzec rozszerzone pory i uwydatnione naczynia krwionośne. Choć proces gojenia może być długotrwały, warto podjąć działania już w przypadku zauważenia nawet najmniejszych zmian, co zapobiegnie rozwojowi stanów zapalnych czy przesuszaniu skóry.
Przyczyny zniszczonej cery
Najczęstszymi przyczynami pogorszenia stanu cery są wcześniej wspomniane czynniki zewnętrzne i brak odpowiedniej pielęgnacji. Wiele osób wciąż zapomina o stosowaniu kremu z filtrem nie tylko latem, ale także zimą, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień spowodowanych promieniowaniem słonecznym. Co więcej, wpływ na osłabienie skóry twarzy ma także regularne przebywanie w zanieczyszczonych miejscach, czy brak ochrony w postaci kremu podczas wietrznych lub mroźnych dni.
Ziemista i wymagająca regeneracji cera występuje także w przypadku odwodnienia czy niezdrowego stylu życia. Negatywny wpływ na stan skóry mają takie czynniki jak palenie papierosów, picie alkoholu, niedostateczna ilość snu, chroniczny stres, czy niezdrowa, uboga w składniki odżywcze dieta. Warto także pamiętać, że utrata elastyczności skóry i występowanie przebarwień czy przesuszeń mogą pojawiać się wraz z wiekiem, dlatego tak ważne jest wspieranie kondycji skóry już około 25 roku życia, kiedy to tkanki ulegają stopniowemu osłabianiu.
Sposoby na regenerację skóry twarzy
W dobie często polecanych zabiegów na twarz warto wcześniej zorientować się, co można zrobić samemu w celu poprawy wyglądu i kondycji skóry. W wielu przypadkach w regeneracjitwarzy skuteczne okazują się zdrowa dieta, wprowadzenie do codziennej pielęgnacji kosmetyków o dobroczynnym składzie, czy zmiana swoich przyzwyczajeń. Co więc może mieć wpływ na odbudowę zniszczonej cery?
#1 Odpowiednia dieta
Podstawą regeneracji skóry jest dostarczenie jej składników odżywczych, odpowiedzialnych za odbudowę uszkodzonych tkanek. Bazą zdrowej cery jest więc dieta bogata w witaminy A, E, C i D, pomagające w redukowaniu stanów zapalnych i zapewnianiu skórze elastycznego, promiennego wyglądu. Witamina C dodatkowo neutralizuje działanie wolnych rodników (odpowiedzialnych za utratę nawilżenia i jędrności), co może ograniczać występowanie przesuszeń i rozszerzonych naczynek.
#2 Kosmetyki z cennymi składnikami
Aby przyspieszyć regenerację skóry, można również stosować kosmetyki o działaniu odżywczym i nawilżającym. Warto zwrócić uwagę na skład preparatów. Do substancji o możliwym działaniu łagodzącym, rozjaśniającym przebarwienia i nawilżającym osłabioną cerę zaliczamy m.in. niacynamid, wąkrotę azjatycką, olej arganowy, masło shea, peptydy ryżowe, czy aktywator młodego kolagenu. Składniki te mogą zregenerować zniszczoną skórę i wnikać w jej tkanki bez naruszania płaszcza lipidowego skóry.
Cenne substancje można znaleźć zarówno w kremach do stosowania na dzień i noc, jak i w serum, czy nawet w piankach myjących. Warto więc skomponować własny zestaw kosmetyków zawierających dobroczynne składniki i wprowadzić go do codziennej pielęgnacji. Poza pomocą w regeneracji zniszczonej skóry, stosowanie preparatów o dobrym składzie może ograniczyć wystąpienie podrażnień i przesuszeń w przyszłości.
#3 Regularne oczyszczanie i ochrona skóry
W celu zregenerowania zniszczonej skóry twarzy warto postawić na domowe peelingi, które ułatwią usunięcie nadmiaru sebum z powierzchni skóry i pobudzą tkanki do odbudowy uszkodzonych obszarów. Do wyboru istnieją różne rodzaje peelingów, w pielęgnacji domowej najlepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne lub z delikatnymi kwasami AHA lub BHA. Po każdym oczyszczaniu cery należy pamiętać o nałożeniu kremu nawilżającego, co może zapobiegać utracie wilgoci naskórka i sprzyjać odbudowie warstwy ochronnej.
#4 Zdrowy tryb życia
Proces regeneracji zmęczonej skóry może także wesprzeć zmiana codziennych nawyków. Warto więc pić co najmniej 2 litry wody, aby zapewnić skórze odpowiedni poziom nawilżenia oraz zrezygnować z używek takich jak papierosy i alkohol, które zanieczyszczają i przesuszają cerę. Dobrym pomysłem jest także wprowadzenie aktywności fizycznej. Już 30-minutowy spacer może poprawić krążenie, co sprzyja dostarczaniu cerze składników odżywczych. Warto jednak pamiętać, aby nie spacerować w pełnym słońcu lub gdy w powietrzu unosie się wiele zanieczyszczeń, co mogłoby pogorszyć stan skóry.
Codzienna pielęgnacja cery – o czym pamiętać, by cieszyć się zdrową skórą?
Po przywróceniu skórze zdrowego wyglądu i dobrej kondycji nie należy także zapominać o prawidłowym pielęgnowaniu cery na co dzień. Warto więc zadbać o odpowiednie oczyszczanie skóry twarzy zarówno rano, jak i wieczorem. Można w tym celu wykorzystać piankę myjącą o delikatnym działaniu, która nie będzie podrażniać osłabionej skóry. Ponadto warto wspierać naturalną barierę ochronną skóry z wykorzystaniem filtra SPF 50 i kosmetyków o działaniu nawilżającym.
Warto pamiętać, że krem nawilżający należy stosować zarówno rano, jak i wieczorem. W ciągu dnia preparat może zabezpieczyć cerę przed ekspozycją na wiatr, mróz czy inne czynniki zewnętrzne, zaś nocą składniki zawarte w kremie mogą odżywić skórę twarzy po całym dniu i wspomóc procesy regeneracyjne skóry. Ponadto należy pamiętać o utrzymywaniu zdrowych nawyków i ograniczaniu stosowania używek, czy spożywania posiłków, które mogą pogarszać stan cery.