Zmarszczki na czole – jak się ich pozbyć?


Zmarszczki na czole to zmora wielu osób. Powodów ich powstawania jest wiele. Do najczęstszych należy: niewłaściwa pielęgnacja ochronna, brak odpowiedniego nawodnienia oraz zła dieta. Zmarszczki na czole są także efektem naturalnego procesu starzenia skóry. Poziome linie zlokalizowane tuż nad brwiami (lwia zmarszczka) oraz u nasady nosa nadają twarzy zły bądź zmartwiony wygląd i tym samym przyciągają uwagę. Jak zlikwidować zmarszczki na czole? Zachęcamy do przeczytania poradnika!

Skąd biorą się zmarszczki na czole?

Zmarszczki są nieuniknioną częścią naturalnego procesu starzenia się skóry. Do ich powstawania przyczynia się wiele czynników zewnętrznych – wiek, styl życia, promieniowanie UV, czy odziedziczone geny. Zmarszczki na czole mogą pojawić się u bardzo młodych osób. Zwykle są następstwem bogatej mimiki twarzy. Warto mieć na uwadze, że młode zmarszczki mają tendencję do wygładzania się. Na tym etapie dobrze zapobiegać zmarszczkom poprzez starannie dobraną pielęgnację, ponieważ z wiekiem będą się one utrwalać i pogłębiać.

Częstą przyczyną powstawania zmarszczek na czole jest stres. W wyniku długotrwałego napięcia nerwowego funkcja ochronna płaszcza lipidowego ulega osłabieniu. Skóra traci swoją jędrność, staje się przesuszona, szara i niezwykle podatna uszkodzenia. Zagłębienia w skórze mogą również powstawać w wyniku braku odpowiedniego nawodnienia organizmu. Skóra twarzy i całego ciała staje się przesuszona i narażona na powstawanie zmarszczek. Należy więc pić bardzo dużo wody. Głębokie zmarszczki na czole mogą być następstwem złej diety. Nie od dziś wiadomo, że zdrowe odżywianie jest kluczem do pięknej i gładkiej cery. Skórę twarzy koniecznie trzeba chronić przed promieniowaniem UV. Wszystko dlatego, że przyspiesza ono proces starzenia skóry. Również wilgotne i suche powietrze może mieć negatywny wpływ na skórę. Z uwagi na fakt, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, bardzo istotna jest właściwa pielęgnacja przeciwzmarszczkowa.

pielęgnacja skóry

Jak pozbyć się zmarszczek na czole?

Zmarszczki na czole to powód do zmartwień wielu osób – nie tylko starszych, ale i młodszych. Jeżeli zauważymy, że mamy tendencję do powstawania zmarszczek, powinniśmy koniecznie wdrożyć nawilżającą pielęgnację skóry. Najlepiej wybierać sprawdzone kosmetyki, które są wolne od parabenów, silikonów i barwników. Dobrze, jeśli w ich składzie znajdziemy delikatny kwas hialuronowy. Występuje on naturalnie w ciele człowieka, a stosowany na skórze zapewnia jej optymalne nawilżenie i wygładzenie (wiąże włókna kolagenowe z cząsteczkami wody). Warto, by w kosmetykach przeciwzmarszczkowych znalazły się także witaminy: A, C i E, kolagen oraz ceramidy.W profilaktyce przeciwzmarszczkowej świetnie sprawdzą się kremy do twarzy, kremy pod oczy, serum, jak również maski zapewniające optymalne nawilżenie skóry. Dobrze systematycznie wykonywać masaż twarzy – to z całą pewnością pomoże w niwelowaniu powstałych zagłębień. Możemy zrobić to za pomocą własnych rąk, specjalnego rollera czy masażera. Takie sprzęty zdecydowanie usprawnią cały proces pielęgnacji przeciwzmarszczkowej.

Co na zmarszczki na czole?

