Witamina C na twarz – jak stosować, efekty, działanie


Szukając sprawdzonych sposobów na poprawienie kondycji skóry i przeciwdziałanie procesom starzenia się, często sięgamy po kosmetyki zawierające witaminę C – czy słusznie? Nazywana jest witaminą młodości, mówi się o niej, że rozjaśnia skórę, uszczelnia naczynia krwionośne, pobudza produkcję kolagenu i pomaga zachować młodą skórę. Czy warto więc stosować krem lub serum z witaminą C? Jak ją stosować i jakich efektów można się spodziewać? Zapraszamy do lektury.

cytryny na stole

Witamina C – czym jest?

Czysta witamina C to w fachowej nomenklaturze kwas askorbinowy (a właściwie – kwas L-askorbinowy). To organiczny związek chemiczny niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu – aktywuje enzymy, uczestniczy w syntezie niektórych neuroprzekaźników, podnosi przyswajalność żelaza. Według licznych badań, jako składnik aktywny kosmetyków, witamina C na twarz może również przynosić korzyści w poprawie wyglądu i zdrowia skóry.

Kwas askorbinowy może występować w różnych postaciach chemicznych, do najczęściej spotykanych należą:

  • sól magnezowa fosforanu askorbylu – słabo przenika przez skórę i ma słabsze działanie antyoksydacyjne niż inne pochodne witaminy C, więc wymaga stosowania w wyższych stężeniach, mogą ją stosować kobiety w ciąży oraz osoby o skórze wrażliwej;
  • sól sodowa fosforanu askorbylu – można stosować ją wspierająco w leczeniu trądziku, jest bardzo łagodna w działaniu;
  • glukozyd askorbylu – jest pochodną witaminy C stabilizowaną cząsteczką glukozy, nie powoduje podrażnień, więc można ją stosować do cery wrażliwej;
  • 3-O etylowy kwas askorbinowy – polecana jest wspomagająco na infekcje bakteryjne i zakażenia wirusowe skóry. Jest odporna na działanie wysokiej temperatury i światła;
  • palmitynian askorbylu – jest bardziej stabilny w porównaniu z czystą witaminą C oraz mniej drażniący;
  • tetraizopalmitynian askorbylu – to nowoczesna postać witaminy C o wysokiej odporności na czynniki utleniające, stosuje się ją w bardzo niskim stężeniu od 1 do 3%, gdyż wnika w głębsze warstwy skóry;
  • kwas L-askorbinowy w czystej formie – oczywiście czystą witaminę C można również stosować na skórę twarzy. Jest ona jednak mało stabilna i może powodować podrażnienie u skóry wrażliwej ze względu na niskie pH. Znajdziesz ją w wielu produktach opisanych jako “Serum z witaminą C”. Należy pamiętać o jego odpowiednim przechowywaniu.

Dlaczego warto znać i rozróżniać formy witaminy C? Ponieważ wtedy można dobrać idealny dla siebie kosmetyk do pielęgnacji skóry z odpowiednim składem, o optymalnym działaniu oraz taki, który ma odpowiednie stężenie kwasu askorbinowego lub jego pochodnej.

Działanie witaminy C

Jak działa witamina C na twarz? Według empirycznych doświadczeń użytkowniczek opóźnia procesy starzenia się skóry (badania sugerują, że wspiera ona syntezę kolagenu i wyłapuje wolne rodniki), niweluje przebarwienia, rozjaśnia skórę. Kosmetyki z witaminą C polecane są do cery trądzikowej, gdyż według obserwacji wykazują działanie przeciwzapalne.

Dla jakiej cery można stosować witaminę C?

Witaminę C można stosować do każdego rodzaju cery – tłustej, mieszanej, suchej i normalnej. Nadaje się także do skóry dojrzałej, młodej i trądzikowej.

stosowanie witaminy c

Stosowanie witaminy C na twarz w praktyce

Należy pamiętać, że witaminy C nie można łączyć z każdym innym składnikiem aktywnym – czasami ich działanie wzajemnie się znosi. Dlatego najbezpieczniejszym wyjściem są gotowe kosmetyki z witaminą C. Nie należy łączyć witaminy C z retinolem, czyli pochodną witaminy A. Między tymi dwoma składnikami zachodzą bowiem reakcje chemiczne, które neutralizują działanie witaminy C – ich stosowanie w tym samym czasie nie przyniesie więc żadnych skutków.

Na liście składników, które nie powinny być stosowane równocześnie z kwasem askorbinowym, znajdują się również kwasy owocowe AHA i BHA. To peelingi chemiczne używane w celu wygładzenia skóry i złuszczenia naskórka. Ale stosowane równocześnie z witaminą C mogą wywołać podrażnienia.

Witaminy C nie należy łączyć z niacynamidem (witamina B3, amid kwasu nikotynowego) – zasada ta obowiązuje jednak wyłącznie czysty kwas L-askorbinowy, jego pochodne jej nie podlegają. Dlaczego? Otóż pH, czyli odczyn, czystej witaminy C wynosi mniej niż 3, natomiast odczyn niacynamidu wynosi od 6 do 7,5 – jeśli połączymy ze sobą te dwa składniki aktywne, zneutralizują one wzajemnie swoje działanie. Ponadto może dojść do połączenia ich cząsteczek w kwas nikotynowy, który działa silnie drażniąco na skórę.

