Skład kosmetyków to coś, na co zdecydowanie należy zwracać uwagę jeszcze przez zakupem danego produktu. Zdarza się, że mamy swoje ulubione kosmetyki o sprawdzonych, prostych składach. Najczęściej jednak nie ograniczamy się do kilku i jesteśmy ciekawi nowości na kosmetycznym rynku. Jak znaleźć te najlepsze? Jak sprawdzić skład kosmetyków? Co warto wiedzieć, by “nie dać się nabrać” i nie kupić produktu, który nie będzie w stanie spełnić naszych oczekiwań? Podpowiadamy, jakie komponenty powinny wchodzić w skład kosmetyków przyjaznych Twojej skórze!
Dlaczego tak ważne jest, by czytać składy kosmetyków?
Dbanie o skórę powinno kojarzyć się z czymś przyjemnym i stosunkowo prostym. Niestety, dla wielu ludzi pielęgnacja skóry i dobór odpowiednich produktów to wręcz coś przytłaczającego. Prawdą jest, że przy ogromie dostępnych na rynku kosmetyków, trudno wybrać ten właściwy.
Skład kosmetyku powie nam — konsumentom — wieleo produkcie
Zadanie jest jeszcze trudniejsze, gdy “chemiczny” skład kosmetyku wydaje się długą listą nazw niemożliwych do wymówienia. Jednak to właśnie wśród obco brzmiących nazw znajdziemy wszystko, co powinniśmy wiedzieć o produkcie.
Znajomość poszczególnych składników i potrzeb własnej cery popłaca
Czytanie składu kosmetyków jest ogromnie ważne. Kosmetolodzy i dermatolodzy słusznie doradzają swoim pacjentom, by Ci uważnie czytali informacje podane na opakowaniu. Jednak samo czytanie niewiele pomoże, jeśli wcześniej nie zdobędziemy wiedzy na temat poszczególnych składników i… swojej cery! Konieczne jest lepsze poznanie swojej skóry, problemów, z jakimi się zmaga oraz jej unikalnych potrzeb.
Jak zwykle wygląda skład kosmetyku?
W skład kosmetyków wchodzą zazwyczaj składniki bazowe, aktywne, oraz pomocnicze. Jak sama nazwa wskazuje, składniki bazowe to te, które stanowią większość masy kosmetyku i jednocześnie są rozpuszczalnikami dla pozostałych elementów.
Składniki bazowe
Najczęściej spotykane bazowe składniki kosmetyków to substancje tłuszczowe, takie jak oleje czy woski, a także hydrolaty oraz woda, w składzie kosmetyków występująca pod nazwą Aqua. Woda to główny składnik większości kosmetyków. Ta wykorzystywana podczas produkcji kosmetyków różni się od pitnej i kranowej przede wszystkim tym, że musi zostać wcześniej specjalnie oczyszczona pod kątem mikrobiologicznym i chemicznym. Należy podkreślić, że to właśnie substancje bazowe i sama baza kosmetyku determinuje stopień przenikania innych składników w głąb skóry lub włosów.
Składniki aktywne (substancje czynne)
Jeśli chodzi o składniki aktywne, ich zadaniem jest wywieranie konkretnego działania w danym produkcie. Przykładowo, potrafią one zniwelować określone problemy skórne. Pomagają skórze suchej, tłustej czy też z niedoskonałościami. Zmniejszają widoczność zmarszczek i drobnych linii. Aktywne składniki nadają kosmetykom konkretnych właściwości pielęgnacyjnych. Do składników aktywnych zaliczamy ekstrakty, oleje, kwasy oraz proteiny.
Substancje aktywne to także przeciwutleniacze — witaminy A, C, oraz E. Nie sposób nie wspomnieć o probiotykach, kwasach AHA, kwasie hialuronowym i koenzymie Q10, występującymi w produktach pielęgnacyjnych. Należy jednak pamiętać o umiarze, szczególnie wtedy, gdy przygotowujemy sobie SPA w domowym zaciszu. Dozwolona ilość substancji aktywnych w kosmetyku nie może zostać przekroczona. Zbyt duża ilość substancji czynnych może podrażnić skórę!
Składniki pomocnicze
Z kolei składniki pomocnicze są surowcami stosowanymi w celach technologicznych. Odpowiadają one za barwę, konsystencję, trwałość i zapach kosmetyku. Nie należy kojarzyć konserwantów z czymś złym w kontekście kosmetyków. Dzięki nim możemy dłużej cieszyć się produktem i nie musimy obawiać się rozwoju bakterii czy mikroorganizmów.
Uzyskanie pożądanego koloru to zasługa barwników, a kompozycje zapachowe odpowiadają za nadanie odpowiedniego aromatu. Dodatkowymi składnikami produktów kosmetycznych mogą być środki konsystencjotwórcze oraz hydrofilowe substancje nawilżające.