Zmarszczki na czole przybierają postać poziomych lub pionowych linii. Mogą pojawić się tak naprawdę w każdym wieku. Kluczowe znaczenie ma pielęgnacja dobrana adekwatnie do wieku oraz potrzeb skóry. Jeśli chodzi o osoby młode, w wieku 25+, najważniejsze jest odpowiednie nawilżenie cery. Dlaczego? Ponieważ nawilżona skóra jest gładka, jędrna, sprężysta i przy tym mniej podatna na powstawanie zagłębień w skórze. Warto wybierać kosmetyki o działaniu silnie nawilżającym, a także nawadniać organizm poprzez picie dużej ilości wody. Z pewnością pomoże to wygładzić zmarszczki. Postarajmy się kontrolować mimikę twarzy, a przede wszystkim nie marszczyć brwi (pomoże to pozbyć się też lwiej zmarszczki).

Wraz z upływem czasu skóra traci jędrność, a zmarszczki mimiczne coraz bardziej zaczynają się uwydatniać. To znak, że potrzebuje ona bardziej złożonej pielęgnacji. Oczywiście podstawę stanowią kosmetyki nawilżające, najlepiej z kwasem hialuronowym. Warto także wdrożyć produkty, które pobudzają cerę do regeneracji. Pomocne mogą także okazać się specyfiki, zwiększające produkcję kolagenu w skórze (dobrze wiedzieć, że z każdym rokiem nam ubywa 1% tego składnika).Cera dojrzała, czyli w wieku 45 i wzwyż wymaga zaawansowanej pielęgnacji. Na tym etapie stan skóry ulega znacznemu pogorszeniu, przez co jeszcze bardziej zwiększa się widoczność zmarszczek i bruzd. Zmarszczki mimiczne są widoczne nawet wtedy, kiedy nie marszczymy czoła czy brwi. Codzienna pielęgnacja powinna obejmować kosmetyki o bogatej zawartości kosmetyków aktywnych. Nadrzędne znaczenie ma retinol, czyli składnik, który zwiększa produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego. Poprawia elastyczność skóry, zapewnia cerze promienny wygląd oraz co najważniejsze – redukuje oznaki starzenia. Niezwykle skuteczne mogą okazać się także profesjonalne masaże skóry, dlatego będąc w dojrzałym wieku, warto z nich skorzystać.

Jak zapobiec powstawaniu zmarszczek na czole?

Wraz z biegiem czasu skóra traci swoją jędrność i elastyczność. Zwiększa się jej podatność na powstawanie zmarszczek. Dodatkowo ekspresyjna mimika twarzy zwiększa ryzyko pojawienia się nieestetycznych zagłębień na czole i nie tylko. Usuwanie zmarszczek to bardzo złożony proces, któremu z pewnością należy poświęcić sporo czasu. Kluczową rolę odgrywa przede wszystkim regularność w stosowaniu odpowiednich kosmetyków. Nie bez znaczenia jest także odpowiednio zbilansowana dieta oraz nawadnianie organizmu.Redukcja zmarszczek jest możliwa, o ile będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad. Jedną z najważniejszych jest to, by każdego dnia wykonywać demakijaż. Dzięki temu dokładnie oczyścimy skórę twarzy, jednocześnie zapobiegając wypryskom oraz zmarszczkom. Trzeba także chronić skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a zwłaszcza promieniowaniem słonecznym. Przed wyjściem na zewnątrz należy zawsze nałożyć na twarz krem z filtrem SPF. Kiedy słońce mocno świeci, pamiętajmy, by założyć okulary przeciwsłoneczne. Mając na celu redukcję zmarszczek zadbajmy o barierę hydrolipidową skóry. Możemy zrobić to stosując łagodne preparaty do pielęgnacji. Unikajmy tych, w których znajdują się szkodliwe substancje.

Podsumowanie

Zmarszczki to nic innego, jak zagłębienia w skórze, usytuowane ponad brwiami. Mogą być widoczne z daleka, przez co stanowią duży problem – zwłaszcza dla kobiet w młodym i dojrzałym wieku. Pojawiają się na skutek różnych czynników. W spłycaniu zmarszczek na czole z pewnością pomoże odpowiednio dobrana pielęgnacja. W zależności od wieku może się ona nieco różnić. Osoby młodsze powinny kłaść nacisk nade wszystko na nawilżenie, zaś starsze – na przywrócenie skórze jędrności i elastyczności.

Oceń ten post