Przy stosowaniu kosmetyków gotowych, takich jak kosmetyki od Dr Ambroziak Laboratorium, nie musisz obawiać się wystąpienia wyżej wymienionych reakcji, starannie przestrzegamy bowiem zasad określających sposoby łączenia poszczególnych składników aktywnych.

Serum z witaminą C możesz stosować w codziennej pielęgnacji skóry twarzy, szyi i dekoltu. Wystarczy delikatnie wklepać je lub wmasować w dobrze oczyszczoną i osuszoną skórę. Kosmetyk wniknie w głąb skóry bez pozostawienia na niej tłustego czy lepkiego filmu – pamiętaj, że witaminę C wolno stosować wyłącznie na zdrowe tkanki bez podrażnień czy wysypki.

Słuszność opinii, jakoby witamina C stanowiła naturalny filtr przeciwsłoneczny, nie została bezsprzecznie potwierdzona w badaniach. Jej działanie po ekspozycji na promieniowanie UV obniża się w zależności od jej formy, a więc w okresie letnim powinnaś stosować krem z faktorem UV. Nie musisz jednak obawiać się tzw. fotouczulenia.

Witamina C pod oczy – czy można ją stosować?

Przy powstawaniu zmarszczek istotną rolę pełnią wolne rodniki – powstają one z atomów tlenu, które w wyniku uszkodzenia tracą jeden z elektronów. Dążąc jednak do równowagi, atomy te “szukają” wolnego elektronu i odbierają go innym cząsteczkom – mogą być nimi kwasy tłuszczowe, białka budulcowe, a nawet nici DNA. W ten sposób struktury te ulegają uszkodzeniu.

Proces ten jest normalny i w stabilnych warunkach nie jest bardzo szkodliwy. Problem pojawia się przy nadprodukcji wolnych rodników – skutkiem tego procesu może być rozwój wielu chorób takich jak nowotwory czy udary mózgu, ale też przyspieszenie procesu starzenia się skóry.

W efekcie tzw. stresu oksydacyjnego dochodzi do zaburzenia procesu syntezy włókien kolagenowych, obniżenia poziomu nawilżenia skóry i utraty jędrności. Pojawiają się nowe lub pogłębiają już istniejące zmarszczki, skóra wydaje się szara i znacznie starsza niż jest w rzeczywistości.

Witamina C to silny antyoksydant, który wychwytuje i neutralizuje wolne rodniki. W ten sposób, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowego trybu życia i stosowaniu zasad zrównoważonej diety, możemy uniknąć stresu oksydacyjnego, którego efekty widoczne są najczęściej właśnie jako cienie pod oczami.

Efekty stosowania witaminy C na twarz

Użytkowniczki regularnie stosujące kosmetyki – krem lub w formie serum – z witaminą C zauważają, że ich skóra wygląda na zdrowszą i młodszą, zmniejsza się widoczność przebarwień i drobnych naczyń krwionośnych oraz drobnych zmarszczek. Na uwagę zasługują jednak właściwości przeciwzapalne przypisywane witaminie C – dlatego też często jest ona polecana osobom ze skórą trądzikową.

Podsumowanie

Witamina C jest jedną z najważniejszych witamin, jakich powinniśmy sobie dostarczać każdego dnia. Jej rola w organizmie jest nie do przecenienia, warto również stosować ją zewnętrznie, w formie kremu lub serum. Pamiętaj jednak, że podstawą zdrowia i pięknego wyglądu Twojej skóry, jest zdrowa, zróżnicowana dieta oraz aktywność fizyczna na świeżym powietrzu i dobry sen – tylko zaspokojenie wszystkich tych potrzeb może zapewnić Ci doskonały wygląd.

(5/5), głosów: 1
jak nawilżyć skórę twarzy

Jak nawilżyć skórę twarzy?

Normalna, sucha, tłusta, mieszana... wszystkie te rodzaje cery mają nieco inne potrzeby, jednak jest coś, co je łączy — wszystkie potrzebują kompleksowego nawilżania. Jak nawilżyć ...
Więcej
jakie serum do twarzy

Serum do twarzy — jakie wybrać?

To, czego skóra potrzebuje jest uzależnione od rodzaju cery oraz indywidualnych czynników. Nierzadko sięgamy po nowe kremy i maseczki, wierząc, że zapewnimy skórze odpowiednio dopasowaną ...
Więcej
cera sucha - pielęgnacja cery suchej

Cera sucha — charakterystyka, przyczyny i zalecana pielęgnacja

Czy Twoja skóra jest delikatna, cienka i łatwo ulega podrażnieniom? A może jest pozbawiona energii i blasku? Odczuwasz dokuczliwe swędzenie, albo zaobserwowałaś, że naskórek się ...
Więcej