INCI — czym jest?
Jeśli jeszcze nie znasz tego skrótu, śpieszymy z wyjaśnieniem! INCI to skrót od International Nomenclature of Cosmetic Ingredients — międzynarodowej nomenklatury składników i substancji kosmetycznych. Innymi słowy, INCI jest systemem oznaczania produktów kosmetycznych. Obowiązuje on głównie w państwach członkowskich Unii Europejskiej, ale też w Stanach Zjednoczonych i Chinach.
Według prawa Unii Europejskiej, na każdym produkcie kosmetycznym — na opakowaniu lub załączonej ulotce — musi widnieć jego skład. Składniki kosmetyków każdorazowo wymieniane są według malejących stężeń. Warto podkreślić, że wszystkie składniki mają znaczenie, nie tylko te znajdujące się na początku składu. W zasobnej bazie INCI znajdziesz informacje o wszystkich substancjach, których europejskie firmy kosmetyczne używają w swoich produktach.
Analiza składu kosmetyków — jakie są podstawowe zasady? Jak czytać skład kosmetyków?
Analizowanie składów kosmetyków to coś, czego można się nauczyć. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Istotna jest także kolejność podawania składników kosmetyków. Wiemy już też, że składniki znajdujące się na samym początku to te, których stężenie procentowe jest największe. Jeśli w produkcie występują składniki w tej samej ilosci podaje się je w kolejności alfabetycznej. Być może nie wiesz jednak o tym, że istnieją maksymalne dopuszczalne zawartości poszczególnych substancji. Posiadanie takiej wiedzy pomaga zobrazować sobie rzeczywisty udział konkretnych składników kosmetyków.
Składniki o zawartości mniejszej niż 1% podawane w losowej kolejności
Jeżeli przyjrzymy się dalszej części składu, zauważymy, że znajdują się tam składniki o zawartości mniejszej niż 1%. Warto wiedzieć, że mogą one być podawane w losowej kolejności, choć producenci nierzadko decydują się na zapis alfabetyczny.
Każdy składnik ma znaczenie!
Każdy składnik w produkcie ma do odegrania jakąś rolę, w związku z czym każdy jest ważny, niezależnie od tego, w jakiej ilości występuje. Dopuszczalne stężenia dla niektórych produktów bywają niskie i z tego względu producenci nie mogą pozwolić sobie na przekroczenie limitów. Bez obaw, składniki aktywne działają, nawet gdy ich zawartość w produkcie jest niska. W kwestii analizowania składów warto dodać jeszcze, że niektóre surowcemają bardzo złożoną budowę i zadaniem producentów jest “rozpisanie” absolutnie każdego składnika.
Jakich składników warto szukać w składach kosmetyków?
Na które składniki należy zwracać szczególną uwagę? Zdecydowanie warto postawić na kluczowe w składzie kosmetyku składniki aktywne, wykazujące działanie pielęgnacyjnei terapeutyczne. Ważne, by były one obecne w składzie kosmetyku w odpowiednim stężeniu. Odpowiednio dobrane kosmetyki będą naprawdę świetnie służyć skórze i przeniosą codzienną pielęgnację na całkiem inny poziom!
Witamina C
To jeden z najsilniejszych antyoksydantów o szeregu właściwości poprawiających wygląd i kondycję skóry. Przyczynia się do efektywnej odbudowy kolagenu, którego produkcja zmniejsza się wraz z wiekiem, powodując powstawanie zmarszczek i wiotczenie skóry. Skuteczna jest także w walce z przebarwieniami, ponieważ hamuje nadmierną produkcję melaniny w skórze. Stabilną i odporną na utlenianie witaminę C (Ascorbyl Tetraisopalmitate) o stężeniu 2%, która dociera w głębsze warstwy skóry, znajdziesz m.in. w kremie nawilżającym Light Face Cream active vitamin C.
Kwas hialuronowy
Prawdopodobnie najbardziej popularny składnik kosmetyków nawilżających. Naturalnie występuje także w ludzkim ciele. Jego strukturę można porównać do gąbki, ponieważ ma doskonałe właściwości wiązania wody, dzięki czemu dogłębnie nawilża i uelastycznia skórę. Czysty, drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy znajdziesz m.in. w składzie kremu nawilżającego Light Face Cream, serum nawilżającego Hydrating Face Drops oraz serum wygładzającego Smooth Face Drops.
Kwas ferulowy
Składnik z grupy silnych antyoksydantów. Spowalnia procesy związane z fotostarzeniem się skóry, na które wpływ ma promieniowanie UV i inne czynniki zewnętrzne. Widocznie i szybko wygładza skórę. Sprawdza się w pielęgnacji skóry trądzikowej i naczynkowej. Kwas ferulowy o stężeniu 1% znajdziesz w serum wygładzającym Smooth Face Drops.
