Wąkrotka azjatycka w kosmetykach — czym jest, właściwości i działanie


Wąkrotka azjatycka w kosmetykach

Kobiety na całym świecie zazdroszczą Azjatkom delikatnej, promiennej i gładkiej skóry, a ich codzienna pielęgnacja owiana jest nutą mityczności. Tymczasem te spektakularne efekty nie są wynikiem żadnych magicznych rytuałów. Azjatyckie piękności zawdzięczają je tradycyjnej medycynie dalekiego wschodu, bogatej w naturalne i skuteczne składniki. Jednym z nich jest wąkrotka azjatycka, znana rownież jako gotu kola lub cica. Zobacz, co takiego kryje w sobie ta tajemnicza roślina i dlaczego warto włączyć do codziennej pielęgnacji kosmetyki z jej ekstraktem!

Czym jest gotu kola i jakie ma znaczenie dla medycyny wschodniej?

Wąkrotka azjatycka, centella asiatica, cica, gotu kola czy trawa tygrysia — wszystkie te nazwy kryją pod sobą jedno ziele o cudownych właściwościach. Od tysięcy lat zajmuje ono ważne miejsce w dalekowschodniej medycynie ajurwedyjskiej, opierającej się na stuprocentowo naturalnych metodach uzdrawiania ciała i ducha. Azjaci uznawali wąkrotkę za roślinę przede wszystkim młodości i jasności umysłu.

Naturalnie centella asiatica rośnie w gorącym i wilgotnym klimacie tropikalnym, głównie w Chinach, Indiach, Indonezji i w Afryce Południowej. To niepozorna, niska roślina o intensywnie zielonych, zaokrąglonych i lekko nerkowatych liściach oraz długich łodyżkach. Wypuszcza również drobniutkie, białe kwiaty i owalne owoce, jednak to zielone części są uznawane za najbardziej wartościowe.

Jakie składniki kryje centella asiatica L.?

Wąkrotkę azjatycką uważa się za silny adaptogen, dzięki zawartym w niej ponad 70 składnikom aktywnym, do których należą m.in.:

  • kwasy triterpenowe – madeksozyd i azjatykozyd – czyli substancje o mocnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i łagodząco-regeneracyjnym,
  • kwasy fenolowe i flawonoidy – o działaniu przeciwutleniającym, antymutagennym oraz wspierającym naczynia krwionośne,
  • fitosterole – mogące chronić przed nowotworami i usprawniać układ odpornościowy,
  • saponiny – przyspieszające gojenie ran i regenerację tkanek,
  • antyoksydanty – witaminy A, E, C, K, ograniczające rozwój wolnych rodników,
  • monosacharydy – będące dla organizmu źródłem witalności,
  • olejki eteryczne – o właściwościach uspokajająco-regenerujących oraz antybakteryjnych.

Nie są to wszystkie substancje aktywne zawarte w gotu kola, jednak ciężko byłoby wymienić całe spektrum dobroczynnych składników tej rośliny, którym zawdzięcza ona swoje nieprawdopodobne właściwości lecznicze.

Właściwości lecznicze wąkrotki azjatyckiej

Wąkrotka azjatycka należy do grupy roślin wielokrotnie badanych pod względem skuteczności. Potwierdzone zostało, że przy regularnym stosowaniu może pozytywnie wpłynąć na:

  • poprawę krążenia,
  • pobudzenie syntezy kolagenu,
  • redukcję obrzęków,
  • gojenie ran i oparzeń, a także redukcję blizn i rozstępów,
  • leczenie trądziku i chorób skórnych,
  • układ nerwowy,
  • pamięć i koncentrację,
  • stany zapalne,
  • infekcje bakteryjne i grzybicze,
  • nawilżenie i regenerację skóry i błon śluzowych,
  • niwelowanie cellulitu,
  • poprawę kondycji psychicznej.

Ze względu na właściwości wąkrotki azjatyckiej, jest ona powszechnie stosowana w medycynie i kosmetologii. Znajdziemy ją zarówno w środkach do stosowania doustnego (jako suplement diety), jak i w produktach do zastosowania zewnętrznego (kremy, toniki, olejki, sera itp.).

Centella asiatica w kosmetykach pielęgnacyjnych – co powinnaś wiedzieć?

Leczniczo-pielęgnacyjne właściwości centella asiatica sprawiają, że zajmuje ona ważne miejsce w przemyśle kosmetycznym. Wąkrotka azjatycka poprawia elastyczność skóry, chroni ją przed przesuszeniem i odżywia, a także działa kojąco na podrażnienia i rany.

