Krem a serum. Czy trzeba używać obu?


Labolatorium Ambroziak

Jeśli ilość różnego typu kosmetyków namąciła Ci już w głowie, to jesteś w dobrym miejscu.

Czas wyjaśnić, o co chodzi w kremach i serum! Czy aby na pewno trzeba używać obu? W jaki sposób je stosować, by zakochać się w swojej skórze? Ten artykuł pomoże Ci podjąć same słuszne i świadome wybory.

Po co jest krem, a po co serum?

Zacznijmy od podstawy podstaw i wyjaśnijmy różnicę między tymi dwoma typami kosmetyków. Prawdopodobnie najpopularniejszy w pielęgnacji twarzy, czyli krem to kosmetyk, który wymaga cierpliwości i regularności stosowania, ponieważ efekty jego używania pojawiają się na ogół dopiero po kilku tygodniach. Ma konsystencje emulsji, gęstej bądź lekkiej w zależności od składu i założeń, co do efektów czy rodzaju skóry, do której jest przeznaczony. Serum natomiast to produkt, który możemy określić mianem zadaniowego. Składniki w nim zawarte są znacznie bardziej skoncentrowane niż w kremie i dzięki formie, która jest zazwyczaj wodnisto-żelowa lub oleista szybciej przenika w skórę, dając niemalże natychmiastowe efekty. Upraszczając, dzięki kremom możesz zaopiekować się typem swojej skóry – suchą, dojrzałą, tłustą czy wrażliwą oraz ochronić ją przed czynnikami zewnętrznymi. Serum natomiast ma do spełnienia konkretny cel – np. nawilżyć, wygładzić czy zredukować niedoskonałości.

Czy koniecznie trzeba stosować i krem, i serum?

Nic nie musisz :), ale połączenie obu tych produktów to doskonały sposób na utrzymanie skóry w doskonałej kondycji. Żaden z tych kosmetyków nie jest lepszy ani gorszy. Stosując oba sprawiasz, że efekty są znacznie lepsze niż, gdybyś używała tylko jednego z nich. Pamiętaj, że serum w przeciwieństwie do kremu nie działa na skórę niczym płaszcz ochronny, co pełni istotną funkcję w pielęgnacji. Natomiast krem odmiennie do serum, nie daje niemalże natychmiastowych rezultatów rozwiązujących określone problemy skóry. Dlatego łącz oba, dla uzupełnienia się ich efektów, bo chyba chcesz mieć „skórę jak marzenie”, prawda?

Kolejność ma znaczenie

Smootf face drops

To, że warto stosować oba produkty już wiesz, więc teraz przychodzi pytanie „Jak?”. Pierwszym krokiem prawidłowej pielęgnacji jest dokładne oczyszczenie skóry. Pozwala to pozbyć się z twarzy wszelkich zanieczyszczeń i martwych komórek, dzięki czemu kolejne etapy pielęgnacji mogą być bardziej skuteczne, bo składniki aktywne z kolejnych produktów mają szansę lepiej przenikać w głąb skóry. Ogólna zasada jest taka, że najpierw na oczyszczoną i stonizowaną skórę należy nakładać serum, a dopiero po nim krem. Dlaczego? M.in. ze względu na konsystencje obu preparatów. Formuła serum jest co do zasady znacznie lżejsza, dlatego wchłania się o wiele szybciej. Krem natomiast ma zazwyczaj pełnić także funkcję ochronną dla skóry, otula zarówno ją i położone na nią serum, by ograniczyć ulatnianie się substancji aktywnych z tego drugiego. Tak więc zapamiętaj kolejność: oczyszczanie, tonizowanie, serum i krem.

Rich face cream

Jak najlepiej połączyć serum i krem?

Tak naprawdę nie ma złotej zasady. Kieruj się po prostu potrzebami swojej skóry. W Dr Ambroziak Laboratorium mamy dwa rodzaje serum – nawilżające i wygładzające oraz pod oczy z retinolem. Oba bogate w składniki aktywne w najlepszym możliwych połączeniach i stężeniach, po to, byś mogła przekonać się, co oznacza prawdziwa skuteczność. Serum wygładzające Dr Ambroziak Laboratorium, doskonale regeneruje, napina i wzmacnia skórę. Zostało to potwierdzone w badaniach po 4 tygodniach stosowania, gdzie 100% badanych zadeklarowało zauważalne wygładzenie swojej skóry. Drugie z serum-Intense hyaluronic acid to dawka potężnego nawilżenia, przynosząca efekt miękkiej i bardziej napiętej skóry, co zauważyło 100% badanych, którzy używali nawilżającego serum Dr Ambroziak Laboratorium przez 28 dni.

Sera łącz dowolnie, najlepiej z innymi produktami z serii Dr Ambroziak Laboratorium. Z lekkim kremem nawilżającym Active Vitamin C od lub z bogatym kremem odżywczym Peptides & Soothing Oils w zależności od potrzeb swojej skóry. Nie wiesz, co wybrać? Napisz do nas! Z przyjemnością Ci doradzimy.

(4.5/5), głosów: 19
Niacynamid w kosmetykach - jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid w kosmetykach – jak witamina B3 działa na skórę?

Niacynamid to pochodna witaminy B3 - jej cząsteczkę tworzą kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Określana bywa również jako niacyna lub witamina PP, a jej ...
krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy na przebarwienia i trądzik – właściwości i działanie

Jedną z substancji stosowanych powszechnie i z powodzeniem w lecznictwie dermatologicznym jest kwas azelainowy. Wykazuje on bowiem pozytywny wpływ na stan skóry trądzikowej - zarówno ...
pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skórne to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka wielu ludzi na różnym etapie życia. Stanowią one widoczne zaburzenia koloru skóry, które mogą mieć różne przyczyny ...