Witamina C na twarz – jak stosować, efekty i działanie witaminy C


Szukając sprawdzonych sposobów na poprawienie kondycji skóry i przeciwdziałanie procesom starzenia się, często sięgamy po kosmetyki zawierające witaminę C – czy słusznie? Nazywana jest witaminą młodości, mówi się o niej, że rozjaśnia skórę, uszczelnia naczynia krwionośne, pobudza produkcję kolagenu i pomaga zachować młodą skórę. Czy warto więc stosować krem lub serum z witaminą C? Jak ją stosować i jakich efektów można się spodziewać? Zapraszamy do lektury.

witamina C

Witamina C – czym jest?

Czysta witamina C to w fachowej nomenklaturze kwas askorbinowy (a właściwie – kwas L-askorbinowy). To organiczny związek chemiczny niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu – aktywuje enzymy, uczestniczy w syntezie niektórych neuroprzekaźników, podnosi przyswajalność żelaza. Według licznych badań, jako składnik aktywny kosmetyków, witamina C na twarz może również przynosić korzyści w poprawie wyglądu i zdrowia skóry.

Sól magnezowa fosforanu askorbylu, sól sodowa, kwas L-askorbinowy – czyli witamina C na twarz i ciało w różnych postaciach

Witamina C może występować w różnych postaciach chemicznych, do najczęściej spotykanych należą:

  • sól magnezowa fosforanu askorbylu – słabo przenika przez skórę i ma słabsze działanie antyoksydacyjne niż inne pochodne witaminy C, więc wymaga stosowania w wyższych stężeniach, mogą ją stosować kobiety w ciąży oraz osoby o skórze wrażliwej;
  • sól sodowa fosforanu askorbylu – można stosować ją wspierająco w leczeniu trądziku, jest bardzo łagodna w działaniu, sprawdza się jako witamina C na twarz;
  • glukozyd askorbylu – jest pochodną witaminy C stabilizowaną cząsteczką glukozy, nie powoduje podrażnień, więc można ją stosować do cery wrażliwej (witamina C na twarz);
  • 3-O etylowy kwas askorbinowy – polecana jest wspomagająco na infekcje bakteryjne i zakażenia wirusowe skóry. Jest odporna na działanie wysokiej temperatury i światła;
  • palmitynian askorbylu – jest bardziej stabilny w porównaniu z czystą witaminą C oraz mniej drażniący;
  • tetraizopalmitynian askorbylu – to nowoczesna postać witaminy C o wysokiej odporności na czynniki utleniające, stosuje się ją w bardzo niskim stężeniu od 1 do 3%, gdyż wnika w głębsze warstwy skóry;
  • kwas L-askorbinowy w czystej formie – oczywiście czystą witaminę C można również stosować na skórę twarzy. Jest ona jednak mało stabilna i może powodować podrażnienie na skórze wrażliwej ze względu na niskie pH. Czysta witamina C dostępna jest Stosowana jest w wielu produktach opisanych jako “Serum z witaminą C”. Należy pamiętać o jego odpowiednim przechowywaniu.

Dlaczego warto znać i rozróżniać formy witaminy C? Ponieważ wtedy można dobrać idealny dla siebie kosmetyk do pielęgnacji skóry z odpowiednim składem, o optymalnym działaniu oraz taki, który ma odpowiednie stężenie kwasu askorbinowego lub jego pochodnej.

Działanie witaminy C

Jak działa witamina C na twarz? Opóźnia procesy starzenia się skóry (badania sugerują, że wspiera ona syntezę kolagenu i wyłapuje wolne rodniki), niweluje przebarwienia, rozjaśnia skórę. Kosmetyki z witaminą C (jako składnik aktywny) polecane są do cery trądzikowej, gdyż według obserwacji wykazują działanie przeciwzapalne.

Dla jakiej cery można stosować witaminę C?

Witaminę C można stosować do każdego rodzaju cery – tłustej, mieszanej, suchej i normalnej. Nadaje się także do skóry dojrzałej, młodej i trądzikowej.

stosowanie witaminy c

Stosowanie witaminy C na twarz w praktyce

Należy pamiętać, że witaminy C nie można łączyć z każdym innym składnikiem aktywnym – czasami ich działanie wzajemnie się wyklucza. Dlatego najbezpieczniejszym wyjściem są gotowe kosmetyki z witaminą C (witamina C na twarz czy ciało). Nie należy łączyć witaminy C z retinolem, czyli pochodną witaminy A. Między tymi dwoma składnikami zachodzą bowiem reakcje chemiczne, które neutralizują działanie witaminy C – ich stosowanie w tym samym czasie nie przyniesie więc pożądanych efektów.

Na liście składników, które nie powinny być stosowane równocześnie z kwasem askorbinowym, znajdują się również kwasy owocowe AHA i BHA. To peelingi chemiczne używane w celu wygładzenia skóry i złuszczenia naskórka. Ale stosowane równocześnie z witaminą C mogą wywołać podrażnienia.

