Lwią zmarszczką nazywamy bruzdę (lub kilka pojedynczych, mniejszych bruzd), która pojawia się pomiędzy brwiami już u osób około 30 roku życia. Zmiana dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn i jest jedną z pierwszych oznak utraty jędrności skóry twarzy. Czym dokładnie jest i jak powstaje lwia zmarszczka, jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się bruzdy i czy jest możliwość zapobiegania powstawaniu takich zmian na twarzy? Czytaj dalej, jeśli chcesz poznać więcej informacji o lwiej zmarszczce!
Czym jest lwia zmarszczka?
Lwia zmarszczka (znana także jako lwia bruzda) zwykle pojawia się u nasady nosa, w przestrzeni pomiędzy brwiami. To pionowa kreska, która szczególnie uwidacznia się podczas marszczenia brwi, np. przy wyrażaniu niezrozumienia lub przy mrużeniu oczu podczas słonecznego dnia. Już około 30 roku życia lwia zmarszczka może okazać się stałą zmianą, widoczną także poza wyrażaniem emocji, gdy mięśnie twarzy są rozluźnione. Wówczas pomiędzy brwiami można dostrzec dość mocne wgłębienie (lub kilka wgłębień), które mają wpływ na estetyczny wygląd całej twarzy.
Powstawanie lwiej zmarszczki – co jest przyczyną?
Lwia zmarszczka pojawia się wskutek utraty jędrności skóry. W związku z tym, że kolagen, elastyna oraz kwas hialuronowy wytwarzane są przez organizm w mniejszych ilościach, z roku na rok twarz traci jędrność, uwidaczniając zmarszczki mimiczne. Z czasem z delikatnych, ledwo widocznych zmian przyjmują postać mocnych wgłębień, szczególnie dostrzegalnych rano i wieczorem, gdy organizm jest niewyspany lub zmęczony po całym dniu.
Warto podkreślić, że mocne zmiany skórne można dostrzegać już około 25 roku życia. Wiele młodych osób przyznaje, że ich twarz zmienia odcień na poszarzały i ziemisty, a zmarszczki mimiczne stają się bardziej widoczne. Dzieje się tak ze względu na stopniową utratę elastyczności i jędrności skóry, co jednak jest całkowicie naturalnym zjawiskiem.
Zmiany mogą się nasilać w zależności od prowadzonego trybu życia.
Za powstawanie lwiej bruzdy odpowiada mięsień umożliwiający marszczenie brwi (corrugator supercilii). Warto dodać, że wpływ na widoczność zmarszczki ma także genetyka – niektóre osoby mogą cieszyć się gładką twarzą przez wiele lat, a u innych bruzdy uwidaczniają się nawet około 20 roku życia. Co więcej, lwia bruzda szczególnie uwidacznia się przy stresującym trybie życia, gdy skóra jest stale napięta, a organizm odwodniony.
Warto podkreślić, że lwia zmarszczka dużo częściej dotyczy mieszkańców ciepłych krajów, gdzie przez większość roku świeci słońce. Jak można się domyślić, bruzda powstaje wskutek mrużenia oczu i marszczenia brwi. Dodatkowymi przyczynami powstawania zmarszczki są także codzienne przyzwyczajenia (ciągłe marszczenie czoła, częste używanie mimiki przy komunikacji) oraz palenie papierosów, powodujące zwężenie naczyń krwionośnych, co dostarcza do tkanek mniej natlenionej krwi i przyspiesza powstawanie zmian skórnych.
Jak pozbyć się lwiej zmarszczki? Skuteczne sposoby
Należy podkreślić, że głębokie bruzdy są trudne do usunięcia, jednak można zmniejszyć widoczność zmarszczek, wprowadzając do codziennego życia kilka prostych zmian. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, co umożliwia stworzenie tzw. bariery hydrolipidowej, chroniącej cerę przed utratą jędrności i uwidacznianiem zmian. Warto również pamiętać o prawidłowej długości snu – przy aktywnym trybie życia spoczynek powinien trwać około 8 godzin.
Ponadto niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji cery. Warto więc wybierać produkty o działaniu nawilżającym i wygładzającym twarz, które poprawią jędrność tkanek i przywrócą cerze zdrowy wygląd. Doskonałym rozwiązaniem są także kremy odżywcze, które poprawiają napięcie skóry i ujednolicają jej koloryt, dzięki czemu zmarszczki nie są tak widoczne.
