Witamina C na twarz – jak stosować, efekty i działanie witaminy C


Szukając sprawdzonych sposobów na poprawienie kondycji skóry i przeciwdziałanie procesom starzenia się, często sięgamy po kosmetyki zawierające witaminę C – czy słusznie? Nazywana jest witaminą młodości, mówi się o niej, że rozjaśnia skórę, uszczelnia naczynia krwionośne, pobudza produkcję kolagenu i pomaga zachować młodą skórę. Czy warto więc stosować krem lub serum z witaminą C? Jak ją stosować i jakich efektów można się spodziewać? Zapraszamy do lektury.

witamina C

Witamina C – czym jest?

Czysta witamina C to w fachowej nomenklaturze kwas askorbinowy (a właściwie – kwas L-askorbinowy). To organiczny związek chemiczny niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu – aktywuje enzymy, uczestniczy w syntezie niektórych neuroprzekaźników, podnosi przyswajalność żelaza. Według licznych badań, jako składnik aktywny kosmetyków, witamina C na twarz może również przynosić korzyści w poprawie wyglądu i zdrowia skóry.

Sól magnezowa fosforanu askorbylu, sól sodowa, kwas L-askorbinowy – czyli witamina C na twarz i ciało w różnych postaciach

Witamina C może występować w różnych postaciach chemicznych, do najczęściej spotykanych należą:

  • sól magnezowa fosforanu askorbylu – słabo przenika przez skórę i ma słabsze działanie antyoksydacyjne niż inne pochodne witaminy C, więc wymaga stosowania w wyższych stężeniach, mogą ją stosować kobiety w ciąży oraz osoby o skórze wrażliwej;
  • sól sodowa fosforanu askorbylu – można stosować ją wspierająco w leczeniu trądziku, jest bardzo łagodna w działaniu, sprawdza się jako witamina C na twarz;
  • glukozyd askorbylu – jest pochodną witaminy C stabilizowaną cząsteczką glukozy, nie powoduje podrażnień, więc można ją stosować do cery wrażliwej (witamina C na twarz);
  • 3-O etylowy kwas askorbinowy – polecana jest wspomagająco na infekcje bakteryjne i zakażenia wirusowe skóry. Jest odporna na działanie wysokiej temperatury i światła;
  • palmitynian askorbylu – jest bardziej stabilny w porównaniu z czystą witaminą C oraz mniej drażniący;
  • tetraizopalmitynian askorbylu – to nowoczesna postać witaminy C o wysokiej odporności na czynniki utleniające, stosuje się ją w bardzo niskim stężeniu od 1 do 3%, gdyż wnika w głębsze warstwy skóry;
  • kwas L-askorbinowy w czystej formie – oczywiście czystą witaminę C można również stosować na skórę twarzy. Jest ona jednak mało stabilna i może powodować podrażnienie na skórze wrażliwej ze względu na niskie pH. Czysta witamina C dostępna jest Stosowana jest w wielu produktach opisanych jako “Serum z witaminą C”. Należy pamiętać o jego odpowiednim przechowywaniu.

Dlaczego warto znać i rozróżniać formy witaminy C? Ponieważ wtedy można dobrać idealny dla siebie kosmetyk do pielęgnacji skóry z odpowiednim składem, o optymalnym działaniu oraz taki, który ma odpowiednie stężenie kwasu askorbinowego lub jego pochodnej.

Działanie witaminy C

Jak działa witamina C na twarz? Opóźnia procesy starzenia się skóry (badania sugerują, że wspiera ona syntezę kolagenu i wyłapuje wolne rodniki), niweluje przebarwienia, rozjaśnia skórę. Kosmetyki z witaminą C (jako składnik aktywny) polecane są do cery trądzikowej, gdyż według obserwacji wykazują działanie przeciwzapalne.

Dla jakiej cery można stosować witaminę C?

Witaminę C można stosować do każdego rodzaju cery – tłustej, mieszanej, suchej i normalnej. Nadaje się także do skóry dojrzałej, młodej i trądzikowej.

stosowanie witaminy c

Stosowanie witaminy C na twarz w praktyce

Należy pamiętać, że witaminy C nie można łączyć z każdym innym składnikiem aktywnym – czasami ich działanie wzajemnie się wyklucza. Dlatego najbezpieczniejszym wyjściem są gotowe kosmetyki z witaminą C (witamina C na twarz czy ciało). Nie należy łączyć witaminy C z retinolem, czyli pochodną witaminy A. Między tymi dwoma składnikami zachodzą bowiem reakcje chemiczne, które neutralizują działanie witaminy C – ich stosowanie w tym samym czasie nie przyniesie więc pożądanych efektów.

Na liście składników, które nie powinny być stosowane równocześnie z kwasem askorbinowym, znajdują się również kwasy owocowe AHA i BHA. To peelingi chemiczne używane w celu wygładzenia skóry i złuszczenia naskórka. Ale stosowane równocześnie z witaminą C mogą wywołać podrażnienia.