Retinol
Znany także jako witamina A. To hit wśród składników o szeroko rozumianych właściwościach anti-aging, czyli przeciwstarzeniowych. Wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe i odmładzające. Ze względu na imponujący wachlarz efektów, które przynosi, sprawdzi się w przypadku niemal każdego rodzaju cery, a także w okolicach oczu czy ust. Retinol warto wprowadzić do swojej pielęgnacyjnej rutyny już między 25 a 30 rokiem życia. Znajdziesz go w serum pod oczy Under Eye Drops w optymalnym stężeniu 0,2%.
Wąkrotka azjatycka
Cenny składnik w naturalnej pielęgnacji, znany także pod nazwą CICA lub trawa tygrysia. Cechuje go bogactwo składników aktywnych, takich jak madekasozydy i azjatykozydy, Witaminy A, C, K, E oraz flawonoid – kwercetyna. Jego główne właściwości to stymulacja syntezy kolagenu oraz działanie łagodzące, wygładzające oraz regenerujące. CICA 1% znajdziesz w kremie odżywczym Rich Face Cream.
Fucocert®
To zatwierdzony przez Ecocert biosacharyd, który nawilża, odżywia i wspiera regenerację skóry. Dodatkowo przywraca jej świeży wygląd, elastyczność i blask. Fucocert® w stężeniu 2% znajdziesz w kremie nawilżającym Light Face Cream, dwufazowym serum regenerującym Bi-Phase Recovery Drops oraz nawilżającej piance myjącej Moisturising Foam Cleanser.
Pantenol
Inaczej nazywany także prowitaminą B5. Jest substancją utrzymującą prawidłowy poziom nawilżenia naskórka. Koi, łagodzi, regeneruje, nawilża. W wyższym stężeniu wykazuje także działanie wygładzające i uelastyczniające skórę, przynosząc uczucie komfortu i odprężenia. Pantenol 1% znajdziesz w serum pod oczy Under Eye Drops oraz w stężeniu 5% w serum nawilżającym Hydrating Face Drops.
Witamina E
Witamina E, zwana także „witaminą młodości”, to antyoksydant, który chroni przed wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za przedwczesne starzenie się skóry. Zmniejsza wrażliwość skóry na promieniowanie UV oraz wzmacnia skórę i sprzyja gojeniu się oraz regeneracji uszkodzonego naskórka. Witaminę E o stężeniu 1% znajdziesz w serum pod oczy Under Eye Drops oraz kremie Light Face Cream i Rich Face Cream, a także kremie pod oczy Rich Eye Cream.
Peptydy
To niewielkich rozmiarów aminokwasy o wielkich możliwościach. Zauważalnie wpływają na wygląd skóry. Redukują głębokość i liczbę zmarszczek oraz wygładzają. Mają zdolność wnikania w głębsze warstwy naskórka, dzięki czemu działają jeszcze skuteczniej. Peptydy znajdziesz w kremie odżywczym Rich Face Cream oraz dwufazowym serum regenerującym Bi-Phase Recovery Drops.
Aplikacje do analizy składu kosmetyków
Warto skorzystać także z pomocy aplikacji do sprawdzania składu kosmetyków. Aplikacja analizująca pozwoli Ci sprawdzić, co znajduje się w składzie kosmetyków, ile jest składników pochodzenia zwierzęcego, a ile roślinnego, czy w produkcie występują konserwanty, silikony, parabeny, alkohol, czy barwniki. Przykładowe substancje wchodzące w skład kosmetyków, których należy unikać to benzofenon, SLS, glikole polietylenowe, aceton izopropylowy, formaldehyd i wiele innych. Aplikacje pozwalają na szybkie przeprowadzenie oceny bezpieczeństwa kosmetyku, a także na sprawdzenie czy w składzie kosmetyków znajdują się substancje polecane do naszego typu cery. Dzięki nim szybko znajdziesz kosmetyki z dobrym składem. Możesz sprawdzić skład kosmetyków przykładowo za pomocą następujących aplikacji: Happy Rabit, Cosmetic Scan, Perfect Beauty czy INCI Beauty. Ich obsługa jest prosta, zwykle wystarczy zeskanować skład kosmetyku znajdujący się na opakowaniu.
Podsumowanie
Czytanie składów kosmetyków jest ważne — nikt nie powinien mieć co do tego żadnych wątpliwości. Wartościowymi składnikami są między innymi witamina C, kwas hialuronowy, kwas ferulowy, retinol oraz wąkrotka azjatycka. Substancji wartych wymienienia jest naprawdę sporo! Więcej informacji o składnikach w kosmetykach Dr Ambroziak Laboratorium można sprawdzić na kartach produktów. Wybieraj świadomie i ciesz się piękną i zdrową skórą.