Witaminy C nie należy łączyć z niacynamidem (witamina B3, amid kwasu nikotynowego) – zasada ta obowiązuje jednak wyłącznie w przypadku czystego kwasu L-askorbinowego, jego pochodne jej nie podlegają. Dlaczego? Otóż pH, czyli odczyn, czystej witaminy C wynosi mniej niż 3, natomiast odczyn niacynamidu wynosi od 6 do 7,5 – jeśli połączymy ze sobą te dwa składniki aktywne, zneutralizują one wzajemnie swoje działanie. Ponadto może dojść do połączenia ich cząsteczek w kwas nikotynowy, który działa silnie drażniąco na skórę.

Witamina C na twarz – gotowe kosmetyki z witaminą C

Przy stosowaniu kosmetyków gotowych, takich jak kosmetyki od Dr Ambroziak Laboratorium, nie musisz obawiać się wystąpienia wyżej wymienionych reakcji, starannie przestrzegamy bowiem zasad określających sposoby łączenia poszczególnych składników aktywnych.

Serum z witaminą C możesz stosować w codziennej pielęgnacji skóry twarzy, szyi i dekoltu. Wystarczy delikatnie wklepać je lub wmasować w dobrze oczyszczoną i osuszoną skórę. Kosmetyk, a dokładniej jego składnik aktywny, wniknie w głąb skóry bez pozostawienia na niej tłustego czy lepkiego filmu – pamiętaj, że witaminę C wolno stosować wyłącznie na zdrowe tkanki bez podrażnień czy wysypki.

Słuszność opinii, jakoby witamina C stanowiła naturalny filtr przeciwsłoneczny, nie została bezsprzecznie potwierdzona w badaniach. Jej działanie po ekspozycji na promieniowanie UV obniża się w zależności od jej formy, a więc w okresie letnim powinnaś stosować krem z faktorem UV. Nie musisz jednak obawiać się tzw. fotouczulenia.

Witamina C pod oczy – czy można ją stosować?

Przy powstawaniu zmarszczek istotną rolę pełnią wolne rodniki – powstają one z atomów tlenu, które w wyniku uszkodzenia tracą jeden z elektronów. Dążąc jednak do równowagi, atomy te “szukają” wolnego elektronu i odbierają go innym cząsteczkom – mogą być nimi kwasy tłuszczowe, białka budulcowe, a nawet nici DNA. W ten sposób struktury te ulegają uszkodzeniu.

Proces ten jest normalny i w stabilnych warunkach nie jest bardzo szkodliwy. Problem pojawia się przy nadprodukcji wolnych rodników – skutkiem tego procesu może być rozwój wielu chorób takich jak nowotwory czy udary mózgu, ale też przyspieszenie procesu starzenia się skóry.

W efekcie tzw. stresu oksydacyjnego dochodzi do zaburzenia procesu syntezy włókien kolagenowych, obniżenia poziomu nawilżenia skóry i utraty jędrności. Pojawiają się nowe lub pogłębiają już istniejące zmarszczki, skóra wydaje się szara i znacznie starsza niż jest w rzeczywistości.

Witamina C to silny antyoksydant, który wychwytuje i neutralizuje wolne rodniki. W ten sposób, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowego trybu życia i stosowaniu zasad zrównoważonej diety, możemy uniknąć stresu oksydacyjnego, którego efekty widoczne są najczęściej właśnie jako cienie pod oczami. Stosowanie witaminy C na skórę może także przyczynić się do zmniejszenia zmarszczek, ponieważ witamina C wpływa na syntezę kolagenu – kluczowego składnika zapewniającego elastyczność i gęstość skóry.

Efekty stosowania witaminy C na twarz

Użytkowniczki regularnie stosujące kosmetyki serum i krem z witaminą C zauważają, że ich skóra wygląda na zdrowszą i młodszą, zmniejsza się widoczność przebarwień i drobnych naczyń krwionośnych oraz drobnych zmarszczek. Krem z witaminą C świetnie nawilża i wyrównuje koloryt skóry, dodatkowo maskując niektóre mankamenty skórne.Na uwagę zasługują jednak właściwości przeciwzapalne przypisywane witaminie C – dlatego też często jest ona polecana osobom ze skórą trądzikową.

Podsumowanie

Witamina C jest jedną z najważniejszych witamin, jakich powinniśmy sobie dostarczać każdego dnia. Jej rola w organizmie jest nie do przecenienia, warto również stosować ją zewnętrznie, w formie kremu lub serum. Pamiętaj jednak, że podstawą zdrowia i pięknego wyglądu Twojej skóry, jest zdrowa, zróżnicowana dieta oraz aktywność fizyczna na świeżym powietrzu i dobry sen – tylko zaspokojenie wszystkich tych potrzeb może zapewnić Ci doskonały wygląd, a witamina C (na twarz lub ciało) to dodatek do zdrowego trybu życia.

(5/5), głosów: 2
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
Więcej
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
Więcej
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...
Więcej