Dla jakiej cery najlepiej sprawdzi się wąkrotka azjatycka?

Ekstrakt z tej rośliny ma szerokie zastosowanie i sprawdza się właściwie na każdym typie cery, od suchej, po mieszaną, a nawet tłustą. Nie przesusza, łagodnie nawilża i nie narusza bariery hydrolipidowej skóry. Często występuje w preparatach regeneracyjnych.

Dla wielu kobiet wart uwagi może okazać się fakt, że centella asiatica L. działa korzystnie na leczenie rozstępów, przebarwień, blizn po zabiegach i widocznych naczynek. Stosowanie wąkrotki może więc pomóc wygładzić skórę i wyrównać jej koloryt.

Zawarte w gotu kola antyoksydanty skutecznie chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, opóźniając proces starzenia, natomiast wpływ na syntezę kolagenu przyczynia się do redukcji zmarszczek. Z tego tytułu wąkrotkę często znajdziemy w składach kosmetyków przeznaczonych dla kobiet dojrzałych, które pragną zminimalizować oznaki starzenia i przywrócić młodzieńczy blask cerze.

Cica wykazuje silne działanie przeciwzapalne, a także gojące, dzięki czemu może szczególnie pomóc w pielęgnacji skóry z trądzikiem. Codzienne zastosowanie łagodzi stany zapalne i przyśpiesza gojenie blizn po wypryskach.

Jak stosować wąkrotkę azjatycką w pielęgnacji skóry?

Właściwości regeneracyjne wąkrotki azjatyckiej powinny skutecznie przekonać nas do tego, że warto wybierać ją w codziennej pielęgnacji nie tylko twarzy, ale i całego ciała, jak np. przesuszonych dłoni, czy skóry na brzuchu i udach, szczególnie narażonej na rozstępy i cellulit. Wąkrotka azjatycka doskonale działa w parze z kwasem hialuronowym.

Gotu kola możemy stosować na wiele sposobów, jak np.:

  • w formie kremu, serum, maski lub toniku (używamy według wskazówek producenta),
  • w formie naparu
  • w formie olejku (kilka kropel dodajemy do ulubionego kosmetyku lub rozcieramy bezpośrednio na skórze).

Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej znajdziecie również w naszych kosmetykach, między innymi w kremie do twarzyRich Face Cream peptides & soothing oils, kremie z filtrem Repair Cream SPF 50+ oraz piance myjącej Moisturising Foam Cleanser

Najlepsze rezultaty otrzymamy, jeśli będziemy stosować gotu kola regularnie, przynajmniej raz dziennie. Efekty można zobaczyć już po około miesiącu używania.

Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania wąkroty azjatyckiej w pielęgnacji

Na ogół centella asiatica jest dobrze tolerowana przez większość ludzi i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Warto jednak zachować ostrożność i zrezygnować z niej, jeśli występują jakiekolwiek niepokojące objawy. Specjaliści nie polecają także łączenia gotu kola z innymi adaptogenami w jednoczesnej pielęgnacji. Może to wpłnąć na pojawienie się podrażnień.

Wąkrotka azjatycka doustnie może być bezpiecznie stosowana przez okres około pół roku. Po tym czasie warto zrobić przerwę, aby zminimalizować ryzyko skutków ubocznych. Natomiast zupełna rezygnacja z przyjmowania gotu kola konieczna jest u kobiet w ciąży i karmiących piersią. W kosmetykach, natomiast wąkrotka azjatycka może być bezpiecznie stosowana.

Wąkrotka azjatycka (centella asiatica L.) – Podsumowanie

Wąkrotka azjatycka to znana roślina lecznicza, wykazująca szerokie działanie lecznicze. Ceniona jest w medycynie i kosmetologii za swoje właściwości przeciwzapalne, łagodzące, odmładzające, a także regenerujące i silnie gojące. Kosmetyki z jej zawartością są bezpieczne i nadają się do każdego typu cery. Wykazują właściwości łagodzące w chorobach skóry, takich jak trądzik czy rumień.

Gotu kola wywiera pozytywny wpływ na cerę, a jej zastosowanie pomaga zachować na dłużej młody wygląd i głębokie odżywienie skóry. Z pewnością warto włączyć ją do rytuału pielęgnacyjnego i tym samym czerpać z mistycznej wiedzy medycyny dalekiego wschodu. 

Oceń ten post
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...