Witaminy C nie należy łączyć z niacynamidem (witamina B3, amid kwasu nikotynowego) – zasada ta obowiązuje jednak wyłącznie w przypadku czystego kwasu L-askorbinowego, jego pochodne jej nie podlegają. Dlaczego? Otóż pH, czyli odczyn, czystej witaminy C wynosi mniej niż 3, natomiast odczyn niacynamidu wynosi od 6 do 7,5 – jeśli połączymy ze sobą te dwa składniki aktywne, zneutralizują one wzajemnie swoje działanie. Ponadto może dojść do połączenia ich cząsteczek w kwas nikotynowy, który działa silnie drażniąco na skórę.

Witamina C na twarz – gotowe kosmetyki z witaminą C

Przy stosowaniu kosmetyków gotowych, takich jak kosmetyki od Dr Ambroziak Laboratorium, nie musisz obawiać się wystąpienia wyżej wymienionych reakcji, starannie przestrzegamy bowiem zasad określających sposoby łączenia poszczególnych składników aktywnych.

Serum z witaminą C możesz stosować w codziennej pielęgnacji skóry twarzy, szyi i dekoltu. Wystarczy delikatnie wklepać je lub wmasować w dobrze oczyszczoną i osuszoną skórę. Kosmetyk, a dokładniej jego składnik aktywny, wniknie w głąb skóry bez pozostawienia na niej tłustego czy lepkiego filmu – pamiętaj, że witaminę C wolno stosować wyłącznie na zdrowe tkanki bez podrażnień czy wysypki.

Słuszność opinii, jakoby witamina C stanowiła naturalny filtr przeciwsłoneczny, nie została bezsprzecznie potwierdzona w badaniach. Jej działanie po ekspozycji na promieniowanie UV obniża się w zależności od jej formy, a więc w okresie letnim powinnaś stosować krem z faktorem UV. Nie musisz jednak obawiać się tzw. fotouczulenia.

Witamina C pod oczy – czy można ją stosować?

Przy powstawaniu zmarszczek istotną rolę pełnią wolne rodniki – powstają one z atomów tlenu, które w wyniku uszkodzenia tracą jeden z elektronów. Dążąc jednak do równowagi, atomy te “szukają” wolnego elektronu i odbierają go innym cząsteczkom – mogą być nimi kwasy tłuszczowe, białka budulcowe, a nawet nici DNA. W ten sposób struktury te ulegają uszkodzeniu.

Proces ten jest normalny i w stabilnych warunkach nie jest bardzo szkodliwy. Problem pojawia się przy nadprodukcji wolnych rodników – skutkiem tego procesu może być rozwój wielu chorób takich jak nowotwory czy udary mózgu, ale też przyspieszenie procesu starzenia się skóry.

W efekcie tzw. stresu oksydacyjnego dochodzi do zaburzenia procesu syntezy włókien kolagenowych, obniżenia poziomu nawilżenia skóry i utraty jędrności. Pojawiają się nowe lub pogłębiają już istniejące zmarszczki, skóra wydaje się szara i znacznie starsza niż jest w rzeczywistości.

Witamina C to silny antyoksydant, który wychwytuje i neutralizuje wolne rodniki. W ten sposób, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowego trybu życia i stosowaniu zasad zrównoważonej diety, możemy uniknąć stresu oksydacyjnego, którego efekty widoczne są najczęściej właśnie jako cienie pod oczami. Stosowanie witaminy C na skórę może także przyczynić się do zmniejszenia zmarszczek, ponieważ witamina C wpływa na syntezę kolagenu – kluczowego składnika zapewniającego elastyczność i gęstość skóry.

Efekty stosowania witaminy C na twarz

Użytkowniczki regularnie stosujące kosmetyki serum i krem z witaminą C zauważają, że ich skóra wygląda na zdrowszą i młodszą, zmniejsza się widoczność przebarwień i drobnych naczyń krwionośnych oraz drobnych zmarszczek. Krem z witaminą C świetnie nawilża i wyrównuje koloryt skóry, dodatkowo maskując niektóre mankamenty skórne.Na uwagę zasługują jednak właściwości przeciwzapalne przypisywane witaminie C – dlatego też często jest ona polecana osobom ze skórą trądzikową.

Podsumowanie

Witamina C jest jedną z najważniejszych witamin, jakich powinniśmy sobie dostarczać każdego dnia. Jej rola w organizmie jest nie do przecenienia, warto również stosować ją zewnętrznie, w formie kremu lub serum. Pamiętaj jednak, że podstawą zdrowia i pięknego wyglądu Twojej skóry, jest zdrowa, zróżnicowana dieta oraz aktywność fizyczna na świeżym powietrzu i dobry sen – tylko zaspokojenie wszystkich tych potrzeb może zapewnić Ci doskonały wygląd, a witamina C (na twarz lub ciało) to dodatek do zdrowego trybu życia.

(5/5), głosów: 2
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...