Co więcej, chcąc zniwelować widoczność bruzd, warto zadbać o odpowiednią dietę. Spożywanie bogatych w składniki odżywcze pokarmów zapobiega odwadnianiu tkanek i ułatwia poprawę ich kondycji. Zawarte w owocach i warzywach witaminy sprzyjają odżywieniu cery, co tylko pomaga w osiągnięciu zdrowej, napiętej i rozświetlonej skóry twarzy.
Lwią zmarszczkę można próbować usunąć także domowymi sposobami. Jeśli bruzda nie jest głęboka, jej widoczność może się zmniejszyć przy stosowaniu tzw. facefitness – ćwiczeniach mięśni twarzy. Polegają one na uciskaniu miejsca powstawania zmarszczki przy jednoczesnym marszczeniu brwi. Taki trening wzmacnia mięśnie, co poprawia napięcie skóry w okolicach czoła i zmniejsza widoczność zmarszczek mimicznych.
Z pomocą przy niwelowaniu lwiej zmarszczki może także przyjść medycyna estetyczna. Warto więc umówić się na wizytę u specjalisty, który pomoże w ocenie kondycji cery i doradzi w dobraniu odpowiednich metod usuwania lwiej bruzdy.
Jak zapobiegać powstawaniu lwiej zmarszczki?
Jak wcześniej wspomniano, powstawanie zmarszczek uwarunkowane jest m.in. genetyką oraz indywidualnymi przyzwyczajeniami. O ile DNA jest niezmienne, to wprowadzenie do życia zdrowych nawyków nie powinno sprawiać większych trudności. Im szybciej rozpocznie się świadome dbanie o wygląd cery, tym później na twarzy będzie można dostrzec zmiany związane ze starzeniem się tkanek.
Aby zapobiegać powstawaniu lwiej zmarszczki, przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej codziennej pielęgnacji. Podstawą jest regularne nawilżanie i odżywianie skóry twarzy, co chroni tkanki przed powstawaniem bruzd, jednocześnie je ujędrniając i regenerując. Odpowiednio dobrane serum i kremy na dzień i noc pomagają w utrzymaniu zdrowej, promiennej i niepodatnej na szybkie starzenie się cery.
Warto również wprowadzić codzienny masaż twarzy. Wbrew pozorom wcale nie musi on trwać długo. Wystarczy kilka minut rano i wieczorem, aby po kilku tygodniach zauważyć wyraźną różnicę. Masując najbardziej narażone na powstawanie zmarszczek okolice, zapewniamy skórze odpowiednie dotlenienie, co jednocześnie ułatwia rozluźnienie napiętych tkanek. Ponadto masaż i joga twarzy uelastyczniają skórę, co opóźnia powstawanie zmarszczek mimicznych.
Co więcej, należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu, szczególnie w upalne dni. Już niewielkie niedobory wody uwidaczniają się na twarzy, która staje się ściągnięta, poszarzała i matowa, co z kolei uwydatnia widoczność zmarszczek. Warto także pamiętać o bogatej w składniki odżywcze diecie, dzięki czemu tkanki otrzymają odpowiednią ilość witamin niezbędnych do utrzymania skóry w zdrowej kondycji.
Na co dzień warto także zrezygnować z picia alkoholu, który odwadnia organizm. Co więcej, ważne jest, aby unikać dymu papierosowego, który przyspiesza powstawanie zmian na twarzy. Warto również zainwestować w okulary przeciwsłoneczne z filtrami, co nie tylko ochroni oczy przed słońcem, ale także zapobiegnie nadmiernemu marszczeniu czoła i brwi. Ponadto warto spróbować spania w pozycji na plecach, dzięki czemu skóra twarzy nie będzie stale napięta jak w przypadku innych pozycji.
Podsumowanie
Lwia zmarszczka dotyczy większości społeczeństwa. Nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie powstawania bruzd mimicznych (np. ze względu na uwarunkowania genetyczne), jednak można opóźnić ich pojawianie się na twarzy. Warto więc pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji cery zarówno rano i wieczorem, jak i zadbać o prowadzenie zdrowego trybu życia. Zainicjowanie kilku prostych codziennych nawyków zmniejszy widoczność obecnych już zmarszczek i zapobiegnie szybkiemu pojawianiu się nowych bruzd.